افزایش میزان باروری مبتلایان به واریکوسل با مصرف دارویی جدید

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پژوهشگاه رویان، نتایج این مطالعه نشان می دهد، استفاده از داروی N -استیل ‌سیستئین، به عنوان یک درمان کمکی پس از جراحی واریکوسلکتومی می‌تواند سلامت کروماتین و میزان باروری را در افراد مبتلا به واریکوسل بهبود بخشد.
واریکوسل (Varicocele) اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای آلت تناسلی مردان است.
واریکوسل شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان است؛ این عارضه می‌ تواند با افزایش دما یا ایجاد استرس اکسیداتیو باعث ناباروری شود.
یکی از روش ‌های درمان این بیماری جراحی است که واریکوسلکتومی نامیده می‌شود. در صورت همراه کردن این درمان با درمان‌ های مکمل می‌ توان سرعت و میزان رفع ناباروری در مردان مبتلا را بهبود بخشید.
داروی N -استیل ‌سیستئین، یک آنتی ‌اکسیدان پاکسازی کننده رادیکال ‌های آزاد است که می‌ توان از آن به عنوان یک مکمل برای کاهش استرس اکسیداتیو در افراد نابارور استفاده کرد.
به منظور بررسی اثر این دارو در بهبود وضعیت باروری مردان پس از واریکوسلکتومی، کیفیت منی، محتوای پروتامین و سلامت محتوی ژنتیکی اسپرم‌ ها در 35 مرد مورد بررسی قرار گرفت؛ 20 نفر از این مردان فقط جراحی شدند و 15 نفر پس از جراحی، N -استیل‌ سیستئین نیز دریافت کردند.
دکتر محمدحسین نصر اصفهانی، فروغ برکت، مرضیه تولایی و همکاران آنها در پژوهشگاه رویان این مطالعه را انجام داده اند.
نتایج این مطالعه که در نشریه بین المللی Fertility and Sterility به چاپ رسیده است، نشان می دهد که تمام ویژگی‌ های مورد سنجش در گروه دریافت کننده دارو بهتر از گروه کنترل است و این بهبودی در سلامت محتوی ژنتیکی اسپرم‌ها معنی‌دار و قابل توجه است.
علمی ** 1201 **1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش میزان باروری مبتلایان به واریکوسل با مصرف دارویی جدید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات