رهبران اتحادیه اروپا خود را برای دوران پس از خروج انگلیس آماده می کنند

روزنامه «ایندیپندنت» در گزارش امروز (شنبه) خود نوشت: نگرانی ها درباره «سرایت» احساسات ضد اتحادیه اروپا دلیل اصلی بعید بودن ارائه پیشنهادی مطلوب درباره توافق تجاری در صورت خروج انگلیس از اتحادیه است.
این روزنامه انگلیسی در همین زمینه نوشت: رهبران آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک و سایر اعضای کلیدی اتحادیه اروپا در بحبوحه نگرانی ها درباره تاثیر برگزیت (خروج انگلیس) در تشویق سایر کشورهای عضو به احساسات جدایی طلبانه، احتمالا تلاش های خود را برای نزدیک تر کردن همکاری های کشورهای عضو افزایش خواهند داد.
انتظار می رود مقامات 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در نشستی رسمی که بدون حضور «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس بلافاصله پس از همه پرسی احتمالی خروج انگلیس برگزار می شود، رویکردی تنبیهی علیه انگلیس به کار بندند.
مقامات ارشد دولتی انگلیس دلیل اصلی خودداری از ارائه توافق تجاری قابل قبول به انگلیس را نگرانی رهبران اتحادیه از «سرایت» احساسات ضد اتحادیه اروپا ارزیابی کرده اند. به گفته یکی از مقامات ارشد انگلیسی، برلین، پاریس و بروکسل چشم انداز پس از خروج انگلیس را «نبردی وجودی/ existential battle» برای حفظ طرح های اروپایی قلمداد می کنند.
مقامات پاریس موضعی سختگیرانه تر اتخاذ کرده اند و یکی از مقامات ارشد این کشور به روزنامه فایننشال تایمز گفته است که کم اهمیت نشان دادن تبعات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اروپا را با خطر مواجه خواهد کرد.
ادغام بیشتر در دوران پس از برگزیت احتمالا در شکل همکاری های امنیتی و دفاعی شدیدتر علیه احتمال تهاجم نظامی روسیه از شرق، تهدید تروریسم با توجه به جنگ سوریه و ناآرامی در کشور همسایه آن ترکیه، بروز خواهد کرد.
بر اساس برخی گزارش ها، طرح هایی برای تقویت نقش نظامی اتحادیه اروپا که احتمالا راه را برای تشکیل ارتش اتحادیه اروپا در آینده هموار خواهد کرد به بعد از همه پرسی انگلیس درباره اتحادیه اروپا موکول خواهد شد.
چنین طرح هایی که ظاهرا به رویت دیپلمات های اتحادیه اروپا رسیده است، شامل پیشنهادهایی برای تشکیل ساختارهای جدید نظامی ارتش اروپا است.
بر اساس گزارش روزنامه تایمز لندن نیز که بخش هایی از طرح های مذکور را بر اساس یادداشت های دیپلماتیک رویت کرده است، چنین طرح هایی به منظور جلوگیری از حمایت از کمپین خروج از اتحادیه، تا زمان برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) که قرار است 23 ژوئن (سوم تیر) برگزار شود، برای دولت های ملی ارسال نخواهد شد. انگلیس در سال 2011 طرح های مشابهی را وتو کرد و دولت بارها تاکید کرده که انگلیس هرگز بخشی از هیچ ارتشی در اتحادیه اروپا نخواهد بود.
با این حال به نظر می رسد که چنین طرح هایی که از سوی «فدریکا موگرینی» مسئول اصلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در یک دوره 18 ماهه تهیه شده است، از سوی سایر کشورهای اتحادیه اروپا حمایت می شود.
بر اساس یاداشت دیپلماتیکی که به رویت روزنامه تایمز رسیده است، در پیش نویس طرح مذکور آمده است در «شرایط دشوار» ما به «قطب نمایی برای هدایت کشتی ها در آب های جهانی که بسرعت در حال تغییر است، نیاز داریم» و اتحادیه اروپا می تواند به امنیت و مسائل دفاعی اروپا کمک کند.
با این حال سخنگوی موگرینی به روزنامه تایمز گفته است که طرح دفاعی مذکور به هیچ وجه تشکیل ارتش اتحادیه اروپا را هدف قرار نمی دهد.
یکی از سخنگویان وزارت دفاع انگلیس نیز گفته است که کشورش هرگز بخشی از ارتش اتحادیه اروپا نخواهد بود.
وی گفت: ما هم چنان همه موضوعات دفاعی در سطح اتحادیه اروپا را وتو و با هر گونه اقدامی که نیروهای نظامی کشورهای عضو را تضعیف خواهد کرد، مخالفت خواهیم کرد.
اروپام**9158**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رهبران اتحادیه اروپا خود را برای دوران پس از خروج انگلیس آماده می کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات