نگرش راهبردی به حفظ امنیت و عزت ایرانیان در مناسک حج 95 / نگاه اجتماعی- فرهنگی روزنامه ها

فضای مطبوعاتی امروز در عرصه اجتماعی و فرهنگی به موضوع هایی چون گفت و گوی ایران با عربستان برای تضمین امنیت حجاج پرداخت و در گزارش هایی به استقبال بی نظیر مردم از منتخب های جشنواره کن اشاره کرد. ورود تنباکوهای معطر به کشور و مصرف بی رویه آن مساله دیگری است که روزنامه ها آن را مورد توجه قرار دادند.
گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح شنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار داده است.

**نگرش راهبردی به حفظ امنیت و عزت ایرانیان در مناسک حج 95
گفت و گوی ایران با عربستان درباره مناسک حج و تضمین امنیت حجاج از طرف این کشور، موضوع شماری از روزنامه ها محسوب می شود که در گزارش ها و یادداشت هایی این موضوع را مورد بررسی قرار دادند.
روزنامه «کیهان» با انتشار عنوان «عربستان امنیت حجاج ما را تضمین نمی کند»، به سخنان آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه‌ های نماز جمعه تهران پرداخت و آورد: متاسفانه همچنان حکام لجباز و جاهل آل سعود در برابر دو خواسته به‌حق ملت مقاومت کرده‌اند؛ مردم ما مردم با کرامتی هستند و حجی می ‌خواهیم که به حجاج ما اهانت نشود و امنیت حجاج را تامین کنند.
روزنامه «آرمان» نیز با اشاره به عنوان «حج 95 ایران در ابهام»، نوشت: پنجشنبه بود که عربستان سعودی اعلام کرد؛ مذاکرات با نمایندگان ایران که به این کشور سفر کرده‌اند درباره تمهیدات حجاج جمهوری اسلامی ایران «مثبت» بوده است.
این روزنامه در ادامه آورد: «حسین شریف» معاون وزیر حج عربستان سعودی پس از مذاکرات با هیاتی از ایران گفت که موافقتنامه نهایی در پایان مذاکراتی که هم ‌اکنون جریان دارد، امضا خواهد شد.
همچنین روزنامه «وطن امروز با انتخاب عنوان «شکست دوباره مذاکرات حج»، نوشت: مذاکرات هیات اعزامی ایران به عربستان بدون نتیجه پایان یافت.
این روزنامه در ادامه آورد: اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت هنگام بازگشت به کشور پس از مذاکرات دو روزه ایران و عربستان در رابطه با حج 95 بیان داشت؛ مقامات عربستانی برای ارائه خدمات کنسولی، هیچ راهکاری را ارائه نداده ‌اند.
روزنامه «سیاست روز» نیز به عنوان «آخرین فرصت آل ‌سعود» پرداخت و نوشت: رفتار چندگانه آل ‌سعود در رابطه با پیمان حج تمتع امسال همچنان ادامه دارد و حق طبیعی ایرانیان را از حضور در مناسک مذهبی در آستانه ضایع شدن قرار داده است.
این روزنامه در ادامه آورده است: این روند به قدری فرسایشی شده است که حج و زیارت ایران مذاکرات کنونی را که از دو روز قبل شروع شده است آخرین فرصت آل ‌سعود درباره احقاق حقوق حجاج ایرانی دانسته‌اند.

**استقبال از بهترین های جشنواره کن
استقبال بی نظیر مردم از اصغر فرهادی، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی به عنوان منتخبان جشنواره کن و نیز مقاله تند روزنامه سعودی «مکه» درباره برندگان نخل طلایی ایران از جمله موضوع هایی محسوب می شود که برخی از روزنامه های امروز در گزارش ها و خبرهای خود به آن پرداختند.
روزنامه «آرمان» در مطلبی با عنوان «استقبال از نخل‌ های طلایی ایران» نوشت: همه آمده بودند؛ از پیر و جوان، زن و مرد و ... آمدند تا خوشامد بگویند به افتخارآفرینان کشور. اصغر فرهادی، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی!
این روزنامه در ادامه آورد: مسافت تا فرودگاه امام خمینی (ره) زیاد است اما رفتند تا این پیام را مخابره کنند ایرانی حامی ایرانی است و ارزش جوایز جهانی که در چمدان افتخارآفرینان است را می‌داند.
همچنین روزنامه «اعتماد» با اشاره به عنوان «استقبال مردمی از بازگشت کاروان طلایی کن»، نوشت: فرودگاه امام خمینی در نخستین ساعات جمعه هفتم خرداد ماه، مملو از جمعیت بود. این از معدود دفعاتی بود که مردم به خاطر سینما و به احترام آن، گردهم آمده بودند تا به عوامل فیلم «فروشنده» نشان دهند افتخارآفرینی ‌شان در جشنواره کن تا چه اندازه موجب شادی مخاطبان سینمادوست شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: اصغر فرهادی پس از واکنش به ابراز احساسات مردم با حضور در جمع خبرنگاران گفت: «خیلی متشکرم که این راه دور را آمدید و از ما استقبال کردید.
روزنامه «ایران» نیز در گزارشی با انتشار عنوان «مسافران کن در حلقه شادی مردم» نوشت: یک روزنامه سعودی با اشاره به موفقیت شهاب حسینی در جشنواره سینمایی کن و سابقه فرهنگی درخشان ایران در تاریخ تمدن اسلامی، مدعی شد که امروز هم فرهنگ ایران، بویژه سینمای آن، بیش از سیاست این کشور برای سعودی‌ها خطرناک است!
این روزنامه در ادامه این گمطلب آورد: روزنامه سعودی «مکه» در مقاله ‌ای با اشاره به اینکه «تمدن اسلامی برای همه چیز مدیون مردم ایران است»، ضمن اعتراف به ضعف فرهنگی عربستان در برابر ایران نوشت: «ایران تمام جهان را با صنعت سینمای حرفه‌ای خود درنوردیده است.»
همچنین روزنامه «شرق» در مطلبی با عنوان «فروشنده حلقه وصل یک جدایی» نوشت: اصغر فرهادی و گروه سازنده ‌اش بار دیگر شادی را به خانه ‌های مردم ایران آوردند. این‌بار مردم با استقبال پرشور خود از او و همکارانش در فرودگاه امام خمینی(ره) گردهم آمدند و عملا نشان دادند سینمای انسانی فرهادی سلیقه آنهاست.
این روزنامه در ادامه آورد: ترانه علیدوستی اصلا فکر نمی‌ کرد چنین استقبالی از او و همراهانش صورت بگیرد، گفت: «حدس می‌ زدم مردم از عوامل فیلم «فروشنده» استقبال کنند، اما نمی ‌دانستم استقبال تا این اندازه زیاد باشد. این استقبال خیلی خوشحال‌ کننده است».
روزنامه «قانون» نیز با انتشار عنوان «سکانس؛ شب شاد فرودگاه» آورده است: شهاب حسینی و ترانه علیدوستی با پروازی از رم به تهران می ‌آمدند و اصغر فرهادی، کارگردان برجسته ایرانی از فرانسه راهی تهران می ‌شد.حوالی ساعت 1 بامداد ناگهان جمعیت عکاسان و خبرنگاران به دو برابر و شاید بیشتر افزایش می ‌یابد.
در ادامه این مطلب می خوانیم: شهاب حسینی هم در جمع خبرنگاران گفت که تمام تلاش ‌مان را کردیم تا نماینده‌ شایسته ‌ای برای سینمای ایران باشیم و خدا را شکر که این اتفاق افتاد.
همچنین روزنامه «همشهری» با شاره به عنوان «ستاره های فروشنده همچنان خبرسازند» نوشت: چهره خبرساز گروه تولید «فروشنده» شهاب حسینی است که موفقیت خیره‌ کننده او در جشنواره کن، حس حسادت توأم با حسرت نویسنده روزنامه سعودی «مکه» را هم برانگیخت. آنها او را خطرناک ‌تر از سرداران ایرانی به‌ویژه قاسم سلیمانی توصیف کردند.
این روزنامه در ادامه آورده است: در بخشی گزارش روزنامه سعودی مکه آمده است؛ «پیش‌تر درباره «ملک سلیمان» گفته بودم که در سطح فیلم ‌های هالیوودی ساخته شده و لابی صهیونیسم را نگران کرده بود و «یوسف پیامبر» و «محمد رسول‌الله(ص)» هم جهان را تحت ‌تأثیر قرار داده‌ اند.

** تنباکوهای معطر؛ آسیب ها و هشدارها
ورود تنباکوهای معطر و مصرف بی رویه آن در میان جوانان و هشدار مسوولان و نهادهای متولی درباره عوارض استفاده از این تنباکوها از جمله موضوع هایی است که روزنامه های امروز در خبرهای خود به آن اشاره کرده اند.
روزنامه «همشهری» با انتشار عنوان «تنباکوی معطر را از پسماند سیگار می سازند» به سخنان محمداسماعیل افشار عضو هیات مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات پرداخت و نوشت: چند تاجر ایرانی و عرب پسمانده تنباکوهای سیگار را به لبنان می برند و در آنجا در میان اسانس های معطر می خوابانند.
در ادامه این مطلب آمده است: پس از طی شدن یک پروسه زمانی مشخص این تنباکوهای معطر شده و تحت عنوان تنباکوی معطر بسته بندی شده و به داخل کشور آورده می شود.
همچنین روزنامه «جام جم» با اشاره به عنوان «پشت پرده قلیان های معطر هم لو رفت»، آورد: گل بود به سبزه نیز آراسته شد. در حالی که قلیان ‌ها، بدون هیچ ماده افزودنی هم بسیار خطرناک هستند، خبرهای تازه ‌ای از وجود افزودنی‌های بسیار خطرناک در قلیان به دستمان می‌رسد.
این روزنامه در ادامه نوشت: آن طور که خبرگزاری صدا و سیما به نقل از رضا زال ‌زاده مربی ارشد کلینیک ترک دخانیات استان فارس خبر داده، قلیان ‌های میوه‌ ای بسیار خطرناک‌تر از سایر قلیان‌ها هستند؛ زیرا ماده اصلی این قلیان ‌ها، ماده‌ای صنعتی به نام معسل است که شیمیایی و بسیار خطرناک است.
روزنامه «خراسان» نیز با انتشار عنوان «سرطان زاهای معطر» آورده است: خسرو صادق ‌نیت رئیس مرکز سلامت کار و محیط وزارت بهداشت نسبت به افزودنی‌ های معطر به تنباکوی قلیان که سرطان ‌زاست، هشدار داد.
این روزنامه در ادامه نوشت: تنباکوهای معطر نیز عموماً کپک ‌زده و خراب هستند که با مواد افزودنی آن را قابل استفاده می‌کنند.
گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9128**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگرش راهبردی به حفظ امنیت و عزت ایرانیان در مناسک حج 95 / نگاه اجتماعی- فرهنگی روزنامه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات