فرمانده سرایا عاشورادر پاسخ به اتهامات: عشایر منطقه وارد الصقلاویه شدند

خبرنگار ایرنا در پیگیری های خود جهت کسب اطلاع از ادعاهای مطرح شده علیه نیروهای الحشدالشعبی و امنیتی عراق، موضوع را از احمد کاظم الجابری که بیشتر نیروهایش در منطقه الصقلاویه حضور داشته اند، جویا شد که وی با نکوهش شخصیت های سیاسی که این ادعاها را مطرح کرده اند، گفت: در مناطقی که ما وارد عمل شدیم ، هیچ غیرنظامی ای وجود نداشت و ما در طول عملیات با هیچ غیر نظامی روبه رو نشدیم.
وی افزود: باتوجه به اینکه شناختی از مردم منطقه نداشتیم و همچنین تاکید فرماندهان جنگ، وارد شهر نشدیم و تنها با دور زدن منطقه نیروهای داعش را در محاصره قرار دادیم و نیروهای الحشدالعشایری که از بچه های خود این منطقه هستند، وارد شهر شدند.
صالح المطلک معاون سابق نخست وزیر عراق و رهبر فراکسیون العربیه و اسامه النجیفی رهبر ائتلاف متحدون و رئیس سابق پارلمان عراق، روز یکشنبه گذشته ادعا کردند که نیروهای الحشدالشعبی و پلیس فدرال در عملیات اخیر به آزار غیرنظامیان پرداخته اند؛ موضوعی که کریم النوری سخنگوی بسیار آرام و خونسرد الحشدالشعبی را به واکنش واداشت و آنها را دروغگو خواند و گفت هدف این افراد از طرح این موضوعات، حفظ داعش در منطقه است.
الجابری در ادامه ماجرا را اینگونه تعریف کرد که ربط ما با مردم الصقلاویه فقط این بود که وقتی به ما رسیدند، خودروهایمان را در اختیارشان قرار دادیم و هرچه جیره رزمندگان بود با خود بردند.
وی سپس از شخصیت هایی که الحشد الشعبی را متهم می کنند، سوال کرد، مردم هر چه خواستند در اختیارشان گذاشتیم و هرچه دستشان آمد بردند، خب این آقایان بگویند دیگر باید چه می کردیم که راضی شوند؟
فرمانده نیروهای سرایا عاشوراء ، با بیان اینکه اگر کسی از غیرنظامیان کشته شده ، به ما ارتباطی ندارد، گفت که آقایان بروند علت حوادث رخ داده را که ما نمی خواهیم به آن ورود کنیم ، بررسی کنند.
وی افزود: حتی سفیر آمریکا در عراق هم روز دوشنبه تایید کرد که هیچ گزارشی دال بر نقض حقوق غیرنظامیان دردست ندارد و فرستاده ویژه سازمان ملل متحد نیز تایید کرده که عملیات الصقلاویه ، عملیاتی تمیز بوده است.
الجابری همچنین گفت که در داخل الصقلاویه 200 عضو داعش حضور داشته اند که خود را میان مردم پنهان کردند و یکی از آنها نیز خود را در میان اهالی این شهر منفجر کرد.
پیش از این یکی از منابع امنیتی حاضر در منطقه گفته بود که موضوع نقض حقوق غیر نظامیان در الصقلاویه مربوط به دشمنی ها و تصفیه حساب های عشیره ای از سوی نیروهای عشایر منطقه صورت گرفته است که از قبل با برخی اهالی الصقلاویه مشکلات عشیره ای داشته اند.
کریم النوری سخنگوی الحشد نیز از صالح مطلک خواست بجای صدور بیانیه از کاخ هایش در بغداد یا در سفر به کشورهای همسایه، به مناطق آزاد شده برود و موضوع را از خود مردم جویا شود.
قاسم الاعرجی رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق نیز روز دوشنبه درواکنش به اظهارات اسامه النجیفی که مدعی شده بود اهالی فلوجه اصرار دارند، الحشدالشعبی از فلوجه دور نگه داشته شود و نیز پلیس اتحادیه و الحشدالشعبی را متهم به نقض حقوق ساکنان الصقلاویه کرده بود، گفت آنها تلاش می کنند با این اتهام زنی ها بقای داعش را در الانبار تضمین کنند.
عملیات فلوجه از دوشنبه دو هفته پیش با مشارکت نیروهای ارتش، پلیس فدرال، الحشد الشعبی و الحشد عشایری(متشکل از اهالی منطقه)، شروع شد که الحشدالشعبی روز یکشنبه گذشته پس از آزادی دو شهر راهبردی الصقلاویه و الکرمه و نواحی و بخش های مهم النعیمیه ، العوینات و البوشجل، با اعلام ابومهدی المهندس نائب رئیس شورای الحشدالشعبی ، ماموریتش را خاتمه یافته اعلام کرد.
اکنون قرار است نیروهای ارتش و پلیس و عشایری برای ورود به فلوجه اقدام کنند و فرماندهان الحشدالشعبی اعلام کرده اند که در صورت نیاز و درخواست در عملیات ورود به فلوجه شرکت خواهند کرد اما اکنون کار این نیروها طبق برنامه از پیش طراحی شده ، پایان یافته تلقی می شود.
خاورم*3*353*1770**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرمانده سرایا عاشورادر پاسخ به اتهامات: عشایر منطقه وارد الصقلاویه شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات