پاسخ 3 قانونگذار آمریکایی به رد درخواست‌شان برای ورود به ایران: از پاسخ شرم‌آور ایرانی‌ها تعجب نکردیم!

سه عضو کنگره آمریکا که خواهان سفر به ایران بودند، پس از رد درخواست‌شان از سوی وزارت امور خارجه کشورمان واکنش تندی به این مساله نشان دادند. آفتاب : نایک پامپئو، لی زلدین و فرانک لوبیانه و سه عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پیش از این در ماه فوریه (بهمن‌ماه سال 95) خواهان دریافت ویزا برای سفر به ایران به منظور بررسی اجرای توافق هسته‌ای شدند.

وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه با طعنه‌آمیز و نمایشی خواندن این درخواست برای تبلیغات موردنظر این نمایندگان با درخواست آنان مخالفت و تاکید کرد که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به صراحت مشخص کرده است که تنها نهاد ذی‌صلاح برای نظارت بر این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. از این رو هیچ‌یک از طرف‌های توافق، از جمله آمریکا و به تبع آن شهروندان یا مقامات این کشورها نمی‌توانند مدعی حق نظارت بر اجرای برجام شوند.

مایک پامپئو در واکنش به رد درخواست‌شان از سوی ایران با صدور بیانیه‌ای مدعی شد: من و دو تن دیگر از همکارانم در کنگره تمام رویه‌های لازم برای طرح این درخواست را طی کردیم؛ نامه نوشتیم، با کارکنان مربوط ملاقات داشتیم، از اساسنامه پیروی کردیم و حتی درخواست‌مان را به بخش حافظ منافع ایران ارائه دادیم اما ایرانی‌ها هم‌چنان از پاسخگویی محترمانه و متمدن به این درخواست سرباز می‌زنند.

او ادامه داد: من باز هم از دولت ایران می‌خواهم که به من ویزا بدهد.

لی زلدین نیز در بیانیه‌ای جداگانه واکنش گستاخانه به رد درخواست‌شان نشان داد و گفت که از پاسخ شرم‌آور ایرانی‌ها تعجب نکرده است چراکه مثل توافق هسته‌ای، یک تف به صورت جهان آزاد و مستقل است.

هم‌چنین، فرانک لوبیانه بیانیه‌ای جداگانه صادر کرد و گفت: همان‌طور که انتظار می‌رفت، ایران با رد درخواست ویزای ما ثابت کرد که رویکرد جدید رییس‌جمهور اوباما برای همکاری و صداقت همان‌طور که به مردم آمریکا و جهان عرضه کرده است، یک نمایش بیهوده و مسخره است.

به گزارش ایسنا، در پاسخ دفتر وزیر امور خارجه ایران به نمایندگان کنگره آمریکا که درخواست سفر به ایران کرده بودند آمده است:

"وزیر امور خارجه از محتوای نامه مورخ 24 فروردین 1395 شما در مورد درخواست روادید ادعایی تان مطلع شد. در این رابطه، توجه شما را به موارد زیر جلب می‌کنم:

- بر خلاف آنچه شما تصور کرده اید، وظیفه اعضای کنگره آمریکا دیکته کردن و تحمیل سیاست به دیگر کشورها نیست. این امر قطعا در مورد سیاست‌های مربوط به صدور روادید ایران نیز صادق است. به خاطر داشته باشید که به عنوان اعضای کنگره آمریکا، شما یک قدرت جهانی نیستید.

- توافق هسته‌ای یا همان برجام به روشنی مقرر کرده است که تنها نهاد ذی‌صلاح برای نظارت بر اجرای بخش‌های هسته‌ای این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است. هیچ یک از طرف‌های برجام، از جمله آمریکا و به تبع آن شهروندان یا مقامات کشورهای طرف برجام، نمی‌توانند مدعی حق نظارت بر اجرای برجام شوند. علاوه بر این، نه برجام و نه هیچ قاعده حقوق بین‌الملل نیز اجازه نداده است که با چنان ادعای نظارتی به حاکمیت ایران دست‌اندازی شود.

- در عصر حاضر، بازدید از سایت‌ها یا اعزام هیات‌های انتخاباتی یا دیگر هیات‌ها برای نظارت بر انتخابات کشورها منوط به دعوت رسمی کشور ذی‌ربط و از مسیر موافقت‌نامه‌های دوجانبه بین دولت‌های حاکم یا ترتیبات متقابل امکان‌پذیر است و نه از طریق درخواست یک جانبه افراد یا نمایندگان مجلس دیگر کشورها که صرفا خود ادعای چنین کاری را دارند. به یاد داشته باشید که ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک نداشته و در نتیجه ترتیبات متقابلی هم بین دو کشور وجود ندارد.

- کنگره آمریکا اخیرا قانونی را در مورد روادید آمریکا تصویب کرده که به موجب آن افرادی که به ایران سفر کرده‌اند را از ورود به آمریکا بدون اخذ روادید منع کرده است. وقتی هم که آقای کری، در اجرای تعهدات آمریکا به موجب برجام، وعده داد تا محدودیت‌های مربوط به برنامه روادید را برای افرادی که به ایران سفر کرده، برخواهد داشت، برخی از شما اظهار داشتید که "رفع موانع برای اشخاصی که به ایران سفر کرده یا ایرانی هستند، شهروندان آمریکایی را به خطر می‌اندازد".

بسیار تمسخرآمیز است که شما می‌پندارید که رفتن به ایران شهروندان را "افراطی کرده" و شهروندان همه کشورهای دیگر را به "ریسک‌های محتمل امنیتی" برای آمریکا تبدیل می‌کند و در عین حال بر این باورید که سفر به ایران بر خود شما تاثیر منفی ندارد!

- برخلاف ادعای شما، از سال 1359 ـ یعنی وقتی که آمریکا روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد ـ مقامات ایرانی اغلب از ورود به آمریکا منع شده‌اند. مقامات ما تنها حسب مورد و بعد از یک فرایند طولانی و دشوار برای حضور در نشست‌های سازمان‌های بین‌المللی مستقر در آمریکا به این کشور وارد می‌شوند.

این وضعیت با وجود آن است که دولت آمریکا به لحاظ حقوقی و بر اساس تعهدات بین‌المللی که به موجب موافقت‌نامه‌های چندجانبه مربوط دارد، متعهد به اعطای روادید و دسترسی بدون مانع شده است؛ تعهدی که هیچ‌گاه صادقانه و به طور منظم از سوی آمریکا رعایت نشده است. هم‌چنین برخلاف تصور شما، دیپلمات‌ها و اتباع ایرانی که در سازمان ملل متحد فعالیت کرده یا به آمریکا می‌آیند، همگی محدود به یک فاصله 25 مایلی در منهتن نیویورک هستند. این تمام لطفی است که شما در نامه خود به رخ کشیده‌اید.

- از زمانی که "بحران هسته‌ای ساختگی" از طریق برجام حل شده است؛ ده‌ها هزار گردشگر، دانشجو، سرمایه‌گذار و تاجر از اقصی نقاط دنیا ـ از جمله برخی اتباع آمریکایی ـ روادید دریافت کرده و بدون زحمت یا تاخیری به ایران سفر کرده‌اند. آن‌ها به این علت به راحتی به ایران سفر کرده‌اند که بر طبق مقررات مربوطه کشور میزبان ـ ایران ـ درخواست خود را فرستاده و ضوابط را هم رعایت کرده‌اند، نه چون شما که کاملا به نحو نامناسبی درخواست سفر به ایران کرده و در پی مداخله در اموری شده‌اید که هیچ ارتباطی با وظیفه کاری شما ندارد. بسیار تردید داریم که هیچ کشوری که برای خود احترام قائل است، تحت چنین شرایطی روادید صادر کند.

- به طور خلاصه، ما تصور می‌کنیم که درخواست روادیدی که شما داده‌اید، بیش‌تر یک کارزار تبلیغاتی است و نه یک درخواست مناسب برای سفر به یک کشور دارای حاکمیت مستقل و به همین دلیل هم، با چنین درخواستی به این نحو رفتار شده و خواهد شد."

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاسخ 3 قانونگذار آمریکایی به رد درخواست‌شان برای ورود به ایران: از پاسخ شرم‌آور ایرانی‌ها تعجب نکردیم!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات