مشارکت فائو در کشت 40 هکتاری برنج روستای 'ازباران ' فریدونکنار

محمد رضا ریاحی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه امسال هزار هکتار از اراضی شالیزاری فریدونکنار در استان مازندران به صورت کشت بدون سم نشا کاری شد، افزود: 40 هکتار از این اراضی با مشارکت فائو است.
وی ادامه داد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) حدود 9هزار دلار معادل 26میلیون و 600هزار تومان اعتبار به صورت بلا عوض برای اجرای این پروژه تخصیص داده است.
وی اضافه کرد : فائو با همکاری دفتر امور زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی ،15نفر از زنان این روستا را برای تهیه کیسه های استاندارد و بسته بندی برنج نیز به کار گرفت.
مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار توضیح داد: در فرایند کاشت تا برداشت تولید سالم برنج در این 40 هکتاری از هیچ گونه سم و کود شیمیایی استفاده نمی شود.
ریاحی به استفاده از زنبور تریکوگراما در مبارزه با آفت شالی از جمله کرم ساقه خوار اشاره کرد گفت : از آنجاییکه اراضی شالیزاری روستای ازباران محل فرود و مهاجرت هزاران قطعه از پرندگان وحشی زمستان گذران است، فضولات این پرندگان بهترین کود عالی برای این زمین ها هستند.
وی متوسط تولید شالی هر هکتار از کشت بدون سم را 5تن اعلام کرد و بیان داشت: قیمت این محصول برنج بدون سم نیز 30 تا 40 درصد بیشتر است.
ریاحی سطح زیر کشت برنج در فریدونکنار را شش هزارو 200هکتار اعلام کرد و بیان داشت: البته همه برنج های تولیدی استان مازندران سالم اند اما کشت بدون سم ،سالم تر است.
مازندران حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که اکنون نشا برنج در مرحله پنجه زنی قرار دارد.
6990/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشارکت فائو در کشت 40 هکتاری برنج روستای 'ازباران ' فریدونکنار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات