موانع همکاری هسته ای غیر نظامی هند و ژاپن

به گزارش ایرنا،این توافقنامه برای هند که تاکنون پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا نکرده ، موفقیت بزرگی برای دستیابی به تکنولوژی هسته ای محسوب می شود.
امضای این توافقنامه با هند،باعث انتقادهای زیادی به توکیو در سطح منطقه ای و حتی از سوی فعالان و احزاب سیاسی در داخل این کشور شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین با همکاری هسته ای هند و ژاپن تا زمانی که این کشور پیمان ان .پی .تی را امضا نکرده مخالفت کرد.
روزنامه ژاپنی 'آساهی شیمیون ' بعد از امضای این توافقنامه در مطلبی انتقادی نوشت:چارچوب جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای به طور فزاینده ای بی اعتبار شده است .
درادامه این مطلب اضافه شده است حتی ژاپن که از بمباران هسته ای رنج برده به صفوف کشورهای جهان که مشتاق تکنولوژی هسته ای برای تامین منافع تجاری، پیوسته است .
معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای به دیگر کشورها اجازه می دهد تا انرژی هسته ای را تنها برای مقاصد صلح آمیز استفاده کنند.
کشورهای جهان ازجمله ژاپن تحت اصل اولیه (ان.پی.تی)به این معاهده پیوستند که ایالات متحده امریکا، انگلیس ،فرانسه ،چین و روسیه را ملزم می کرد تا در ازای اعطای مقام کشورهای هسته ای به خلع سلاح متعهد شوند.
این کشورها متعهد شدند که به تجارت هسته ای با کشورهایی که ان .پی .تی را امضا نکرده اند ،معامله نکنند ولی درسال 2008 امریکا، هند را از این قانون استثناء کرد و پس از آن امریکا،فرانسه ،روسیه ،کره جنوبی و دیگر کشورها توافقنامه هسته ای با هند امضا کردند.
روزنامه هندو روز چهارشنبه در مطلبی نوشت ،توافق غیر نظامی هسته ای میان هند و ژاپن بدلیل طولانی شدن مذاکرات و مشکلات تکنیکی هنوز اجرایی نشده است.
'یاسوهیسا کاوامورا' معاون رسانه ای وزارت امور خارجه ژاپن گفت: توافق همکاری غیر نظامی هسته ای هند و ژاپن نیازمند تائید در پارلمان این کشور است .
وی افزود:دولت باید احزاب مختلف سیاسی این کشور را قانع کند که این همکاری در راستای اهداف صلح آمیز است .
معاون رسانه ای وزارت امور خارجه ژاپن گفت که تلاش هر دو کشور هند و ژاپن رفع مشکلات تکنیکی قبل از اجرایی شدن توافقنامه نامه نهایی است .
وی افزود:ژاپن در جزئیات همکاری تکنیکی بر اهداف صلح آمیز این همکاری ها متمرکز می شود.
'کنجی هیراماتسو' سفیر ژاپن در هند نیز گفت:دوره تابستانی پارلمان ژاپن در یکم ژوئن به پایان رسید و باید این توافق در دوره پائیزه مطرح شود.
انتظار می رود مذاکرات دو جانبه در خصوص توافقنامه غیر نظامی هسته ای میان هند و ژاپن در سفر 'سوشما سواراج' وزیر امور خارجه هند به ژاپن از سر گرفته شود اما تاکنون تاریخی برای انجام این سفر تعیین نشده است .
*آساق*267*1600

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موانع همکاری هسته ای غیر نظامی هند و ژاپن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات