کتابخانه ها، مکانی دنج برای مطالعه

مطالعه کتاب، روزنامه و هر آنچه باعث افزایش معلومات می شود، برای انسان که موجودی ذاتا پرسشگر و همواره بدنبال پاسخی برای نادانسته های خود است، بسیار مفید و پرفایده است زیرا تحقیقات نشان می دهد، «خواندن» یک فرآیند فعال ذهنی است که پایه های مهارت را می سازد.
مطالعه علاوه بر اینکه موجب گستردگی دایره لغات می شود، اعتماد به نفس و تقویت حافظه را بدنبال دارد هرچند یک سرگرمی ارزان نیز به شمار می رود.
مطالعه، قوای استدلال فرد را افزایش داده و عاملی برای تغییر نگرش انسان به زندگی و پذیرش کم وکاستی های خود است، از این رو در همه جوامع توصیه اکید به مطالعه و خواندن شده است.
اما اگر مطالعه و خواندن در محیطی آرام و بدور از سر وصدا انجام شود، نتیجه این کار بهتر و پایدارتر خواهد بود به این دلیل که در چنین شرایطی مطالب در ذهن انسان بیشتر ثبت و ضبط خواهد شد.
از دیرباز کتابخانه ها مکانی مناسب و استاندارد برای امر مطالعه و کتابخوانی بودند؛ محلی که در آن از سر وصدا خبری نیست و به دلیل قوانین و مقررات حاکم بر آن می توان با کیفیت بالا مطالعه کرد.
کتابخانه شامل مجموعه‌ای از اطلاعات و منابع است که توسط یک نهاد عمومی، خصوصی یا یک شخص نگهداری و اداره می‌شود.
بیشتر کتابخانه ها نظیر کتابخانه مدارس در کنار این خدمت، تالارهایی را برای مطالعه اختصاص داده اند.

** غیرفعال بودن تلفن های همراه در این مکان
یکی از این قوانین، غیرفعال کردن تلفن همراه زمان حضور در کتابخانه با هدف حفظ تمرکز و حواس است، بنابراین افرادی که وابستگی زیادی به این وسیله دارند، بهتر است برای مطالعه بهتر و نتیجه بخش، کتابخانه های عمومی را انتخاب کنند.
امروزه این مکان فرهنگی نه تنها به کار مطالعه علاقه مندان به کتاب و رمان می آید بلکه کارکرد درسی پیدا کرده و نظر بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و افرادی که در حال آماده شدن برای کنکور سراسری هستند را به خود جلب کرده بطوری که
با نزدیک شدن به امتحانات پایان ترم دانشجویان، دانش آموزان شاهد حضور بیش از پیش این افراد در کتابخانه های مختلف هستیم.
کتابخانه برای این افراد محلی مناسب برای دور هم بودن است تا علاوه بر رفع اشکال توسط یکدیگر، انگیزه بیشتری برای مطالعه پیدا کنند.
وجود میز و صندلی مطالعه که استاندارد این کار است سبب می شود، فرد ساعت ها بدون احساس خستگی مطالعه کند.
ضمن اینکه تعدادی از کتابخانه ها بمنظور تشویق و ترغیب افراد به مطالعه شبانه روزی هستند، بدان معنا که تعطیلی ندارند بنابراین می توان با خیالی آسوده در تمام ساعات شبانه روز در آن حضور داشت و درس خواند.
یک دانش آموز کلاس هشتم که به تازگی امتحانات پایان ترم را سپری کرده به ایرنا می گوید: هر سال زمان امتحانات سعی می کنم به کتابخانه نزدیک منزلمان بروم تا با همکلاسی های خود درس بخوانم، این طور درس خواندن، حس رقابت را میان بچه ها افزایش می دهد، البته زمانی را هم به استراحت اختصاص می دهیم و با دوستان گپ وگفتی داریم.
رضا بهرامی با بیان اینکه در منزلشان اتاق مخصوص خود دارد، می افزاید: خواهر و برادرهای کوچکترم با سر و صدا برایم ایجاد مزاحمت می کنند و اجازه نمی دهند، حواسم جمع درس باشد، بنابراین کتابخانه را برای مطالعه ترجیح می دهم.
یک دانشجوی مهندسی نیز می گوید: از آنجا که شیفت شب کار می کنم، مجبور هستم روزها خود را برای امتحانات پایان ترم آماده کنم، آپارتمان کوچک و تعداد اعضای خانواده از عواملی هستند که سبب شده از مدتها پیش کتابخانه پارک شهر را به درس خواندن اختصاص دهم.
حسین عبادی می افزاید: استفاده از کتابخانه همچنین باعث می شود زمانی که نیاز به منبع و مرجعی برای مطالعه داشته باشم، آنها را برای بهره برداری امانت بگیرم که این بسیار خوب است.
یکی از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی نیز با بیان اینکه دوران دانشجویی همواره از تالار مطالعه کتابخانه ملی برای درس خواند استفاده می کرده، می گوید: چنین محیط هایی برای مطالعه مناسب و قابل قبول است.
ماهرو مقتدایی می افزاید: تمرکز بر کتابها و جزوه های درسی یک اصل است بنابراین وجود تابلو و دکورهای منزل مانع از این تمرکز و جمع بودن حواس است در حالیکه سالن مطالعه کتابخانه محیطی مناسب از این حیث است.

** کتابخانه محیطی تاثیرگذار در موفقیت کنکوری ها
یک مشاور کنکور به خبرنگار ایرنا می گوید: از جمله عواملی که در موفقیت دانش آموزان در کنکور تاثیرگذار است، محیطی است که آنها در آن درس می خوانند یعنی این محیط باید از جنبه های مختلف نظیر دما و سر وصدا استانداردهایی را دارا باشد.
محمد پورحیدری می افزاید:‌ باید کتابخانه هایی برای درس خواندن فرزندان انتخاب شوند که دوستان و همکلاسی های آنها در آنجا رفت و آمد نداشته باشند زیرا این مکان ممکن است به مکانی برای بحث و تبادل نظر غیر درسی و خاطره گویی افراد تبدیل شود.
وی که اعتقادی به مطالعه گروهی ندارد، ادامه می دهد: در بسیاری از کشورها این روش قابلیت اجرا دارد اما در ایران شاید هنوز زود باشد که قدم در راه فعالیت گروهی برای مطالعه و آن هم در زمان حساسی مثل کنکور بگذاریم.
به گفته پورحیدری، دانش آموزی که برای درس خواندن به کتابخانه مراجعه کرده، وقتی افراد شبیه خود را در این مکان می بیند، به دلیل تحریک حس رقابت، به نوعی ترغیب به مطالعه می شود که این مساله احتمال موفقیت وی را در رقابتی دیگر نظیر کنکور افزایش می دهد.
به هر روی، مطالعه و کتابخوانی در یک فضای پر از محرک های تاثیرگذار در ذهن، یادگیری را مختل خواهد ساخت و خروجی دهن را با مشکل مواجه می کند.
مکان های مطالعه باید عاری از هرگونه کنش های بیرونی باشد، تا ذهن با کسب آموخته ها، ضمن پردازش، بستری را برای انتقال آنها فراهم سازد.
فراهنگ ** 1880 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کتابخانه ها، مکانی دنج برای مطالعه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات