تشکیل کمیته پایش اقدامات مربوط به مناسب سازی فضاهای عمومی درسنندج

به گزارش خبرنگار مهر، امیر قادری امروز چهارشنبه در نخستین جلسه کمیته مناسب سازی استان گفت: براساس ماده ۲ قانون جامع حمایت از معلولان، همه وزارتخانه ها و سازمان ها، مؤسسات، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی را موظف کرده است تا در طراحی، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر به نحوی عمل شود که امکان دسترسی و بهره مندی از این فضاها برای معلولان به مانند افراد عادی در جامعه فراهم شود.

وی اظهارداشت: همچنین در تبصره ۲ این قانون شهرداری های سراسر کشور موظف شدند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای ساختمان ها و اماکن‌ عمومی و معابری که ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان را رعایت نکرده باشند، خودداری‌ کنند.

وی با اشاره به اینکه  قانون مذکور با هدف مناسب سازی فضاهای عمومی برای معلولان و جانبازان تدوین شده است، عنوان کرد: درصد مهمی از افراد هر جامعه را معلولان جسمی و حرکتی تشکیل می دهند که به رغم محدود بودن از برخی توانایی ها، نمی توان از شایستگی و استعدادهای آنها چشم پوشید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان بیان کرد: باید تلاش شود تا با مناسب سازی محیط شهری از جمله در حوزه شبکه معابر و مبلمان شهری در استقلال فردی و حقوق اجتماعی معلولان گام های اساسی برداشته شود.

قادری با یادآوری تاکیدات صورت گرفته در ضوابط و مقررات شهرسازی به منظور عمل به این موضوع، افزود: اما هنوز بسیاری از فضاهای شهری برای معلولان به طور مستقل و بدون کمک دیگران قابل استفاده نیست، در حالی که تمام افراد و شهروندان جامعه باید قادر باشند تا آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامونی خود، شامل ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر شهری تردد کرده و از همه حقوق اجتماعی برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه مسئولیت نظارت بر فعالیت های صورت گرفته در راستای مناسب سازی بر عهده اداره بهزیستی است، گفت: لازم است در شهر سنندج به عنوان شهر پایلوت استان، کمیته ای به منظور پایش و رصد اقدامات انجام شده دستگاه ها در این حوزه تشکیل شود و نتایج ارزیابی ها را به استانداری و کمیته مناسب سازی استان برای اتخاذ تصمیمات بعدی اطلاع بدهد.

وی عنوان کرد: باید مشخص شود کدام یک از دستگاه ها در استان عملکرد مطلوبی در مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان داشته و کدام یک از آنها در این راستا ضعیف عمل کرده اند.

وی با اشاره به اینکه تمام فضاهای شهری از قبیل ساختمان ها و اماکن و نیز بوستان ها باید برای استفاده معلولان مناسب سازی شوند، ادامه داد: کمیته ای که با هدف رصد این اقدامات تشکیل می شود، در گام نخست در ۱۰ محور شهر سنندج، کار پایش را انجام بدهد.

معاون عمرانی استاندار کردستان بیان کرد: در این ۱۰ محور تمامی اقدامات صورت گرفته پیرامون مناسب سازی معابر، مکان های آموزشی و ورزشی و نیز مشکلات موجود رصد و به استانداری و کمیته مناسب سازی استان انتقال یابد.

قادری با بیان اینکه تمامی عابربانک ها و دستگاه های خودپرداز موجود در سطح شهر سنندج نیز باید برای استفاده آسان معلولان مناسب سازی شوند، گفت: اگر در یک بازه زمانی مناسب بتوانیم کار مناسب سازی را به نتیجه برسانیم گام بزرگی در راستای تسهیل شرایط زندگی و برخورداری معلولان از حقوق اجتماعی برداشته شده است.

 

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشکیل کمیته پایش اقدامات مربوط به مناسب سازی فضاهای عمومی درسنندج» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات