پاسخ سوالات خود در زمينه "کبد چرب" را اينجا بخوانيد

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ سری اول سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت "کلینیک آنلاین" مطرح کرده بودند، منتشر شد.  
شما هم می توانید با مراجعه به کلینیک باشگاه خبرنگاران و طرح سوالات خود پاسخ را از پزشکان مطرح در آن بخش دريافت كنيد.
اما پاسخ سوالات برخي از کاربران درخصوص "کبد چرب" كه توسط دکتر اکرم پورشمس و ناصر دریانی پاسخ داده شده است، به شرح زیر است:
تشخیص کبد چرب با سونوگرافیدکتر اکرم پورشمس متخصص داخلی و فوق تخصص کبد و گوارش پاسخ داد: پزشکان اغلب کبد چرب و التهاب آن را در سونوگرافی شکمی که برای سنگ کلیه یا صفرا و این قبیل بیماری ها انجام می شود، تشخیص می دهند.
آزمایش و آنزیم های کبدی دکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: آزمایش آنزیم های کبدی در زمره آزمایش های روتین قرار ندارد  به همین دلیل بهتر است آزمایش های کبدی "AST , ALT" در افراد مبتلا به فشارخون، چربی و بیماری های عروقی قلبی انجام شود.
میزان آنزیم های کبدی دکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: کبد چرب به معنای رسوب چربی در کبد است اما اگر آنزیم های کبدی نیز افزایش یابد به آن هپاتیت چربی گفته که  با هپاتیت های ویروسی متفاوت است و هیچ ارتباطی به هپاتیت های ویروسی ندارد.در 60 درصد ایرانی ها کبد چرب شایع است در هپاتیت چربی یا کبدچرب ملتهب و بزرگ،  آنزیم های کبدی در آزمایش خون از رنج 30 تا 40 بالاتر هستند.
کبدچرب و چربی و قندخون بالادکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: کبد چرب در اثر سندرم متابولیک به وجود می آید و همزمان با چربی و قند خون بالا همراه است همه سلول های بدن برای سوخت و ساز به چربی و قند نیاز دارد در اغلب موارد در فرد مبتلا کبد چرب سلول ها نمی توانند از قند و چربی خون فرد خوب استفاده کنند و به همین دلیل میزان آنها در خون افزایش می یابد 
علائم کبد چربدکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: در اکثر موارد کبد چرب علائم خاصی  ندارد ولی اغلب احساس سنگینی در ناحیه فوقانی و راست شکم وجود دارد.
در 99 درصد موارد خارش وپوست ریزی سر،سوزش و داغ شدن کف دست و پا، ورم پا، جوش صورت، عرق کردن مداوم، لکه های دست و کمرسرخی پوست و گرمای بدن، چربی مو ها، درد پشت، جوش ریز در بدن، تاول های های پوستی از نشانه های کبد چرب نیستند و دراکثر بیماران  پس از اینکه پزشک تشخیص کبد چرب در آنها می دهد بسیاری از نشانه ها و مشکلات خود را به غلط به کبد چرب نسبت می دهند.
دکتر ناصر دریانی متخصص گوارش در رابطه با کبدچرب گفت:  علائم خاصی ندارد و فقط با آزمایش مشخص می‌شود کبد انسان آسیب دیده است و این آزمایش بالا رفتن آنزیم‌های کبدی را نشان دهنده کبد چرب معرفی می‌کند. 

ارتباط خستگی و بی حالی با کبد چربدکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: خستگی مفرط و بیحالی نشانه بسیاری از بیماری ها حتی چاقی  نیز است و خاص کبد چرب نیست اما ممکن است در صورت ابتلا به کبد چرب این نشانه وجود داشته باشد. 
تنگی عروق کرونر با وجود کبد چربدکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: چربی بالا خون نه تنها در کبد بلکه در عروق قلبی هم رسوب می کند به همین دلیل احتمال تنگی عروق کرونر در افراد مبتلا به کبد چرب نیز وجود دارد.
کبد چرب درمان دارویی قطعی ندارد دکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: مهمترین راه کنترل و درمان کبد چرب دارو نیست زیرا هنوز دارویی که از آن به عنوان درمان قطعی کبد چرب یاد شود در بازار موجود نیست.
ورزش و کنترل رژیم غذایی،کاهش وزن در افراد چاق و درمان مشکلات متابولیکی بدن مانند کلسترول و فشار خون بالا و دیابت راه درمان این بیماری است. روزانه نیم ساعت تا 45 دقیقه ورزش های سرعتی مانند دویدن، شنا کردن، طناب زدن با افزایش سوخت و ساز بدن بهترین راه کار درمانی کبد چرب است. 
آیا قرص لیور گل در درمان کبد چرب تاثیر دارد؟دکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: قرص لیور گل یا همان گیاه خار مریم در کنار ورزش و کنترل رژیم غذایی می تواند روند کاهش چربی در کبد را تسریع کند اما هیچ کس نمی تواند تنها با مصرف این قرص بیماری خود را کنترل یا درمان کند.در اغلب افراد مبتلا به کبد چرب  کلسترول یا تری گلیسیرید خون بالا است به همین دلیل پزشک برای بیمار قرص آترواستاتین تجویز می کند. 
همچنین اگر فرد مبتلا به فشارخون و دیابت است حتما باید برای درمان کبد چرب خود از داروهای متفورمین و کاهنده فشار استفاده کند. در این مواقع این داروها در عملکرد بدن و بهبود کبد چرب نقش مثبتی ایفا می کنند اما این داروها درمان مستقیم کبد چرب نیستند.  
رژیم غذایی سالم برای افراد دارای کبد چرب دکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: افزایش وعده های غذایی و کاهش حجم آن با استفاده از بشقاب های کوچک امری مهم است. رژیم غذایی کم چرب و مصرف سالاد و سبزیجات به طور متنوع، گوشت های سفید و ماهی، غلات کامل در این بیماران توصیه می شود.
بیماران مبتلا به کبد چرب باید در وعده های غذایی به دلیل افزایش رفلاکس و نفخ معده از مصرف آب و نوشیدنی در بین غذا خودداری کنند. برخلاف باورها مصرف آب سرد یا یخ عامل ایجاد کبد چرب نیست.
درجه های کبد چرب ودرمان آن هادکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: میزان چرب بودن کبد با تصویربرداری رادیولوژی قابل تشخیص و بسته به حجم چربی رسوب کرده در آن، بین درجه یک (خفیف ترین) تا چهار(شدیدترین) تقسیم بندی شده است و درمان هر چهاردرجه یکسان است.
احتمال از کار افتادن کبد با کبدچربدکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: در هپاتیت چربی احتمال سیروز کبدی و از کار افتادن آن به نسبت هپاتیت های دیگر به ندرت اتفاق می افتد.
روزه داری و کبد چرب دکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: در صورتی که فرد به بیماری دیگری مانند قند یا فشارخون بالا در کنار کبد چرب مبتلا باشد به دلیل مشکلات سیستمی و با وجود مصرف برخی داروهای حیاتی امکان روزه داری وجود ندارد و برای مجوز روزه داری حتما باید به پزشک معالج خود مراجعه کرده و در غیر اینصورت روزه داری به سلامت کبد آسیب نمی رساند.
مصرف مکمل ویتامین ای در کبد چربدکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: مصرف مکمل ها تاثیر مستقیمی بر کبد چرب نداشته و به طورکلی به جز ویتامین دی افراد باید ویتامین های مورد نیاز خود را به جای استفاده از مکمل با موادغذایی تامین کنند.
مصرف مکمل بدنسازی و ایجاد کبد چربدکتر اکرم پورشمس پاسخ داد: مکمل های بدنسازی عامل ایجادکننده کبد چرب نیستند.
گرید ۳ در کبد چرب چیست دکتر دریانی متخصص گوارش در رابطه با گرید در کبد چرب گفت: همان تغییر در سطح آنزیم‌های کبدی را گرید می‌گویند که گرید ۳ هم چربی بالای کبد را نشان می‌دهد که نیاز به استفاده از دارو دارد. 
ارتباط تب،جوش صورت و کبد چربدکتردریانی در پاسخ به این سوال گفت: فقط زمانی بدن یا صورت جوش می‌زند که کبد به طور کامل آسیب دیده باشد و این آسیب با علائم جلدی خود را نشان دهد. 
داروهای هورمونی و تاثیر آن بر آنزیم‌های کبدی دکتر دریانی متخصص گوارش در باره داروهای هورمونی و تاثیر آن بر آنزیم های کبدی گفت: حتما موثر است و در استفاده از این داروها باید دقت شود زیرا مسبب افزایش سطح آنزیم‌ها شده وبرای بیمار خطرناک است. 
سن ابتلا به بیماری کبدی دکتر دریانی متخصص گوارش درباره سن ابتلا به کبد چرب گفت: سن خاصی ندارد ولی اگر کودکان دچار کبد چرب شوند حتما باید تحت نظر پزشک باشند. 
چربی بدن،ورم شکم، تغییر یا افزایش وزن و ارتباطشان با کبد چرب دکتر دریانی متخصص گوارش درباره علائم خاص بیماری کبد چرب گفت: چربی بدن، ورم شکم ارتباطی به کبد چرب ندارد ولی افزایش وزن و چاقی دور شکمی احتمال بروز چربی در کبد را می‌افزاید. 
پوسته شدن سر وارتباط آن با کبد چرب دکتر دریانی متخصص گوارش درباره پوسته شدن سر گفت: به کبد ارتباطی نداشته و ممکن است منشا دیگری داشته باشد. 
ثابت ماندن آنزیم کبدی دکتر دریانی متخصص گوارش درباره ثابت ماندن آنزیم کبدی گفت: گاهی اوقات درمان متوقف می‌شود و زمانی که سطح آنزیم های کبدی  از یک حدی بالاتر رود و بدن دچار سیروز کبدی شود حتما باید به پزشک مراجعه کنیم. 
بوی دهان،‌مدفوع چرب خارش پشت و ارتباط آنها با کبد چرب دکتر دریانی متخصص گوارش درباره این علائم گفت : هیچ ارتباطی با کبد چرب نداشته و درواقع چربی کبد با آزمایش مشخص می‌شود. 
حالت تهوع ، قرص تادالافیل و تاثیر آن بر کبد چرب دکتر دریانی متخصص گوارش درباره حالت تهوع گفت: ارتباطی بین کبد چرب ، استفاده از قرص تادالافیل و حالت تهوع وجود ندارد. 
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاسخ سوالات خود در زمينه "کبد چرب" را اينجا بخوانيد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات