ژنهای درگیر در تحمل اسمزی گیاه پسته آنالیز شد

به گزارش خبرگزاری مهر، زینب حمیدی تبار دانشجوی کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی واحد علوم تحقیقات گفت: شوری یکی از عوامل محیطی مهم و موثر در کمیت و کیفیت عملکرد گیاهان است که امروزه به دلیل گرم شدن کره زمین و به تبع آن محیط زیست و کاهش میزان بارندگی این پدیده روز به روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به اینکه عملیات ‌زراعی به همراه اصلاح ژنتیکی گیاهان در کاهش مشکلات این پدیده محیطی، مؤثر است، افزود: در این تحقیق به بررسی دو رقم پسته EBR۱ (که در ایران کشت می شود) و بنه (نژاد وحشی پسته) در ارتباط با تنش شوری و بیان ژن های مرتبط با تنش شوری پرداخته شده است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: در این تحقیق تنش شوری براساس ظرفیت مزرعه طی مدت ۲۱ روز بر روی هر دو رقم پسته اعمال شد.

زینب حمیدی تبار اضافه کرد: در آنالیز واریانس، اختلاف معنی داری میان ارقام پسته مشاهده نشد اما اختلاف معنی داری در مورد تنش اعمال شده مشهود بود.

طی این تحقیق ژن ACTIN برای اولین با در دنیا در پسته ایزوله و توالی یابی شد. این ژن در NCBI National Center for Biotechnology Information)) با کدjz۸۹۸۲۱۱ به ثبت رسید.

همچنین برای بررسی مکانیزم تحمل شوری در پسته بیان دو ژن مرتبط با تنش شوری بررسی شد. با توجه به نتایج بیان ژن، مشاهده شد ژن NAC در زمان اعمال تنش افزایش بیان معنی داری در حد ۳.۵۵ پیدا شد اما در ژن SOS تفاوت معنی داری مشاهده نشد.

این تحقیق با راهنمایی آسا ابراهیمی، مهدی رهایی و مشاوره رضا عزیزی نژاد انجام شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ژنهای درگیر در تحمل اسمزی گیاه پسته آنالیز شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات