سونامی روح خراش آتش سوزی طبیعت در هفته محیط زیست -مظفر عدالت نسب*

باوجود این که هفته محیط زیست (16تا 24خرداد)فرصتی برای آشتی مردم با محیط زیست است ، ولی این روزها انعکاس اخباری از آتش سوزی در مناطق جنوبی کهگیلویه وبویراحمد باعث نگرانی دوستداران محیط زیست و طبیعت دوستان شده است.
بخشی از طبیعت زیبای گردنه شلال دان باشت، این منطقه سیاحتی که به ' گردنه حیران جنوب' معروف است، واقع در محور شیراز- گچساران در 24ساعت گذشته در آتش سوخت .
هرچند آتش سوزی در برخی نقاط این گردنه با تلاش امدادگران محیط یار مهار شد و بخشی پس از رسیدن به صخره ها متوقف شد اما این آتش سوزی به عنوان بزرگترین آتش سوزی امسال در طبیعت کهگیلویه وبویراحمد خسارات زیادی را برجای گذاشت.
آتش سوزی شلال دان درحالی فروکش نشده بود که در منطقه 'بهره عنا' از توابع باشت نیز بروز آتش سوزی دیگری باعث ایجاد خسارت به بخشی از طبیعت زیبای این منطقه شد.
چند روز جلوتر نیز یک باغ مرکبات در حوالی روستای سراب بیز باشت دچار آتش سوزی شد و حدود نیمه خرداد ، 45 هکتار از مراتع زیبا و مفرح مجاور روستای فیروزآباد یاسوج در آتش سوخت.
براساس آمار مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمددر هفت آتش سوزی امسال بیش از 100هکتار از جنگل ها و مراتع این استان در آتش سوخت که بیشترین این سطح مربوط به شلال دان باشت است.
در شرایطی که محیط زیست با چالش های زیادی مواجه است و به رغم اطلاع رسانی های گسترده از اهمیت لزوم مشارکت همگامی در حفظ محیط زیست سالم و نقش اقتصادی و زیست محیطی جنگل ها و مراتع در توسعه پایدار اما هر چند مدت یک بار شاهد بروز حوادث ناگوار آتش سوزی در طبیعت بکر کهگیلویه وبویراحمد هستیم.
البته طبق گزارش منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد عامل آتش سوزی 45هکتاری اخیر مناطق فیروزآباد یاسوج شناسایی و دستگیر شد.
براساس آمار سال 94 حدود یک هزار و 200 هکتار از جنگل ها و مراتع کهگیلویه وبویراحمد دچار خسارت آتش سوزی شد و این امر بخشی از طبیعت زیبای این منطقه را دچار زیان کرد.
وقوع آتش سوزی های پی درپی در طبیعت در حالی است که مشکلات ناشی از ورود پدیده گرد و خاک در چند سال اخیر ، کاهش بارندگی ها و افت شدید منابع آب طبیعت و محیط زیست را دچار چالش های زیادی نموده و این امر حفظ مواهب طبیعی از جمله چنگل ها و مراتع تکلیف مهمی را متوجه تک تک آحاد جامعه کرده است.
براساس آمار هر هکتار جنگل سالانه حدود 40 تا 60تن گرد وخاک را جذب می کند و تولید اکشیژن و هوای سالم هدیه ارزشمندی است که ضرورت مراقبت همگانی از جنگل ها و مراتع را دوچندان کرده است.
در کنار اطلاع رسانی موثر در زمینه فرهنگ سازی حفظ محیط زیست بویژه در مناطق جنگلی ، شناسایی عوامل آتش سوزی های جنگل و مراتع که به قول برخی از مسئولان اجرایی بخشی از آن عمدی است، ایجاد بسیج همگانی در موقع بروز حوادث آتش سوزی و تامین تجهیزات اطفای حریق از راهکاری کاهش خسارات حوادث آتش سوزی است.
برای هر 20 هزار هکتار کهگیلویه وبویراحمد یک قرق بان وجود دارد در حالی که حداقل هر پنج هزار هکتار یک محیط بان نیاز دارد.
کهگیلویه وبویراحمد دارای بیش از 850 هزار هکتار جنگل و بیش از 500هزار هکتارمرتع است.
*رئیس ایرنا مرکز یاسوج

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سونامی روح خراش آتش سوزی طبیعت در هفته محیط زیست -مظفر عدالت نسب*» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات