نمایشگاه تذهیب ونگارگری گروه ' جادوی نقش' افتتاح شد

به گزارش ایرنا دراین نمایشگاه ، 35 تابلو تذهیب توسط هفت هنرمند جوان اصفهانی به نمایش گذاشته شد.
فرزانه جعفری استاد برجسته هنر تذهیب واز شاگردان استاد مجید صادق زاده درخصوص این نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: این مجموعه حاصل تلاش هنر آموزانش در طول سه سال است که به مدت یک هفته ،برای بازدید علاقه مندان به نمایش در آمده است.
وی گفت:رشته تذهیب هنری است شامل مجموعه ای از نقوش بدیع وزیبا که ریشه در اندیشه ایرانی داردو از این هنر برای زیباتر کردن کتب مذهبی ، فرهنگی ،تاریخی ودیوان اشعار و...استفاده می شود.
جعفری افزود:هنر جویان وهنرمندانی که دراین زمینه فعالیت می کنند نیاز به پشتیبانی وحمایت دارند وباید حداقل بعد از به نمایش درآمدن آثار ، بصورت کتاب چاپ شود واین پشتوانه دولتی را می طلبد.
نمایشگاه تخصصی هنرمندان تذهیب گروه ' جادوی نقش ' که با نام هنرمندانی چون غزاله زاهدی،مونا علیزاده،صفورا میر عنایت ،عاطفه آچاک،آسیه آذر افزا،وجیهه اهتمام ومبینا بورونی شکل گرفته است ،از امروز به مدت یک هفته در مجموعه فرهنگی هنری سوره واقع در خیابان آمادگاه برای علاقه مندان برپاست.
در خصوص هنر تذهیب باید گفت :پیشینه اش به دوره ساسانی می ‌رسدکه در هنر کتاب آرایی ایران به کار می رفت.
بعد از نفوذ اسلام در ایران، هنر تذهیب در اختیار حکومت‌های اسلامی و عرب قرار گرفت و «هنر اسلامی» نام یافت.
در دوره سلجوقی مذهـبان، آرایش قرآن‌ها، ابراز و ادوات، ظرف‌ها، بافته‌ها و بناها را پیشهٔ خود ساختند و چندی بعد، در دوره تیموری این هنر به اوج خود رسید و زیباترین آثار تذهیب شده به وجود آمد.
در دوره صفوی، نقاشی، تذهیب و خط درخدمت هنر کتاب آرایی قرار گرفت و آثاری به وجود آمد که اکنون زینت بخش موزه‌های ایران و جهان است.
هجوم فرهنگ غرب به ایران، حرکت پیشرو این هنر را کند ساخت، ولی با زحمت هنرمندان متعهد و دوستداران هنر این مرز و بوم، شعلهٔ هنر تذهیب همچنان فروزان است.
ت/7141/ 6022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نمایشگاه تذهیب ونگارگری گروه ' جادوی نقش' افتتاح شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات