دولت سودان درخواست مخالفان صلح دارفور را رد کرد

به گزارش خبرگزاری شینهوآ از خارطوم، « امیر حسن عمر» رئیس تیم مذاکره کننده صلح دارفور با انتقاد از مخالفان دولتی،‌ تاکید کرد: در حال حاضر سند دوحه برای صلح دارفور،جزیی از قانون اساسی کشور شده است و دولت قصد بازنگری در این خصوص را ندارد.
« حسن عمر» تاکید کرد: مذاکرات صلح دارفور تنها بر مبنای همین سند، ادامه خواهد یافت.
این در حالی است که « مینی میناوی» رهبر جنبش آزادی بخش سودان تاکید کرده بود: سند دوحه برای صلح در دارفور موسوم به «دی دی پی دی» را به عنوان مبنای مذاکرات نخواهد پذیرفت ودر صورتی که مذاکرات صلح با همین رویه و بر مبنای سند دوحه پیش رود، ما میز مذاکره را ترک خواهیم کرد.
این در حالی است که مذاکرات صلح میان شورشیان دارفور و دولت سودان که با میانجگری قطر در دوحه (پایتخت) قطر برگزار می شود، تا کنون مورد توافق همه گروه های شورشی قرار نگرفته است و به نتیجه ای واحد و مشخص نرسیده است.
تلاش قطر برای کشاندن گروههای مسلح اصلی دارفور یعنی جنبش عدالت و مساوات و جناح هایی از ارتش آزادیبخش سودان به رهبری مینی میناوی و عبدالوحید نور برای از سرگیری مذاکرات صلح، راه به جایی نبرده است.
در همین خصوص و به گزارش خبرگزاری فرانسه از دوحه ، در تیرماه 1390 عمرالبشیر رئیس جمهوری سودان و رهبران چاد ، اتیوپی ، بورکینافاسو ، اریتره و قطر در مراسم امضای « سند دوحه برای صلح در دارفور» توافقنامه ای که به دنبال مذاکرات تحت نظارت اتحادیه افریقا ، سازمان ملل و اتحادیه عرب تهیه شد، شرکت داشتند.
با این حال ، گروههای مسلح اصلی دارفور یعنی جنبش عدالت و مساوات و جناح هایی از ارتش آزادیبخش سودان به رهبری مینی میناوی و عبدالوحید نور غایب بودند و این توافقنامه را امضا نکردند.
جبرئیل آدام سخنگوی جنبش عدالت و مساوات پس از امضای توافقنامه تاکید کرده بود: این یک توافقنامه صلح نیست بلکه تنها توافقنامه های شغلی است و به کسانی که آن را امضا می کنند پیشنهاد پست های دیپلماتیک می دهد بی آنکه مشکل واقعی دارفور را بتواند حل کند.
مینی میناوی و دیگر شورشیان قبایل سیاه پوست دارفور، یازده سال قبل علیه آن چه که سلطه قدرت و ثروت نخبگان عرب بر سودان می نامند به پا خاستند.
دولت سودان در واکنش به این اقدام، به گروه شبه نظامی عرب زبان «جنجوید» متوسل شد. اعضای این گروه که از آن زمان در یگان های رسمی شبه نظامی ارتش سودان گنجانده شدند، به ارتکاب فجایع علیه غیرنظامیان متهم هستند.
پیشتر اندیشکده «گروه بین المللی بحران» در گزارشی اعلام کرد که مقامات سودانی به از دست دادن کنترل خود بر این افراد اذعان دارند.
بر اساس این گزارش، شبه نظامیان مذکور عامل اصلی ناامنی های سودان طی دو سال گذشته محسوب می شوند.
گروه های شبه نظامی به طمع دستیابی به منابع مالی و قدرت علیه یکدیگر و گاهی علیه دولت شورش کرده اند و در نتیجه این شورش ها، میزان جرایم خشونت آمیز در سودان افزایش یافته است.
خاورم**9377**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت سودان درخواست مخالفان صلح دارفور را رد کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات