نگاهي به کارنامه نفوذی‌های سياسي پس از انقلاب/ از "آقای رئیس‌جمهور" تا "اکبر پونز"!

گروه سیاست جهان نیوزـ محمود صالحی: يکي از آخرين مصوبات مجلس نهم که باعث رنجش خاطر بسياري از مسئولان دولتي و واکنش برخي از رسانه‎‎ها شد، استعلام از مراجع سه‌گانه براي انتصاب افراد در مشاغل حساس بود.

براساس اين مصوبه مجلس مقرر شد، تمامي دستگاه‎‎هاي اجرايي، موضوع ماده پنج قانون مديريت خدمات کشوري مصوب هشت مهر 1386 (به استثنا دستگاه‎هاي تحت امر مقام معظم رهبري، قضايي و مشاغلي که براي انتصاب اشخاص در قانون اساسي تشريفات خاص ذکر شده)، ضمن احراز تابعيت جمهوري اسلامي ايران و شرايط خدمت نظام وظيفه عمومي (پايان خدمت و معافيت دائم) براي مردان، موظفند در انتصاب افراد به مشاغل موضوع ماده شش اين قانون در مورد ضوابط مقرر در اين قانون از مراجع سه‎گانه قوه قضائيه، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، استعلام و نتايج آن را در انتصاب خود اعمال کنند.

مجيد انصاري، معاون پارلماني رئيس‌جمهور در جلسه‎اي که اين مصوبه به تاييد نمايندگان رسيد به‎شدت نسبت به آن اعتراض کرد و گفت که از صحبت‎‎هاي نمايندگان چنين برمي‎آيد که عده‎اي مي‎خواهند افراد جاسوس و قاچاقچي را براي مناصب حساس انتخاب کنند؛ درحالي‎که بعد از انقلاب هم شرايط براي استعلام افراد وجود داشته است. ضمن اينکه وزارت اطلاعات هم حضور داشته است.

انصاري ادامه داده بود که با توجه به اينکه براي به کارگيري افراد از مراجع سه‎گانه استعلام به عمل مي‎آيد، اين مسئله سنگ بزرگي در مسير مديريت کشور است. فقط شامل دولت نيست، تمام مناصب را شامل مي‎شود. به‎عنوان مثال ممکن است استانداري استعفا کند يا خداي نکرده فوت کند و کسي را که قرار است جايگزين او کنيم بايد از همين مسير طولاني استعلام بگذرد.

انصاري يادآور شده بود که در طول 37 سال چنين نظاماتي حاکم بوده و شما نمايندگان هم با اين نظامات به مجلس آمديد و با همين نظامات مديران منصوب شدند. امروز که سال اول انقلاب و سال 58 نيست که ما از نو قانون‌نويسي کنيم.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور در ادامه درخواست کرد تا اين طرح در مجلس دهم مورد رسيدگي قرار گيرد و گفته است که دولت آمادگي دارد تا در مجلس بعدي و با همکاري کميسيون اجتماعي نسبت به رفع ايرادات شوراي نگهبان بررسي‎‎هاي کافي را انجام دهد تا قانون جامعي تصويب شود.

با توجه به اظهارات معاون پارلماني رئيس‌جمهور، به‎نظر مي‎رسد که نوعي دلهره و اضطراب در دولتي‎‎ها و طيف فکري اين جريان به‎وجود آمده است و اين نگراني وجود دارد که با اضافه شدن سازمان اطلاعات سپاه به يکي از مراجع سه‌گانه استعلام، ديگر تسامحي براي پاسخگويي به استعلام در کار نخواهد بود.

يکي از استدلال‎‎هاي مخالفان اين طرح اين است که ادعا مي‎کنند با وجود وزارت اطلاعات نيازي به استعلام از ساير مراجع و به‎خصوص سازمان اطلاعات سپاه نيست. در اين مطلب مروري کوتاه خواهيم داشت به برخي از مواردي که وزارت اطلاعات پاسخش در مورد استعلام افراد مثبت بوده اما در نهايت معلوم شد که افراد مذکور صلاحيت تصدي مسئوليت مذکور را نداشته‌اند.

از شوراي عالي امنيت ملي تا انفجار نخست‌وزيري

مسعود کشميري، فرزند سعيد،‎ زاده 1329 در کرمانشاه، داراي مدرک ليسانس علوم اداري و مديريت بازرگاني از دانشگاه تهران بود. «قيافه حق‎به‎جانب، تسبيح به‎دست و اهل استخاره و دعاي کميل‎خواندن در جلسات و پيش‌قدم در پيش‎نمازشدن». اين تصويري است نقش‎بسته‎شده در ذهن‎‎ها از مسعود کشميري تا پيش از انفجار دفتر نخست‎وزيري. البته يک تصوير تکراري ديگر هم از او هست. اينکه او همواره دو خودکار در جيب داشته است؛ يکي براي نوشتن مطالب شخصي که ادعا مي‎کرد از پول حقوق خود تهيه کرده و ديگري براي کار‎هاي دولتي و متعلق به اموال بيت‎المال! برخي هم خاطرشان هست که او گاه‎به‎گاه پيشنهاد‎‎هاي تندي هم عليه منافقين داشته و يکبار پيشنهاد بمباران ايستگاه راديويي منافقين را داده بود. در کنار اين تصاوير اما تصاوير ديگري هم هست. کسي که در همه جلسات بوده اما توجه خاصي را به خود جلب نمي‎کرده است. حتي درباره او گفته شده که آن‌قدر مورد اعتماد بوده که موقع تردد در دفتر نخست‎وزيري بازرسي بدني هم نمي‎شده. گفته شده که او پيش از انقلاب عضو سازمان مجاهدين بوده و اينکه برادر همسرش، ابوالفضل دلنواز، نامزد رسمي منافقين در اسلام‎آباد غرب در دور نخست انتخابات مجلس شورا بوده است.در عين ‎حال اما او در بدو تاسيس سپاه مدتي به عضويت آن هم درآمد و بعد هم عضو موثر ستاد خنثي‎سازي کودتاي نوژه به نمايندگي از کميته اداره رکن دوم ارتش شد و در نهايت راه به نخست‎وزيري برد. کشميري در نهايت به دفتر تحقيقات اطلاعات نخست‎وزيري مي‎رود و مدتي هم جانشين خسرو تهراني در دبيرخانه شوراي‎ عالي امنيت ملي مي‎شود تا جايي که برخي نامه‎‎ها را به‎جاي دبير و با عنوان «از طرف» امضا مي‎کند. حجاريان که آن زمان خود در اطلاعات نخست‎وزيري بوده، در گفت‎وگويي گفته بود: «بعد از انفجار، در پيگيري‎‎ها از مادر و خواهر کشميري به ارتباط خانوادگي او با سازمان پي برديم. برادر‎هاي همسر کشميري در قصر شيرين عضو سازمان بودند که با امکانات کمي که ما در گزينش افراد در ابتداي انقلاب داشتيم، به اين ارتباطات دست نيافتيم».

 نفوذي‌اي که رئيس‌جمهور شد

اولين رئيس‌جمهور ايران که بعد‎ها مشخص شد همکار موساد بوده و سوابق همکاري با سيا را نيز داشته است. ظرف مدت يکسال و چهارماه ـ تا خرداد سال 60 ـ در راس امور اجرايي کشور قرار داشت. او با شعار عدالت، اقتصاد اسلامي و طرفداري از انقلاب به صحنه آمده بود، اما خيانت‎هايش به کشور و ملت مسلمان ايران تا آنجا پيش رفت که مجبور شد با پنهان شدن در دستشويي هواپيما از کشور فرار کند. خيانت‎‎هايي که البته تاريخ و حتي خود بني‎صدر بعد‎‎ها بر آن صحه گذاشت. اين شخص بني‎صدر بود که سال‎‎ها پس از فرارش در يک کنفرانس مطبوعاتي اعلام کرد که در ماجراي اشغال خرمشهر به‎عنوان نفوذي حزب بعث و صدام عمل کرده و با فراهم کردن زمينه‎‎هاي مختلف و حمايت نکردن از مدافعان خرمشهر، سبب اشغال اين بخش از خاک کشورمان شده است.بني‎صدر همچنين خدمات زيادي را براي نزديک‎ترين دوستانش يعني مجاهدين خلق (کساني که بعد‎ها منافق لقب گرفتند) انجام داد. به‎گونه‎اي که ليدر اصلي آن‎ها يعني مسعود رجوي را در نزديک‎ترين رده به خود قرار داد و گناه حمايت از منافقين تا ابد بر پيشاني ابوالحسن بني‎صدر ثبت شد. بني صدر 78 ساله، پس از فراري که با هيبت زنانه از ايران انجام داد به فرانسه رفت و تا همين امروز نيز در آنجا مانده است. او سال‎هاست که تحت حفاظت کشور فرانسه است.

 فرار جنجالي مدير دو تابعيتي

در ماجراي بي‎سابقه‎ترين پرونده فساد مالي ايران يک فرار جنجالي رخ داد. محمودرضا خاوري، مدير عامل سابق بانک ملي ايران است که در رابطه با پرونده فساد مالي اخير، استعفاي خود را اعلام و به خارج از کشور رفت. با رفتن او مشخص شد که برادر خاوري، اساسا از سال‎‎ها قبل براي خود و خانواده‎اش تابعيت کانادايي دست و پا کرده است و پس از فرار نيز ترجيح داده است به تورنتو برود.برخي منابع خبري اعلام مي‎کردند که رفتن خاوري به خارج پس از استعفاي جنجالي‎اش، که اعلام کرده بود به دليل احترام به افکار عمومي ايران صورت مي‎گيرد، سفري کاري بوده و او روز جمعه، در تاريخ هشتم مهرماه 1390 به کشور باز خواهد گشت. اما اين‎چنين نشد و خاوري ترجيح داد در خارج بماند. پايان پرونده خاوري البته هنوز مشخص نيست. آيا او همانند ساير پرنده‎‎هاي از قفس پريده بازمي‎گردد يا اينکه هم‎چون تمام مديران ارشدي که روزگاري از ايران فرار کردند به سرنوشتي محتوم! تن خواهد داد.

 نماينده‎اي که به زندان رفت

فائزه هاشمي‎بهرماني دومين دختر اکبر هاشمي رفسنجاني، در 17 دي 1341 در قم متولد شد، کودکي فائزه در همان شهر قم سپري شد و چهار ساله بود که به‎همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد و تمام دوران تحصيل خود را در مدرسه رفاه پشت‌سر گذاشت. از بين دختران هاشمي، فائزه تنها دختري است که وارد سياست شد، وي در دوره پنجم مجلس شوراي اسلامي با راي بالايي نماينده مردم تهران شد؛ اما شرکت فائزه در انتخابات مجلس ششم با شکست سختي همراه بود که باعث شد وي به‎طور موقت از عرصه سياست کناره‎گيري کند.

فائزه هاشمي از سال 1369 رياست فدراسيون اسلامي ورزش زنان را بر عهده گرفت، اما اين فدراسيون پس از چندي به‎خاطر پاره‎اي از مشکلات به تعطيلي کشيده شد؛ برخي علت تعطيلي آن را نبود بودجه عنوان کردند، برخي نيز علت آن را فعاليت‎‎هاي سياسي و غير ورزشي فائزه هاشمي دانسته‎اند. اما به‎نظر مي‎رسد کارشناسان علت اصلي تعطيلي آن را ناهماهنگي در روش برگزاري مسابقات با عرف و آيين اسلام عنوان کرده‎اند. همچنين نشريه «مسلم نيوز» که پرتيراژترين نشريه اقليت‎‎ها در ان

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاهي به کارنامه نفوذی‌های سياسي پس از انقلاب/ از "آقای رئیس‌جمهور" تا "اکبر پونز"!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات