تشکیل ستاد نجات بخشی، فرصتی برای کاهش آسیب های تالاب زریبار مریوان

به گزارش خبرنگار ایرنا با تشکیل ستاد نجات بخشی دریاچه زریبار کارهای زیادی از جمله احداث مسیرهای فاضلاب برای انتقال فاضلاب روستاهای اطراف دریاچه صورت گرفته است که تاثیر مهمی در کاهش حجم مواد آلی آب دریاچه و میزان آلودگی آن دارد.
دکتر نبی احسنی کارشناس محیط زیست بر این باور است که اکنون چندین ارگان و سازمان با همکاری یکدیگر برای حفظ و نجات دریاچه همکاری می کنند که این امر موجب نتایج مهمی شده است.
وی با بیان اینکه اکنون یک نگاه اکوسیستمی به دریاچه زریبار می شود، افزود: در مدیریت اکوسیستمی تمامی صاحب نفعان، دست اندرکاران بخش دولتی و غیر دولتی، کشاورزان، تشکل های محیط زیستی، نیروهای نظامی و انتظامی، شورای روحانیت و مردم ساکن در منطقه در تصمیم گیری ها دخالت داده می شوند.
احسنی اظهار کرد: در مدیریت اکوسیستمی تمامی فاکتورهای طبیعی و انسانی دخیل در موجودیت اکوسیستم دریاچه شامل چرخه مواد از جمله کربن، فسفات، اکسیژن، رسوبات، آب و سایر موارد دیده می شود.
وی با بیان اینکه اگر از دید اکوسیستمی منابع طبیعی را نبینیم آن را از بین می بریم، تاکید کرد: اگر زریوار را تنها با دید حفظ آب و گردشگری ببینیم کاری از پیش نمی بریم.
وی یادآور شد: ارزش ها و کارکردهای اکولوژیکی و زیست محیطی دریاچه زریبار را نباید در حد تامین آب کشاورزی و گردشگری دید.
این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه کارهای مثبت زیادی برای حفظ زریبار انجام شده است، اظهار کرد: در راستای مدیریت اکوسیستمی پنج کارگاه آموزشی برای اقشار مختلف مردم و کارکنان دستگاه های مختلف در راستای حفظ زریوار برگزار شده است.
برای نجات دریاچه زریباردر مریوان ستاد نجات بخشی تشکیل شد و کمیته های تخصصی در این ستاد شکل گرفت که مسوولیت هر کدام از آنها بر عهده اعضای هیات علمی دانشگاه کردستان است.
این ستاد نجات بخشی در دولت تدبیر و امید به دستور استاندار کردستان و با هماهنگی رییس سازمان حفاظت از محیط زیست تشکیل شد این ستاد از دو کارگروه ویژه فنی و اجرایی و علمی و پژوهشی تشکیل شده است.
مسوولیت کارگروه فنی و اقتصادی بر عهده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان و مسوولیت کارگروه علمی و پژوهشی نیز بر عهده دکتر امین صادقی از اعضای هیات علمی دانشگاه کردستان است.
ستاد نجات بخشی زریوار زیر نظر استانداری فعالیت می کند و همین امر پشتوانه ای قانونی برای اجرای برنامه ریزی ها شده است.
چاه های غیرمجاز و مجاز اطراف تالاب زریبار در کاهش حقابه تالاب نقش ویژه دارند که گشت و بازرسی شرکت آب منطقه ای در حال شناسایی و پلمپ این چاه ها است.
فرماندار مریوان در رابطه با فعالیت هایی که برای محافظت از زریبار انجام شده است گفت: ورود دادستانی به گشت مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز مریوان، برخورد قاطع با ساخت و سازها در اطراف زریبار را هم آسان کرد.
محمد فلاحی افزود: هیچ خدماتی به ساختمان هایی که به صورت غیرمجاز در هر نقطه از شهر ساخته شوند داده نمی شود.
وی نجات دریاچه زریبار را نیازمند یک همت جمعی دانست که از توان شهرستان خارج است و گفت: خلایی در رابطه با زریبار وجود داشت که با تشکیل ستاد نجات بخشی این خلا پر شد.
او بیان کرد: غیر از بهره برداری های غیرمجاز کشاورزی، مصرف آب کشاورزی زیادی نداشته ایم.
وی گفت: از ورود آب های کشاورزی به دریاچه جلوگیری شده است و از شیوه های آبیاری نوین بهره گرفته می شود.
ورود فاضلاب روستاهای اطراف به این تالاب یکی از مشکلات اصلی است که طرح انتقال فاضلاب روستاهای ضلع غربی تقریبا به اتمام رسیده است و طرح انتقال فاضلاب روستاهای ضلع شرقی تالاب هم چهار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به کردستان تامین می شود.
فاضلاب روستاهای شرقی در فصل تابستان به دلیل خشک شدن رودخانه وارد زریبار نمی شود ولی در سایر فصول فاضلاب این مناطق هم به اضافه فاضلاب دو محله از شهر وارد زریبار می شود.
با توجه به تاثیر فاضلاب در پرغذایی آب دریاچه و افزایش نیزارهای آن اکنون با انتقال فاضلاب روستاهای ضلع غربی دریاچه به تصفیه خانه مریوان، بخش زیادی از ورود فاضلاب به زریوار کنترل شده است و با کنترل کامل ورود فاضلاب و رسوبات دریاچه، تا حد زیادی مشکلات این دریاچه حل می شود.
6108/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشکیل ستاد نجات بخشی، فرصتی برای کاهش آسیب های تالاب زریبار مریوان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات