دولت برای اجرای الگوی توسعه غربی در ایران به بن بست خورده است

عبدالملکی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه دولت با ناامید شدن از پیگیری‌ الگوی توسعه غربی نگاهی به اقتصاد مقاومتی انداخته است گفت: این نگاه، ناقص است و دولت باید اقتصاد مقاومتی را با نگاه جدی‌تر و کامل‌ مدنظر قرار دهد.

حجت الله عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه دولت اهداف اقتصادی خود را در چارچوب اقتصاد لیبرال تعریف کرده است، اظهار داشت: دولت می‌خواهد به پیشرفت برسد و معیارهای پیشرفت و توسعه را همان معیارهای غربی و نظریه توسعه در غرب در نظر گرفته و تحقق این مدل از توسعه را مدنظر دارد.

وی افزود: دولت در راستای توسعه مورد نظر خود، از همان ابزارها در غرب استفاده می‌کند و موضوع توسعه روابط سیاسی بخصوص با غرب را در برنامه دارد و تلویحا معتقد است برای توسعه روابط سیاسی باید از بعضی از حوزه‌های سایت خارجی مورد نظر انقلاب اسلامی، کوتاه بیاید.

این نظریه‌پرداز اقتصادی با اشاره به اینکه دولت خود را درگیر زیرساخت های آن الگویی از توسعه که مدنظر دارد کرده، گفت: از نظر ما، این الگوی توسعه، الگوی قابل قبولی نیست، اما در راستای تحقق الگوی توسعه غرب هم،  فعلا خود را درگیر زیر ساخت‌ها کرده و آن توسعه روابط سیاسی است.

عبدالملکی ادامه داد: دولت نوعی رفتار کرده که  طرف مقابل تصور کند و کرده که ایران حاضر است، در خیلی از موضوعات از مواضع انقلابی و اصلی خود کوتاه بیاید، البته در عمل خیلی توفیق چندانی نداشت؛ یعنی غرب بخصوص آمریکا، آن قدر که دولت یازدهم از خود حسن نیت نشان داد، از خودشان حسن نیت نشان ندادند.

وی تصریح کرد: غرب مرتب بر طبل خصومت علیه ایران می‌کوبند؛ رئیس کمیته روابط خارجی  سنا هم دیروز  گفته بود که باید تحریم ها را علیه ایران افزایش دهیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) بیان داشت: دولت از یک طرف آنچه که به عنوان توسعه و پیشرفت می‌خواهد مطرح کند؛ مدنظر انقلاب اسلامی نیست و از طرف دیگر همان الگو را تحت تاثیر مکاتب غربی مطرح می‌کند که برای ایجاد زیرساخت‌های آن هم دچار مشکل شده است و این مسیر نهایتا با بن بست مواجه می‌شود.

عبدالملکی در مورد اینکه راه حل خروج اقتصاد از رکود و رسیدن به توسعه چیست، پاسخ داد: راه حل این است که دولت به موضوع اقتصاد مقاومتی که الگوی اقتصادی مدنظر انقلاب اسلامی است، برگردد و اقتصاد مقاومتی یکی از لوازم موفقیت در عرصه‌های اقتصادی است.

به گفته وی، دولت از ابتدای سال‌جاری به نظر  می‌رسد در اثر ناامیدی از تقریبا همه پیگیری‌هایی که در سه سال اخیر انجام داده است، نگاهی به اقتصاد مقاومتی می‌کند، اما این نگاه دو مشکل دارد، که نخست این نگاه ناقص است و دوم این که حرکت دولت در این زمینه، غیرخالص و التقاطی است.

این اقتصاددان در پایان گفت: اگر دولت اقتصاد مقاومتی را با نگاه جدی‌تر و کامل‌ مدنظر قرار دهد، خسارت‌هایی که ناشی از پیگیری الگوی توسعه غربی در کشور انجام داده را می‌تواند جبران کند، و اکنون با ناامید شدن از غرب دولت تمایل دارد اقتصاد مقاومتی را اجرا کند.

انتهای پیام//

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت برای اجرای الگوی توسعه غربی در ایران به بن بست خورده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات