«رکود اقتصادی» عامل تشدید «آسیبهای اجتماعی»/ مسئولان ولنگار نباشند

بازدید محمد رضا باهنر از باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» نایب رئیس نهمین دوره مجلس شورای اسلامی مسئله «رکود اقتصادی» را یکی از عوامل مهم در تشدید آسیبهای اجتماعی دانست و گفت: بیکاری، مشکلات اقتصادی و حاشیه‌نشینی نشات گرفته از رکود است و باید مسئولان تا پایان سال آن را حل کنند.

محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره ارزیابی از عملکرد و نمره مجلس نهم در مسئله آسیبهای اجتماعی با توجه تاکیدات پیاپی مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم رسیدگی به این مسئله اظهار کرد: دیگران باید به عملکرد نمایندگان مجلس نهم در این خصوص نمره بدهند و مسئله آسیبهای اجتماعی نیز موضوع ساده‌ای نیست.

وی تمامی آسیبهای اجتماعی را بر یکدیگر اثرگذار دانست و خاطرنشان کرد: در زمینه آسیبهای اجتماعی برخی به‌دنبال این هستند تا مشکلاتی همچون طلاق را به اشتغال وصل کنند؛ به طور حتم، طلاقها به عدم اشتغال هم ارتباط دارد اما اگر به طور میدانی این بحث دنبال شود به این می‌رسیم که بسیاری از طلاقها هم در میان افراد متمول انجام می‌گیرد.

نایب رئیس نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حتما بیکاری، فقر و ندرای در طلاق موثر است اما اگر کسی بخواهد این موضوعا ت را علت کامل بداند، درست نیست؛ به طور قطع بیکاری و فقر در اعتیاد موثر است اما چه کسی می‌گوید معتادها حتما بی‌پولها هستند؟ متاسفانه بسیاری از افراد ثروتمند، مواد گرانقیمت را تهیه می‌کنند و به اعتیاد روی می‌آروند.

باهنر با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل اصلی آسیبهای اجتماعی، حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ است، متذکر شد: حاشیه‌نشینی در شهرهایی همچون تهران، مشهد و اصفهان یکی از دلایل مهم آسیبهای اجتماعی است و علت عمده  این حاشیه‌نشینی‌ها هم به خاطر اشتغال است.

وی اضافه کرد: برخی افراد در حاشیه‌های شهرهای بزرگ با وضعیت نابهنجاری به‌صورت ساندویچی زندگی می‌کنند حتی در بعضی منازل 40 متری، چهار خانوار ساکن هستند و این وضعیت تأثرانگیز فقط به خاطر اشتغال است چرا که آنها برای سینما، فرودگاه یا مراکز تجاری مهاجرت نکرده‌اند بلکه برای فعالیت و اشتغال است.

توسعه نامتوازن به حاشیه‌نشینی دامن زده است

نایب رئیس نهمین دوره مجلس شورای اسلامی وضعیت امروز حاشیه‌نشینی را به دلیل توسعه  نامتوازن استانهای کشور دانست و تصریح کرد: توسعه نامتوازن در استانهای کشور به حاشیه‌نشینی دامن زده و این موضوع یکی از بسترهای آسیبهای اجتماعی است.

باهنر رکود اقتصادی را یکی از مشکلات بزرگ در اشتغال کشور و ایجاد آسیبهای اجتماعی دانست و اظهار کرد: مسئله رکود از دیگر عوامل مشکلات اقتصادی و بیکاری است و مسئولان باید توجه لازم را داشته باشند؛ رکود در ایجاد آسیبهای اجتماعی اثر‌گذار است چرا که باعث به حرکت نیفتادن چرخه اشتغال، تولید و اقتصاد می‌شود که امیدواریم مسئولان تا پایان سال، آن را حل و فصل کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که رهبر معظم انقلاب تاکید داشته‌اند که در زمینه آسیبهای اجتماعی 20 سال عقب هستیم، به نظر شما برای جبران این عقب ماندگی چه اقدامات و تدابیری باید انجام شود؟ گفت: واژه «ولنگاری فرهنگی» که حضرت آقا فرموده‌اند، نظرشان بر روی مسئولان بوده است.

نایب رئیس نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب در سال 72 تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در مدت زمان 6 ماه در همه سخنرانی‌هایشان مقوله تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی را مطرح کردند و تاکید کردند که دشمن شبیخون فرهنگی انجام داده اما هیچ کدام در گوش ما نرفت و دولت وقت، بی‌خیال مسائل فرهنگی بود و فقط بر راه افتادن چرخهای اقتصادی تاکید داشت.

باهنر خاطر‌نشان کرد: این 20 سال ولنگاری، نشان‌دهنده عدم حساسیت مسئولان اجرایی نسبت به مسائل فرهنگی است؛ برداشت من از ولنکاری این بود که این ولنگاری در مسئولان است؛ آقا انگشت اشاره‌اش به سمت کسانی که معتاد می‌شوند یا حجاب را رعایت نمی‌کنند، نبود بلکه انگشت ایشان به سمت مسئولان بود که من هم جزو آنها هستم ؛ امیدورایم این ولنگاری فرهنگی حل شود.

وی با بیان اینکه در کنار موضوعاتی نظیر اعتیاد و طلاق باید به رشد جامعه هم نگاه کنیم، متذکر شد: افزایش تعداد قاریان، اشتیاق به حفظ قرآن، اعتکاف یا مراسمهای مذهبی که مورد استقبال قرار می‌گیرد، بیانگر این است که مردم در زمینه مسائل فرهنگی نیز در حال سبقت هستند و وضعیت نسبت به گذشته به مراتب بهتر شده است.

باهنر تصریح کرد: اینگونه نیست که زمینه اجتماعی و فرهنگی همه چیز، از دست رفته باشد ولی باید توجه کرد که در نظام اسلامی ما، بی‌بند‌و‌باری، فساد فرهنگی و حتی یک معتاد و بالا رفتن طلاق، قابل قبول نیست بنابراین همه باید به رفع این موضوعات و دغدغه آسیبهای اجتماعی توجه کنند و جوانان و مردم را به سمت موضوعات فرهنگی رهنمون سازند و مسئولان نیز نباید ولنگار باشند.

پایان ذکر است عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزیر کشور روز دوشنبه گزارشی از وضعیت آسیبهای اجتماعی  به نمایندگان مجلس شورای اسلامی  ارائه داد  و تاکید کرد: حدود 11 میلیون حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد که این میزان معادل تمرکز 3 میلیون نفر حاشیه‌نشین در شهرهای تهران، مشهد و اهواز استغ حدود 2 هزار و 700 محل حاشیه‌نشینی در کشور وجود دارد که با توجه به ویژگیهای آن نیاز است که خدمات بیشتری به آنها ارائه شود.

وزیر کشور متذکر شده بود در حدود 3 میلیون و 500 هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد و توزیع بیکاری در کشور نرمال نیست به طوری که امروزه مناطقی در کشور وجود دارد که بیش از 60 درصد بیکاری در آن متمرکز استغ براساس آمارهای رسمی و برآوردهای مبتنی بر شاخصهای سازمان ملل، در حال حاضر 1.5 میلیون معتاد در کشور وجود دارد که اعتیاد آنها از مواد سنتی به سمت مواد صنعتی و پرخطر پیش رفته است و در حال حاضر 60 درصد از تعداد زندانیها در کشور به طور مستقیم و غیر‌مستقیم با اعتیاد و مواد مخدر در ارتباط هستند و 50 درصد طلاقها نیز به دلیل اعتیاد است.
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««رکود اقتصادی» عامل تشدید «آسیبهای اجتماعی»/ مسئولان ولنگار نباشند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات