تولید ۱۶ درصد صنایع دستی کشور توسط مددجویان

به گزارش خبرگزاری مهر، منوچهر رزمجو گفت: این نهاد به منظور حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی به ویژه مجریان طرح خودکفایی کمیته امداد، محصولات آنها را از طریق شرکت توسعه تجارت امداد خریداری و تولیدات خریداری شده را در فروشگاه‌های زنجیره ای و نمایندگی‌های داخلی و نیز شبکه‌های فروش اینترنتی به فروش می رساند.

وی با بیان اینکه سال گذشته از تولیدکنندگان صنایع دستی کشور به ویژه مجریان طرح خودکفایی بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان صنایع دستی خریداری شده است تصریح کرد: صنایع دستی خریداری شده شامل فرش و گلیم، تابلو فرش، گبه، زیورآلات، حصیربافی، دستبافت های سنتی، تولید فرآورده های چرمی و پوست، انواع خاتم، مینا، معرق و محصولات قلم زنی بوده است. اکنون کمیته امداد به طور مشخص دو محصول فرش و صنایع دستی تولیدی مددجویان را توسط شرکت توسعه تجارت امداد خریداری می‌کند هرچند خود مددجویان نیز می‌توانند تولیدشان را در بازارو شبکه های کسب و کار به فروش برسانند چراکه رویکرد اصلی این نهاد توانمندسازی و خودکفایی مددجویان است.

رزمجو با اشاره به اینکه در بخش فرش بیش از ۶۰ هزار بافنده در کشور با امداد همکاری می کنند گفت: سالانه بیش از یکصد هزار مترمربع به ارزش ریالی ۱۰۰میلیارد تومان انواع فرش تولید می شود. سال ۹۴ بیش از ۱۳۰هزار مترمربع فرش و گلیم توسط بافندگان تحت حمایت این نهاد به ارزش ریالی بیش از یکهزار میلیارد ریال تولیده شده است.

وی به نقش و اهمیت صنایع دستی در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته کشور اشاره کرد و افزود: در مناطق روستایی و محروم کشور نقش صنایع دستی در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی آن منطقه بسیار پررنگ جلوه می کند لذا با حمایت جدی از صنایع دستی می توان از مهاجرت بی رویه از روستاها به شهرها جلوگیری و به توسعه و رشد گردشگری روستاها، رونق بخش کشاورزی ، تقویت روحیه ابتکار و خلاقیت افراد کمک کنیم.

رزمجو صنایع دستی درروستاها را مکمل فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامپروری عنوان و اظهار کرد: فعالیت در این حرفه می تواند همراه با دیگر مشاغل موجب اقتصاد و پیشرفت روستاها شود. میزان مشارکت زنان در تولید صنایع دستی درصد بالایی (حدود ۸۰ درصد) را نشان می دهد به طوری که تولید صنایع دستی به ویژه فرش و گلیم بافی تاثیر معنی داری بر درآمد خانوارها می گذارد.

وی با اشاره به اینکه این نهاد توانسته است سال گذشته با برنامه ریزی های دقیق و مدون برای ۱۳۰هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کند، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری یکصد هزار خانواده توانمند و از چرخه حمایتی امداد خارج شوند. سال گذشته از مجموع یکهزار و ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات که بانک ها ابلاغ کردند، امداد توانست بیش از ۸۹درصد آنها را جذب کند و حدود ۱۳۰هزار فرصت شغلی از طریق پرداخت تسهیلات ایجاد کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تولید ۱۶ درصد صنایع دستی کشور توسط مددجویان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات