واکنش طالبان به مناقشه مسیر انتقال برق «توتاپ» در افغانستان

این گروه در پایگاه اطلاع رسانی رسمی خود با انتشار یادداشتی نوشته است که تمامی اقوام و قبایل به جای اینکه نیروی خود را در تضعیف یکدیگر به کار گیرند، برای خارج ساختن نیروهای خارجی از افغانستان تلاش کنند.
مسیر انتقال 500 مگاوات برق وارداتی ترکمنستان به افغانستان موسوم به «توتاپ» محل مناقشه مردم استان های مرکزی با شرکت توزیع برق «برشنا» است.
شرکت برشنا مسیر «سالنگ» در استان پروان را نسبت به استان «بامیان» باصرفه تر اعلام کرده است، اما مردم استان های مرکزی از جمله بامیان این تصمیم را قبول ندارند و می گویند در زمان دولت «حامد کرزی» رئیس جمهوری پیشین افغانستان تصمیم بر اجرای طرح توتاپ از مسیر بامیان بود.
هزاران تن از مردم کابل دیروز برای دومین بار در مصلی «شهید مزاری» مسجد باقرالعلوم در اعتراض به تغییر مسیر اجرای این طرح تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند و تعیین تکلیف مسیر توسط کمیسیون ویژه را که با فرمان «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان تشکیل شده بود، نیز رد کردند.
تظاهرکنندگان با انتشار قطعنامه ای گفته اند که به اعتراض های خود تا تحقق مسیر مورد نظر خود ادامه خواهند داد.
رئیس جمهوری افغانستان که اجرای طرح توتاپ را برای رسیدگی به اعتراض های مردم به حالت تعلیق درآورده بود هفته گذشته دستور از سرگیری اجرای این طرح را صادر کرده و گفته است که همزمان طرح دیگری برای تامین برق استان بامیان بزودی آغاز خواهد شد.
آساق**1610**1663**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واکنش طالبان به مناقشه مسیر انتقال برق «توتاپ» در افغانستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات