معاون میراث فرهنگی: قدمت اشیای تاریخی قم به هفت هزار سال می رسد

عمار کاوسی روز شنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه اشیای تاریخی قم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این نمایشگاه آثاری با قدمت هفت هزار ساله از جمله هزاره چهارم و پنجم و عصرآهن به نمایش گذاشته شده است که از حفاری و کاوش های تپه قلی درویش و صرم به دست آمده است.
وی افزود: در این نمایشگاه 110 قلم اشیای تاریخی به نمایش گذاشته شده که این آثار شامل کوزه، زیور آلات، ابزارآلات جنگی، وسایل شخصی و سایر اشیای تاریخی است.
وی ادامه داد: همچنین بخشی از این نمایشگاه مربوط به اشیای تاریخی است که از قاچاقچیان کشف شده و مربوط به دوره تمدن اسلامی است.
کاوسی با بیان اینکه اشیای تاریخی کاوش شده، به شناخت فرهنگ مردمان دوران قبل کمک می کند گفت: طی مطالعات باستان شناسی و فصل های کاوش فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مردمان در زمینه های بازرگانی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و مذهبی بدست می آید.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم بیان داشت: فصل های مختلف کاوش در اماکن تاریخی قم جهت تکمیل اطلاعات در خصوص شیوه های تدفین، گونه های مختلف گورها، ارتباط و تداوم سنت های عصر آهن و شناخت اعتقادات مردم دوره عصرهای مختلف صورت می گیرد.
کاوسی با بیان اینکه در دوره قبل از اسلام دفن مردگان به صورت های مختلفی انجام می شد گفت: طبق کاوش در تپه صرم، در این گورستان تدفین های متعددی به دست آمده است که طبق سنت زمان خویش و بنا به اعتقاد زندگی پس از مرگ، اشیا و هدایایی را به همراه فرد متوفی قرار می دادند.
وی افزود: این هدایا و میزان آن تا حدودی به وضعیت اقتصادی و جنسیت فرد متوفی بر می گردد که کاوش ها به جمع آوری اطلاعات مختلف از نوع وضعیت اجتماعی و باورهای این دوران کمک شایانی می کند.
نمایشگاه اشیای تاریخی قم در خانه تاریخی زند تا نهم خرداد ماه جاری برپاست و علاقه مندان می توانند از ساعت 8 تا 14 از این نمایشگاه بازدید کنند.
تپه «قلی درویش» واقع در شهر قم بلوار جمکران از ابتدای ریل راه آهن تا70متری جاده کاشان مربوط به دوره پس از تاریخ عصرآهن است که در اواخر سال 1382 با شماره 10173 به ثبت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رسیده است.
تپه تاریخی «صرم» مربوط به روستای صرم از بخش کهک در سال 1378 با شماره ثبت 2344 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کهک در فاصله 30 کیلومتری از مرکز شهر قم قرار دارد.
8138/ 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون میراث فرهنگی: قدمت اشیای تاریخی قم به هفت هزار سال می رسد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات