ادعای اتحاد ایران با طالبان برای مبارزه با داعش

به گزارش «شیعه نیوز»، نشریه آمریکایی فارن پالیسی (ForeignPolicy) در گزارشی اختصاصی مدعی شد که ایران و طالبان به منظور جلوگیری از گسترش داعش در افغانستان متحد شده و نوشت: «ایران هم اکنون در حال همکاری و  تجهیز طالبان می‌باشد زیرا خواستار ایجاد منطقه ای حائل با داعش در مرز خود و افغانستان است. گروه مذکور پس از ظهور، رقبای دیرین خود را یکی پس از دیگری به متحدانی مظطرب تبدیل کرده است.»

در ابتدای این یادداشت آمده است: «فشار رو به رشد تهران در تامین امنیت مرزهایش با افغانستان که 572 مایل وسعت دارد؛ نشانه ای از یک تغییر بزرگ برای تثبیت قدرت شیعیان است. تهران، تاکنون طالبان را که یک گروهک شبه نظامی سنی است، به عنوان تهدید مستقیمی برای خود قلمداد نکرده و تنها به مقابله با آن از طریق تجهیز نظامی ائتلاف شمال پرداخته است.

اما اکنون که داعش در ننگرهار افغانستان مستقر شده و به گفته مقامات رسمی آمریکا حدود 3000 نیرو در اختیار دارد، ایران با به کارگیری عناصر طالبان که در نظرشان خطر کمتری نسبت به این کروهک دارد در تلاش است تا از گسترش نفوذ داعش جلوگیری به عمل آورده و مانع از دست اندازی این گروه به مرزهایش شود.»

 در همین راستا فرانتز ملبین نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان اظهار داشت: «ایران   داعش را به عنوان دست عربستان سعودی در مرزهایش   می‌داند و برای مقابله با آن با طالبان همکاری می‌کند. تحرکات داعش برای ایران به معنی باز شدن جبهه‌ای جدید در کنار این کشور است.»

 ملبین در ادامه ادعا کرد که کمک های مالی و تسلیحاتی اندکی که ایران برای گروه طالبان فراهم می‌آورد شامل سلاح هایی سبک مانند مسلسل، مهمات و نارنجک انداز می‌باشد. این کمک ها، نبردهای میان دوطرف را به یکباره به نفع دیگری بر نخواهد گرداند؛ اما برای جلوگیری از پیشرفت داعش بسیار موثر خواهد بود.

در همین حین واشنگتن ضمن اعلام نگرانی از روندی که ایران برای مهار داعش در پیش رو گرفته است، اعلام داشت  که این سلاح ها ممکن است بعدها برای مقابله این گروهک شبه نظامی با نیروهای آمریکایی مورد استفاده قرار بگیرد و ایران می‌بایست روند خود را تغییر داده و به جای تجهز طالبان با دولت افغانستان و جامعه جهانی همکاری به عمل آورد.

ادعای اتحاد ایران با طالبان برای مبارزه با داعش

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادعای اتحاد ایران با طالبان برای مبارزه با داعش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات