فروش کارخانه‌ها به خارجی‌ها ؛ حرکت در مسیر خودروساز نشدن

فروش کارخانه‌ها به خارجی‌ها ؛ حرکت در مسیر خودروساز نشدنبه گزارش مشرق، محسن صالحی نیا معاون امورصنایع وزیر صنعت و رئیس هیأت مدیره ایران‌خودرو اعلام کرد قرارداد سایپا و سیتروئن فرانسه-خودروساز زیرمجوعه پژو- در شرف امضا قرار دارد. بر این اساس نیمی از سهام کارخانه سایپا کاشان به سیتروئن خواهد رسید.

از سوی دیگر پیمان کارگر، نماینده رنو در ایران اعلام کرد شرکت فرانسوی رنو هم با ایران خودرو و هم با سایپا یادداشت تفاهم امضا کرده است. وی افزود: "ما دو سرمایه‌گذاری مشترک جداگانه را با ایران‌خودرو و سایپا شکل خواهیم داد. تا آنجا که مشخص شده رنو کارخانه بن رو در استان مرکزی را در اختیار خواهد گرفت. سهم رنو برای خرید و اداره این شرکت 60 تا 80 درصد است. وی همچنین بیان کرد: ما به گونه‌ای هم در ایران‌خودرو و سایپا کار خواهیم کرد که سهام مدیریتی داشته باشیم." وی همچنین گفت در حال مذاکره با سایپا برای خرید بخشی از کارخانه مگاموتور هستیم تا خودمان مستقیما موتورهای مورد نیاز خودروها را تولید کنیم

با این حساب خودروسازان ایرانی به جای برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در توسعه محصول بومی و سرمایه‌گذاری در طراحی و تحقیق و توسعه، برنامه‌ وسیعی برای فروختن کارخانه‌های خود به خودروسازان فرانسوی دارند.

به این ترتیب بخش بزرگی از بازار انحصاری خودرو ایران در اختیار شرکت‌های فرانسوی قرار خواهد گرفت تا خودروهای خود را مونتاژ و به فروش برسانند. خودروسازان ایرانی که این سهم عمده از بازار را تقدیم برندهای خارجی کرده‌اند، این بار با این بهانه که "بازار داخلی برای سرمایه‌گذاری در طراحی مدل های ایرانی کوچک است" پروژه های طراحی پلتفرم را بیش از پیش به تعویق خواهند انداخت. از طرف دیگر خودروسازانی که دستور کاری برای طراحی خودرو ندارند قاعدتا دلیلی هم برای سرمایه گذاری در R&D نمی‌بینند.

نتیجه ی این اقدام، نابودی هدف بزرگ "خودروساز شدن" شرکت‌های ایرانی است. هدفی که سال‌هاست مردم ایران برای رسیدن به آن مجبور به مصرف خودروهای گران و کم کیفیت بوده‌اند و همواره با این وعده که "کمی صبر کنید تا ما خودروساز شدن را یاد بگیریم" برای حمایت از تولید داخلی، خودروهای داخلی را خریداری کرده‌اند.

در نتیجه فروش یک به یک کارخانه‌‌های خودروسازی به شرکت‌‌های خارجی که اتفاقا همگی هم فرانسوی هستند! حرکت در مسیر خودروساز نشدن است. مسیری که می‌تواند در یک بازه 10 ساله به نابودی صنعت خودروی ملی ایران منجر شود.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فروش کارخانه‌ها به خارجی‌ها ؛ حرکت در مسیر خودروساز نشدن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات