آمریکا به دنبال ایجاد یک متغیر جدید در عرصه تحولات نظامی سوریه است

هادی محمدی یک کارشناس ارشد مسائل منطقه به اشاره به تحولات اخیر در شمال سوریه و فعال شدن نیروهای دموکراتیک سوریه برای تسلط بر استان رقه و حمایت واشنگتن از آنها، گفت که آمریکا به دنبال ایجاد یک متغیر جدید در عرصه تحولات نظامی سوریه است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سوریه طی هفته های اخیر شاهد تحولات متفاوتی بوده است. نیروهای دموکراتیک سوریه با رهبری کردها و حمایت آمریکا عملیات آزادسازی رقه را از چند روز پیش آغاز کرده اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه ائتلافی از نیروهای سیاسی و نظامی کُرد، عرب، آشوری، ارمنی و ترکمان است که در خلال جنگ سوریه تاسیس شده‌است و علیه داعش می جنگند.

پس از این اقدام ژنرال جوزف وُتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه به طور مخفیانه وارد شمال سوریه شد و با رهبران «نیروهای دموکراتیک سوریه» دیدار و گفتگو کرد.

آمارها نشان می‌دهد که نیروهای دموکراتیک سوریه 30 هزار مبارز دارند و تاکنون توانسته اند حدود 26 هزار کیلومتر مربع از اراضی سوریه از جمله 400 کیلومتر در مرزهای ترکیه را تحت کنترل خود درآورند.

"هادی محمدی" کارشناس ارشد مسائل منطقه در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم به بررسی اوضاع میدانی در سوریه پرداخت.

آمریکا به دنبال ایجاد یک متغیر جدید در عرصه تحولات نظامی سوریه است

وی گفت: باید از زوایای مختلفی روندهای نظامی سوریه را مورد بررسی قرار داد. به روش تکنیکی این پیشروی ها در واقع یک حرکت برای تغییر معادله ی نظامی در قبال داعش باید تلقی شود. اما از یک بعد تاکتیکی دیگر می توان آن را یک اقدام موازنه ساز در مقابله با آمریکایی ها و نیروهای کردی که مورد حمایت آمریکا هستند تلقی کرد و این موضوع را باید از این منظر به آن نگاه کرد که آمریکا به دنبال ایجاد یک متغیر جدید در عرصه تحولات نظامی در سوریه است و به دنبال یک کارت مذاکراتی جدید برای مذاکرات ژنو، جدای از گروه های سابقی که در مذاکرات حضور داشتند می باشد پس از این منظر هم حرکت ارتش سوریه به سمت استان رقه و جنوب حلب دارای ارزش و اهمیت است.

نوعی هماهنگی نانوشته میان گروه های تروریستی در سوریه وجود دارد

این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه در ادامه گفت: حرکت ارتش سوریه به سوی شهر طبقه و محورهای عسال الورد که یک بخشی از آن کوهستانی و یک بخش دیگر دشتی است که همین موضوع موجب شده است که در واقع گروه های دیگر القاعده و تکفیری مثل النصره و جریان های جیش الفتح از این خلا و از این رویکرد عملیاتی ارتش سوریه استفاده کنند و طی یک هفته تا ده روز گذشته فشار های زیادی را به شهرهای مرآته، خان طومان و حمیرا و روستاهای اطرافی که در جنوب غربی حلب قرار دارند و از موقعیت مهمی برخور دارند هستند وارد کنند. شاید پیام اول این اقدام گروه های القاعده ای این است که به نوعی هماهنگی نا نوشته ای بین انواع گروه های تروریستی تکفیری وجود دارد که به محض اینکه نیروهای ارتش و مقاومت به سمت رقه و طبقه حرکت می کنند آنها سعی می کنند که برای کاستن از فشارها بر جریان های داعش فشارهایشان را بر جنوب غربی حلب افزایش بدهند یا از این مسئله فرصت طلبی کرده و سعی کنند که دستاوردی برای خود به وجود بیاورند.

طی مدت آتش بس چندین هزار تروریست از پادگان های آموزشی ترکیه وارد سوریه شده اند

وی اضافه کرد: از یک منظر راهبردی دیگر می توان این تحولات را بررسی کرد که در سطوح مذاکراتی که میان آمریکایی ها و روس ها وجود دارد در واقع روس ها مدتی است که در حال چانه زنی و یا کلنجار دیپلماتیک با آمریکایی ها هستند و آنها را تحت فشار قرار داده اند که حملات علیه جبهه النصره را یک امر ضروری و حیاتی توصیف کنند به این عنوان که این گروه تروریست بوده و وابسته به القاعده بوده و پرچم دار رسمی القاعده در سوریه بوده و طبق قطعنامه شورای امنیت و مصوبات و لیست وزارت خارجه آمریکا این گروه تروریست بوده و باید با آن برخورد بشود. لذا مجموعه ای از متغیرها در این عملیات ها وجود داشته و چیزی که مسلم است طی 45 روز یا حدود 2 ماه قبل که موضوع آتش بس مطرح بوده گروه هایی که در جنوب غربی یا غرب حلب حضور داشتند به شدت توانمندی های تسلیحاتی و نیروهای خود را گسترش داده اند. حتی پادگان هایی در درون خاک ترکیه و در نزدیکی مرزهای سوریه آماده شده تا چندین هزار نیروی وابسته به تکفیری ها را وارد سوریه کرده و این کار را طی 2 ماه گذشته تا حدودی انجام داده اند منتهی آمریکایی ها از این درهم تنیدگی میان گروه های مختلف تکفیری که تحت عنوان جیش الفتح مثل احرارالشام و جیش الاسلام یا گروه های مختلف مثل ترکستانی ها و امثال آنها که زیر مجموعه جیش الفتح قرار می گیرند سعی می کند که از این درهم تنیدگی استفاده کرده و جلوی اقدامات نظامی جدی روسیه علیه آنها را بگیرد روس ها در واقع از این رخداد در جنوب غربی حلب برای مستحکم کردن استدلال های خود در قبال آمریکایی ها بهره می برند اما اگرچه از لحاظ تاکتیکی این انفعال روسیه قابل قبول نبوده ولی از نگاه بلند مدت و راهبردی تر این در واقع مسیری برای اقدام علیه جبهه النصره و القاعده را در سوریه مهیا و مستحکم تر می کند و همین امر موجب شده است که محور جنوب غربی حلب همواره یک منطقه پرتنش و پردرگیری باشد و چندین هزار نیروی تکفیری و القاعده ای مرتب این محور را زیر فشار عملیاتی خود قرار بدهند.

امکان دارد که آمریکا برای اهدافش در شمال سوریه جبهه النصره را نیز در کنار داعش فدا کند

محمدی اضافه کرد: تعداد شهدا در یکی دو هفته اخیر نیز نشان دهنده این است که این یکی از محورهای مهم و تعیین کننده برای تحولات نظامی است. تصویر کلی که به آن باید توجه کنیم این است که صحنه ی داخلی نظامی در سوریه در حال متبلور شدن یک تصویر جدید است که در واقع در حال شکل گیری یک تصویر جدید از معادلات است و گروه احرارالشام با واسطه قطری ها تلاش می کند که خود را جریانی میانه رو نشان دهد. زمانی که فرماندهی نظامی آن در اقدامی مشکوک کشته شد آقای ابو عبدالله شامی که یک تکفیری و القاعده ای شناسنامه دار است، با هدایت قطری ها و برنامه ریزی که برای گروه های تکفیری ها شده تلاش کرد که خود را میانه رو نشان دهد اما در صحنه ی عملی فاصله ای از جبهه النصره نمی گرفت. دسته بندی گروه های نظامی و تروریستی تغییراتی را که در صحنه میدانی ایجاد کرده و حتی ممکن است که آمریکایی ها جبهه النصره را در کنار داعش فدای طرح های خودشان بکنند و یک کارتی برای اقدامات خود در شمال شرق سوریه بدست بیاورند که به کمک کردها و نیروهای دموکراتیک سوریه این اقدام انجام می شود.

حامیان تروریست ها نگران هستند آمریکا تصمیمات جدیدی درباره سوریه اتخاذ کرده و نقش آنها کاهش یابد

وی اضافه کرد: در صحنه های عملیاتی که در غوطه غربی و شرقی و شرق حمص و یا در جنوب و یا شمال حما و یا حتی شرق شهر حما و حتی در منطقه درعا و یا شرق سویدا وجود دارد در واقع پیشروی ها و اقدامات نظامی ارتش سوریه حتی در منطقه قنیطره اگر چه اقدامات کوچک نظامی کوچکی از سوی ارتش سوریه انجام گرفته اما مجموعه ی آن نشان دهنده ی تسلط تفکر استراتژیک در رفتارهای نظامی بوده و سر پل های اساسی که در اختیار دارد و یک نگرانی خاص پشت تیم حمایت کننده ی گروه های تروریستی وجود دارد که مانند عربستان و ترکیه و کشورهای دیگر که حامی تروریست ها هستند و آنها در واقع فکر می کنند که آمریکایی ها ممکن است که دست به تصمیمات جدیدی در خصوص پرونده سوریه بزنند و نقش این کشورها را در تحولات سوریه کاهش بدهند.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمریکا به دنبال ایجاد یک متغیر جدید در عرصه تحولات نظامی سوریه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات