دشواری های طاقت فرسای مسلمانان مناطق جنگ زده در ماه رمضان

درگیری های مداوم، حضور گروه های تروریستی در منطقه خاورمیانه و اقدام های ناموفق بین المللی برای حل بحران های این منطقه، سبب شده است مردم مناطق جنگ زده با درد و رنج فزاینده ای به استقبال ماه رمضان بروند.
تارنمای البدیل، در گزارشی که دیروز منتشر کرد، نگاهی به چالش های زندگی مسلمانان سوریه، عراق، یمن، غزه و کرانه باختری در ابتدای ماه رمضان انداخت.
در این گزارش می خوانیم: در شرایطی که مسلمانان جهان با اشتیاق به استقبال ماه رمضان رفته اند، هزاران تن در جهان عرب با رنج و بحران های کشنده این ماه را آغاز کرده اند و کمتر کسی وضعیت آنان را درک می کند. درد و رنج های مسلمان در ماه رمضان با وجود جنگ و درگیری در منطقه هنوز هم ادامه دارد و گفت وگوها برای حل این بحران ها نتیجه ای چندانی به دنبال نداشته است.

*** سوریه
یکی از بزرگترین مصیبت هایی که منطقه خاورمیانه شاهد آن است ستیز گروه های تروریستی با ارتش سوریه است. این نبرد بر درد و رنج مردم سوریه افزوده است. سازمان ملل متحد در گزارش های خود تصریح کرده، صدها تن از مردم سوریه از کمبود مواد غذایی در مناطق جنگ زده و پناهگاه ها در کشورهای همسایه رنج می برند. با اندکی عقبگرد به گذشته می بینیم مردم سوریه به تدریج پس از انتشار سلاح و افزایش دامنه جنگ و خشونت در بسیاری از مناطق این کشور دچار درد و رنج شدند.
گروه های تروریستی مانند «داعش»، «جبهه النصره»، «جیش الاسلام» و «احرار الشام» هر روز بسیاری از مردم را به خاک و خون می کشند. در سایه این جنگ خانمانسوز و شکنجه ها، هزاران تن از مردم کشته یا مجبور شدند به کشورهای دیگر پناه برند. این مساله به طور بی سابقه ای شیرازه زندگی مردم سوریه را از هم فروپاشیده است.

*** عراق
مردم مسلمان عراق طی چندسال گذشته همواره از جنگ به خصوص جنگ آمریکا علیه این کشور رنج برده اند اما با توجه به وخامت بحران های داخلی در عراق، رمضان امسال رمضانی سخت است. گسترش سلاح، خشونت و افزایش انفجارها پس از عقب نشینی آمریکا در سال 2011 میلادی از عراق، اوضاع امنیتی را به طور بی سابقه ای وخیم کرده است. این مساله سبب شده نیروهای امنیتی این کشور نتوانند وضعیت داخلی را در کنترل خود داشته باشند.
با وجود شرایط ناگوار امنیتی و پیدایش گروه تروریستی داعش، مردم عراق از مهاجرت، فرار دسته جمعی، کشت و کشتار و شکنجه رنج می برند و این مساله نابودی، آوارگی و فرار هزاران خانواده را به دنبال داشته است. اوضاع امنیتی ناگوار، قید و بندهایی را برای مسلمان در پرداختن به آداب و رسوم خود در ماه رمضان به وجود آورده است.
مراکز دینی مورد حمله قرار می گیرند. همچنین وضعیت نابسامان اقتصادی در عراق سبب شده است تا مواد غذایی در بازارهای این کشور کاهش و قیمت ها افزایش یابد. گفتنی است، اختلاف های سیاسی نیز در به وجود آمدن این شرایط نقش داشته است.

** غزه و کرانه باختری
در سایه محاصره مداوم باریکه غزه به دست رژیم صهیونیستی، مردم غزه در شرایط ناگواری از ماه رمضان استقبال می کنند. بازارها به سبب افزایش افراد فقیر فلج شده است. مردم قدرت خرید ندارند و فقط به نیازهای اساسی خود در این ماه پرفضیلت اکتفا می کنند. از زمان عقب نشینی رژیم صهیونیستی از باریکه غزه، این رژیم سیاست محاصره را از همه طرف افزایش داده و اجازه نمی دهد کالاها به این منطقه وارد شود. رژیم صهیونیستی در سال های 2008، 2012 و 2014 میلادی به باریکه غزه حمله کرد. در این حمله ها رژیم صهیونیستی صدها تن را کشت و آواره کرد؛ اقدامی که به دنبال آن بسیاری از نهادهای حقوقی این رژیم را به جنایت جنگی علیه مردم فلسطین متهم کردند.
در کرانه باختری نیز مردم با رنج و سختی دست و پنجه نرم می کند. بسیاری از مردم مسلمان این منطقه با انواع حمله ها در ماه رمضان روبرو هستند. رژیم صهیونیستی از ورود مسلمانان به شهر قدس و مسجد الاقصی جلوگیری می کند. در این ماه حمله ها برای دستگیری فلسطینی ها کاهش نیافته است. این در حالی است که نهادهای حقوق بشری بارها خواسته اند که از حمله به مردم فلسطین در ماه رمضان جلوگیری شود اما رژیم صهیونیستی اقدام های ظالمانه را ادامه می دهد و حقوق اسیران را نادیده می گیرد. رژیم صهیونیستی علمیات بازرسی را ادامه می دهد و این اقدام در بسیاری از زمان ها از هنگام صبح تا افطار ادامه دارد.
به گزارش یکشنبه (شانزدهم خردادماه) یک هیات رسمی حقوقی، بیش از هفت هزار اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی به سر می برند و با طرح های غیرانسانی و آکنده از کینه، انتقام و زورگوییِ این رژیم دست و پنجه نرم می کنند. این در حالی است که مدیریت زندان ها در ماه رمضان هم هیچ تغییری در روش برخورد با زندانیان نداده است. بر پایه بیانیه این هیات، رژیم صهیونیستی در ماه رمضان به صورت عمدی سختی ها و مجازات هایی را به زندانیان تحمیل و بخشنامه های را با هدف محروم سازی آنان از اجرای آداب و رسوم دینی در این ماه وضع کرده است.

*** یمن
اوضاع یمن در ماه رمضان بهتر نشده است. بسیاری از مردم این کشور برای رسیدن به یک لقمه نان برای خود و خانواده تلاشی بی وقفه را به کار می بندند. این در شرایطی است که در نتیجه وخامت اوضاع امنیتی در این کشور شرایط کار بسیار سخت است.
در ماه رمضان دسترسی به آب قابل آشامیدن، خوراک و پوشاک در بسیاری از مناطق یمن دشوار است. جنگ و خشونت در بسیاری از مناطق سبب قطع جریان برق شده است به طوری که بسیاری از سازمان های حقوقی بین المللی بر این مساله تاکید کرده اند که شرایط زندگی در این کشور طاقت فرسا است و بیش از 14 میلیون تن از مردم این کشور به دلیل جنگ از کمبود مواد غذایی رنج می برند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9278**9282**9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دشواری های طاقت فرسای مسلمانان مناطق جنگ زده در ماه رمضان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات