نقشه راه محیط زیست کشور چیست؟جهان. خلفی زاده مرتضی, [08.06.16 10:31]
متن مصاحبه «روح الله نقدی پور بیرگانی»، رئیس پژوهشکده مجازی محیط زیست و دبیر دهمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست (به مناسبت هفته محیط زیست  )
به گزارش جهان، روح الله نقدی پور بیرگانی، دبیر دهمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست ضمن تبریک روز جهانی محیط زیست رویکرد جامع نگر و تفکر سیستمی به حفاظت منابع حیاتی در راستای منویات مقام معظم رهبری به مسئله حفاظت از محیط زیست را لازم برشمرد.

    رئیس پژوهشکده مجازی محیط زیست اختصاص روز جهانی محیط زیست از سوی سازمان ملل را در جهت تقویت آگاهی های عمومی برای حفاظت از محیط زیست دانست و اتخاذ تصمیمات اصولی و کارا از سوی مسئولان ملی کشورهای عضو در ارتباط با چالش های محیط زیست به منظور جلوگیری از تخریب عرصه های طبیعی و آسیب به محیط زیست انسانی را یکی از اهداف نامگذاری این روز از سوی سازمان ملل اعلام کرد.

    نقدی پور بیرگانی با بیان اینکه تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 بر می گردد ، افزود: در ایران نیز هر ساله 15 تا ۲۱ خرداد " هفته محیط زیست" با برنامه های گوناگونی در سراسرکشور از سطح دانش آموزی تا دانشگاهی برگزار می شود.

وی اظهار داشت: جلب مشارکت و آموزش محیط زیست آحاد جامعه و اشاعه فرهنگ و اخلاق محیط زیست،نقش فرهنگ و معارف دینی در مشارکت و مسئولیت پذیری حفظ محیط زیست از جمله ابزارها و روش هایی است که دستگاه های اجرایی به آن با اهمیت لازم نپرداخته اند.

وی گفت: رویکرد جامع نگر و تفکر سیستمی به حفاظت منابع حیاتی و سیاست‌گذاری کلان محیط زیست ، علوم و پژوهش‌های ممیزی زیست محیطی و راهکارهای گسترش سطح آگاهی ها و ارتقاء بینش زیست محیطی جامعه و تقویت فرهنگ این حوزه، می تواند به نقشه راه در راستای سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست کمک کند.

    دبیر دهمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست تاکید کرد: رویکرد سیاسی و تبلیغاتی به محیط زیست، نداشتن سیاست جامع نسبت به مدیریت منابع حیاتی، رویکرد انفعالی در حل مسائل محیط زیست، ضعف در آموزش ها و اگاهی های مردمی و عدم توجه به مشارکت های مردمی از مهمترین چالش های مدیریتی در عرصه حفاظت از محیط زیست است.

    این فعال حوزه محیط زیست با بیان اینکه امروزه موضوع مشارکت مردمی در امر بهره برداری صحیح از محیط زیست و منابع طبیعی و نیز نگهداری و صیانت از این موهبت الهی امری بدیهی و انکار ناپذیر است گفت: توجه به حوزه ی محیط زیست متقارن با دهه ای که، پیشرفت و عدالت نام گرفته بیش از پیش احساس می شود، چرا که محیط زیست خود یکی از شاخص های کلان روند آینده و نیز از ابعاد اساسی و زمینه ساز پیشرفت و توسعه ی پایدار کشور می باشد.

    نقدی پور بیرگانی ضمن بیان برخی از چالش های روبه روی کشور، خاطرنشان کرد: مسائل افزایش ریزگردها در اکثر شهرها و روستاهای کشور، فرونشست های نقطه ای و عمومی زمین در دشت ها، مشکلات عدیده کمبود آب آشامیدنی و کشاورزی در اکثر نقاط کشور، خشک شدن دریاچه ارومیه، ضعف شدید در مدیریت حوزه بزرگ کارون، زمین خواری و تجاوز به عرصه های طبیعی، آلودگی های مختلف به ویژه آلودگی هوا در کلانشهرها از مهمترین اولویت های محیط زیستی در کشور است و نیاز به توجه محوری در این حوزه ها کاملا احساس می شود.

    نقدی پور بیرگانی در ادامه با اشاره به اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها اصل پیگیر و مطالبه گر مسائل زیست‌محیطی گفت: فعالیت‌های اقتصادی چنانچه با آلودگی محیط‌زیست یا تخریب جبران‌ناپذیر ملازمه پیدا کند، ممنوع است.

وی افزود: با ظرفیت‌های فراوان اصل پنجاهم قانون اساسی می توان در جهت سازماندهی منابع انسانی برای حفاظت و ارتقای کیفیت محیط‌ زیست (آب، هوا وخاک) اقدامات شایسته ای به عمل آورد.

    این استاد دانشگاه ادامه داد: این اصل با همه حساسیت خود، آحاد جامعه را ملزم به حفظ محیط‌زیست می‌داند و به عنوان اولین گام در این راستا و به منظور رفع مسائل و چالش‌های اساسی محیط‌زیست کشور، پذیرش یک نوع نگاه زیر بنایی و با رویکرد کلان مدیریتی و آینده‌پژوهی درحوزه محیط‌زیست را دنبال می‌کند.

    رییس دبیرخانه دائمی کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست عنوان کرد: «ارتقای فرهنگ زیست محیطی آحاد جامعه» از مهم ترین عواملی است که می تواند به بهبود وضعیت محیط زیست کشور یاری رساند، تا آنجا که می توان گفت، دیگر عوامل تحت تأثیر آن قرار می گیرند. به بیانی دیگر تا هنگامی که نگرش آحاد یک جامعه به موضوع محیط زیست و اهمیت حفظ آن تغییر نکند، تغییری نیز در رفتار آن ها در قبال محیط زیست و وضعیت آن پدید نخواهد آمد.

    رئیس پژوهشکده مجازی محیط زیست گفت:  با بررسی شرایط کنونی کشور در این حوزه، می توان به جرأت ادعا کرد که، کشور ما از این حیث در وضعیتی نه چندان مطلوب به سر می برد، که عمدتاً ناشی از عدم نگاه به آینده ی محیط زیستی کشور بر اساس رویکردی دانش بنیان و حکمت محور است.

     نقدی پور در پایان افزود: نگاه حفاظتی جامع به بحث محیط زیست با رویکرد مدیریت یکپارچه محیط زیست درتمامی عرصه های طبیعی و انسانی به صورت علمی-عملی می تواند در بلند مدت از تخریب بیشتر منابع و سرمایه های طبیعی و انسانی بکاهد.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقشه راه محیط زیست کشور چیست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات