حفاظت از منابع طبیعی کرمانشاه با مشارکت نیروهای مردمی امکانپذیر است

مهار آتش سوزی باباکوهی 8 فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به پوشش گیاهی مناسب و افزایش وقوع آتش سوزی‌ها گفت: حفاظت از منابع طبیعی این استان با مشارکت نیروهای مردمی امکانپذیر است.

سرهنگ عباس بهاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه با اشاره به اینکه به طور معمول آتش سوزی‌ها از اوایل خرداد ماه آغاز می‌شود، اظهار داشت: آتش‌سوزی‌ها در سال جاری به دلیل ادامه بارش‌ها و خنک بودن هوا نسبت به سال گذشته به تأخیر افتاد در حالی که نخستین آتش سوزی در سال قبل نیمه اردیبهشت ماه به وقوع پیوست.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه سال قبل 722 هکتار از مراتع و جنگل‌های استان کرمانشاه در 85 فقره آتش سوزی دچار خسارت شد، افزود: امسال خطر آتش سوزی با بارش‌های مناسب و افزایش پوشش گیاهی در مناطق مربوطه بیشتر شده است.

وی اظهار کرد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با افزایش وقوع آتش سوزی در تابستان امسال با اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه و تأکید بر مشارکت‌های مردمی برای کاهش خسارت‌های ناشی از آتش سوزی تلاش می‌کند.

سرهنگ بهاری با بیان اینکه 70 درصد از مساحت 2455 هزار هکتاری استان کرمانشاه منابع طبیعی است، خاطرنشان کرد: در سال جاری حساسیت حفظ جنگل‌ها و جلوگیری از وقوع آتش سوزی‌ها به دلیل افزایش پوشش گیاهی دو چندان شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد نیروهای حفاظت از مراتع و جنگل‌ها در استان کرمانشاه نسبت به استاندارد جهانی کمتر است، گفت: بر اساس استانداردهای جهانی برای حفظ هر 10 هزار هکتار مرتع یک نفر نیروی حفاظتی و برای حفظ هر پنج هزار هکتار یک نیروی حفاظتی نیاز است اما در استان کرمانشاه به ازای هر 21 هزار هکتار جنگل و مرتع یک نیروی حفاظتی وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه به عامل انسانی و طبیعی به عنوان عوامل وقوع آتش سوزی اشاره کرد و افزود: بیش از 95 درصد وقوع آتش سوزی‌ها به عامل انسانی بر می‌گردد.

سرهنگ بهاری پیرامون تغییر رویکرد منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: بر مشارکت مردم در حفظ جنگل‌ها و مراتع  به دلیل کمبود امکانات و نیروهای حفاظتی منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه بر اساس این تغییر رویکرد تأکید شده است.

وی با بیان اینکه در قانون به طور صریح بر استفاده از دیگر نیروها در حفظ و حراست از منابع طبیعی اشاره شده است، اظهار کرد: بر اساس این قانون نیروهای لشگری، کشوری، شوراها و دهیاری‌ها با مشارکت در حفظ منابع طبیعی باید نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی را یاری کنند.

انتهای پیام /

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفاظت از منابع طبیعی کرمانشاه با مشارکت نیروهای مردمی امکانپذیر است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات