پسابرجام و ایجاد زمینه ارتقای مبادلات علمی و دانشگاهی

محسن نجفی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با رفع تحریم، فرصت فوق العاده ای برای جامعه دانشگاهی در شتاب بخشیدن به تولید فناوری و کیفیت دادن به انتقال فناوری و توسعه آموزش و پژوهش برای حل مشکلات استان و کشور به وجود آمده است و همکاری های علمی و دانشگاهی و گسترش روابط با مراکز تحقیق و توسعه صنعتی دنیا ضرورتی است که باید برای آن برنامه ریزی جدی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه، یکی از بخش هایی که نیاز جدی به ارتباطات بین المللی دارد حوزه علم و تحقیقات است، اظهار کرد: تقویت زیرساخت‌های توسعه علم و فن آوردی در داخل کشور لازمه استفاده از فرصت‌های بین المللی است.
نجفی افزود: رفع مشکلات در فرآیندهایی قابل حل است که در چند زنجیره به یکدیگر متصل هستند و دانشگاه در این فرآیندها می تواند با کارگروهی با سایر نهادهای مرتبط در حل مشکلات صنعتی، تاثیرگذاری مهمی داشته باشد.
وی بیان کرد: در این راستا دانشگاه صنعتی اراک در محورهای شناسایی اولویت های فناوری، تحقیق و توسعه (R&D) استان، ایجاد ساز و کارهای کار تیمی بین دانشگاهها ودستگاههای اجرایی و سیاست گذارو اصلاح ساختارهای داخلی دانشگاه برای کارآفرینی و تو لید و انتقال فناوری برنامه هایی را در دست اجرا دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: گرچه بعد از برجام برخی از موانع حاصل از تحریم ها درحال برطرف شدن است اما موانع اصلی توسعه علم و فن آوری در ساختارهای داخلی کشور است و لازم است با تدبیر و اصلاح ساختارهای داخلی، شرایط را برای استفاده از ظرفیت های ایجاد شده بعد از رفع تحریم ها آماده کنیم.
وی گفت: حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم یکی از گام های اصلی اصلاح زیرساخت های علمی و پژوهشی دانشگاه است که دانشگاه صنعتی اراک در سال 95 مدل بومی دانشگاه نسل سوم را استخراج و از ابتدای مهر ماه تمام برنامه های دانشگاه، متناسب با مدل استخراج شده، بازبینی و اصلاح شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی اراک ادامه داد: این دانشگاه اقدامات متنوعی برای توسعه زیرساخت های ارتباطی موثر با صنعت و شکل دهی به زنجیره‌ موثر تبدیل دانش به ثروت انجام داده است.
نجفی گفت: این دانشگاه از سال 93 به ایجاد سازو کاری پرداخته است تا این مرکز علمی بتواند به عنوان یک واحد تحقیق و توسعه در کنار صنایع استان نقش آفرینی کند که این اقدام با عقد تفاهم نامه مشترک میان صنایع و دانشگاه برای ایجاد واحد R&D به صورت کنسرسیوم مشترک محقق شده و اکنون درحال ایجاد خوشه های R&D در موضوعات محوری استان از قبیل «انرژی های نو، خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و بیومس» و «آب و محیط زیست»، « معدن» «صنایع فلزی به ویژه آلومینیوم» است تا بتواند از طریق هم افزایی علمی با صنایع، به افزایش ظرفیت و کیفیت محصولات تولیدی در صنایع کمک کنیم و بتوانیم رقابت پذیری محصولات صنایع استان را بالا ببرد.
نجفی افزود: در نقشه راه مبتنی بر طرح آمایش آموزش عالی که وزارت علوم، تحقیات و فناوری مطرح کرده است می بایست در برش استانی سهم به تناسبی از دانشگاه های ملی، بین المللی و منطقه ای در استان مرکزی مد نظر قرارگیرد.
وی بیان کرد: یکی دیگر از فعالیت هایی که این دانشگاه پس از لغو تحریم ها انجام داد، اعلام آمادگی برای بهسازی و بهره برداری از منابع معدنی استان در تفاهم نامه منعقد شده با اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی است.
وی بیان کرد: استان مرکزی از لحاظ علمی ظرفیت جذب دانشجوی خارجی را دارد اما به لحاظ خدمات رفاهی برای پذیرش دانشجو نیازمند سرمایه گذاری رفاهی است.
فعالیت دانشگاه صنعتی اراک از سال 1371 تا سال 1374 در 9 گرایش در رشته های مکانیک، برق، متالوژی، ماشین ابزار، ریخته گری و نقشه کشی صنعتی در مقطع کاردانی ادامه داشت، سپس با توجه به تغییر سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری در سال 1375، طرح توسعه آموزشکده فنی و مهندسی و تبدیل آن به دانشکده فنی و مهندسی اراک به عنوان اولین گام در تأسیس دانشگاه صنعتی به همت دانشگاه علم و صنعت ایران محقق شد.
در سال 1385 استقلال این دانشکده از دانشگاه علم و صنعت در هیأت دولت تصویب شد و شورای گسترش آموزش عالی تحقق دانشگاه صنعتی اراک را مجدداً در دستور کار خود قرار داد و در سال 1389 آن را تصویب کرد.
از سال 1390 این مجموعه با نام «دانشگاه صنعتی اراک» فصل جدیدی را در فعالیت های علمی و پژوهشی خود آغاز کرد و هم اکنون حدود یک هزار و 400 انشجو در پنج رشته و 19 گرایش در رشته های مهندسی مکانیک، برق، عمران، معدن و علوم پایه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد و بیش از یک هزار و 500 نفر موفق به اخذ درجه کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف مهندسی از این دانشگاه شده اند.
6991/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پسابرجام و ایجاد زمینه ارتقای مبادلات علمی و دانشگاهی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات