نخست وزیر فرانسه با وجود ادامه اعتراضات بر اصلاح قانون کار تاکید کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، والس امروز (شنبه) به روزنامه «لو پاریزین» گفت که تا انتهای راه برای تصویب و اجرایی شدن لایحه اصلاح قانون کار و بند دوم آن که مورد اعتراض اتحادیه ها و بخشی از احزاب چپ است، به پیش می رود.
وی عنوان کرد: همواره راه را باز می گذارم و آماده مذاکره هستم. اما زمانی که پیش نویس لایحه ای برای ارائه به مجمع ملی (مجلس) مورد بحث و پذیرش فعالان اجتماعی قرار گرفته، من مسئولم که تا انتهای راه بروم.
والس همچنین اطمینان داد که مشکلی با «کنفدراسیون عمومی کار» و شخص «فیلیپ مارتینه» دبیرکل این اتحادیه، ندارد و افزود: این اتحادیه بازپسگیری لایحه را خواستار است و برای این خواسته مسیر سخت و بن بستی را انتخاب کرده است.
نخست وزیر فرانسه همچنین تاکید کرد که بند دوم لایحه که مورد اعتراض اتحادیه هاست، اساس متن قانونی مذکور است و دولت از آن صرف نظر نمی کند.
وی همچنین در مورد به خشونت کشیده شدن اعتراض های مدنی در جامعه ابراز نگرانی کرد و گفت: به عنوان رئیس دولت مسئولیت دارم به گونه ای عمل کنم که فرانسویان به بنزین دسترسی داشته باشند و فعالیت نهادها تحت تاثیر بسته بودن مخازن سوخت قرار نگیرد.
والس تاکید کرد: به همین دلیل به خارج کردن مخالفان از پالایشگاه ها و انبارهای سوخت ادامه می دهیم.
والس امروز (شنبه) با نمایندگان بخش های نفت و حمل و نقل دیدار می کند.
دیروز (جمعه) «فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری فرانسه نیز با تاکید بر اراده خود برای پیش بردن اصلاحات قانون کار، اعلام کرد تسلیم ناآرامی های اجتماعی نمی شود.
وی که برای شرکت در نشست گروه هفت (جی 7) به ژاپن رفته بود با حمایت از والس اعلام کرد: اصلاحات درست، قانون کار را تسهیل می کند.
لایحه اصلاح قانون کار شکاف عمیقی میان حزب سوسیالیست حاکم و مخالفانی که برای جلوگیری از تصویب آن تلاش می کنند کشور را فلج کنند، ایجاد کرده است.
معترضان به لایحه اصلاح قانون کار روز پنجشنبه به دعوت اتحادیه های کارگری، هشتمین روز ملی اعتراض را برگزار و شعار « والس استعفا کن» و «نه به قانون کار» سر دادند.
خبرگزاری فرانسه همچنین اعلام کرد: حدود 15 انبار ذخیره نفت با مداخله نیروهای پلیس باز شده و همانطور که دولت فرانسه اعلام می کند، دسترسی به حدود 100 انبار سوخت میسر شده است. تنها یک انبار در شهر پاریس همچنان در اعتصاب به سر می برد.
سخنگوی وزارت حمل و نقل فرانسه اعلام کرد: فعالیت در 20 درصد از جایگاه های عرضه سوخت با اختلال صورت می گیرد اما وضعیت در حال بهبود است.
روز گذشته (جمعه) نیز فعالیت شش پالایشگاه از هشت پالایشگاه سراسر فرانسه با کندی از سر گرفته شد.
لایحه قانون کار فرانسه از هنگام تدوین مورد اعتراض هفت اتحادیه کارگری و دانشجویی قرار گرفت. اتحادیه های موسوم به «اصلاح طلب» با کسب امتیازاتی با این لایحه موافق هستند. مهمترین ماده ای که در این قانون مورد اعتراض اتحادیه هاست، اصل تقدم توافق‌های درون هر شرکت بر توافق‌های ملی در شاخه‌های مختلف حرفه ای است.
اعترض به لایحه اصلاح قانون کار پس از آگاهی مردم از تلاش دولت برای استفاده از حربه ای قانونی به منظور تصویب و اجرای لایحه بدون رای گیری در مجمع ملی (مجلس)، وارد مرحله تازه ای شده است.
این اعتراض ها با پیوستن کارکنان پالایشگاه ها به اعتصاب سراسری و حضور معترضان در محل انبارهای سوخت و بستن مسیر دسترسی به آن ها، فرانسه را با بحران کمبود سوخت مواجه کرد. همین امر ایجاد صف های طولانی در جایگاه های عرضه سوخت را در روزهای گذشته در پی داشت.
لایحه اصلاح قانون کار که به نام «مریم الخمری» وزیر کار فرانسه مشهور شده، دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران باز‌تر می کند و نرخ پرداخت‌ های اضافه‌ کاری و نیز اضافه‌ کاری در شب را کاهش می ‌دهد. افزایش اختیارات شرکت‌ ها در تغییر ساعات قانونی کار در هفته نیز از جمله موارد اصلاحی قانون کار است.
الخمری که سپتامبر (شهریور) سال گذشته با وعده کاهش نرخ بیکاری جانشین «فرانسوا روبسامان» در دولت فرانسه شد، در پارلمان کشورش از طرح جنجالی اصلاح قانون کار دفاع کرده است و آن را با ترغیب کارفرمایان به جذب نیروی بیشتر همسو می داند.
اروپام ** 9053**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخست وزیر فرانسه با وجود ادامه اعتراضات بر اصلاح قانون کار تاکید کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات