وزارت حج عربستان هیئت ایرانی را در برابر خدا و ملت ایران مسئول دانست

به گزارش «شیعه نیوز»، به نقل از روزنامه سعودی الریاض، پس از به نتیجه نرسیدن مذاکرات مقامات کشورمان در خصوص مراسم حج تمتع سال جاری، وزارت حج عربستان روز گذشته مسئولیت به نتیجه نرسیدن گفتگوها را به گردن ایران انداخت و مدعی شد هیئت اعزامی ایران به امضای توافقنامه ای برای مشخص کردن وضع حجاج خود تمایلی نشان نداد.

این وزارتخانه در بیانیه ای مدعی شد: پس از دو روز نشست های پیاپی که ساعت ها به طول انجامید و در آن وزارت حج (عربستان) راهکارهایی را برای تمامی مشکلاتی که سازمان حج و زیارت ایران بیان می کرد، ارائه داد، هیئت ایرانی ابراز تمایل کرد که عربستان را بدون امضای هیچ توافقنامه ای در خصوص سامان دادن به حج شهروندانش ترک کند.

در این بیانیه آمده است: همسو با اراده و تمایل خادم حرمین شریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز و دولت خردمند وی، به درخواست رئیس سازمان حج و زیارت ایران و هیئت همراه ایشان برای حضور در عربستان و امضای توافقنامه ای که مسأله ورود حجاج ایرانی را پایان بخشد، پاسخ مثبت داده شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: از هیئت ایرانی استقبال رسمی به عمل آمد و پس از نشست های پیاپی که در روزهای 18 و 19 شعبان (چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته) برای ساعاتی طولانی برگزار شد، تمامی تسهیلات برای ادای مناسک حج ارائه شد. دو طرف تمامی مسائلی را که در نشست های پیشین درباره آن صحبت شده بود، بررسی کردند و وزارت حج (عربستان) راهکارهایی را برای تمامی مسائلی که سازمان حج و زیارت ایران بیان می کرد، ارائه داد؛ از جمله صدور روادید الکترونیک از داخل ایران به موجب راهکاری که با وزارت خارجه سعودی توافق شده بود، مسأله برابری انتقال حجاج با پروازهای سعودی با پروازهای ایرانی و موافقت با درخواست هیئت ایرانی در خصوص اعطای نمایندگی دیپلماتیک خود از طریق سفارت سوئیس برای حفظ منافع حجاج که به سرعت هماهنگی آن به عمل آمد.

در ادامه این بیانیه ادعا شده است: در روز جمعه برابر با 20 شعبان، هیئت ایرانی بدون امضای توافقنامه ای برای سامان دادن به مسأله حج شهروندانش، برای خروج از عربستان ابراز تمایل کرد.
در ادامه ادعاهای واهی وزارت حج عربستان آمده است: بنا بر تأکیدات وزارت حج و عمره (عربستان) سازمان حج و زیارت ایران با خودداری از امضای توافقنامه ای به منظور پایان بخشیدن به مسأله  برگزاری حج، نخست در برابر خداوند و پس از آن در برابر ملت ایران مسئول ناتوانی شهروندانش از ادای مناسک حج امسال است. وزارت حج همچنین بر مخالفت قاطعانه عربستان با  سیاسی کردن مسأله حج و یا تجارت بوسیله دین تأکید دارد.

ادعاهای وزارت حج عربستان در حالی مطرح می شود که رئیس سازمان حج و زیارت روز گذشته اعلام کرد نشست مسئولان ایران و وزارت حج عربستان به دلیل ادامه کارشکنی و دخالت وزارت خارجه عربستان درباره حج تمتع بدون نتیجه پایان یافت.

وی افزود: مقامات عربستانی برای ارائه خدمات کنسولی هیچ راهکاری ارائه ندادند.
اوحدی در ادامه تصریح کرد: عربستان تا روز یکشنبه مهلت دارد که پاسخ پیشنهادات و خواسته های ایران را ارائه کند و اراده جدی خود را برای پذیرش زائران ایرانی نشان دهد.

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزارت حج عربستان هیئت ایرانی را در برابر خدا و ملت ایران مسئول دانست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات