میزان تبخیر در دریاچه ارومیه بیشتر از میزان آب ورودی است

حجت جباری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تراز آبی دریاچه در ابتدای خرداد ماه امسال 1271.14 متر از سطح آبهای آزاد بود که هم اکنون در آستانه فصل تابستان هفت سانتیمتر کاهش یافته و به 1271.7 متر از سطح آبهای آزاد رسیده است.
وی اضافه کرد: فصل تبخیر در سطح دریاچه ارومیه آغاز شده و میزان تبخیر به میزان دما، شرایط منطقه، میزان سطح و عمق دریاچه بستگی دارد.
جباری اضافه کرد: هم اکنون سطح دریاچه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 52 سانتیمتر افزایش دارد و تراز آب دریاچه نیز نسبت به شهریور ماه پارسال یک متر بالاتر است.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بیان کرد: بارندگی در حوضه دریاچه نیز 291 میلیمتر بوده که نسبت به پارسال سه سانتیمتر کمتر است.
پرویز آراسته مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این نشست خبری گفت: تغییر نگرش ها در بین مردم به عنوان مهمترین عامل در احیای دریاچه ارومیه در حال شکل گیری است.
وی بیان کرد: بدون مشارکت مردمی هیچ اقدامی پیشرفت نخواهد داشت و باید نسبت به توسعه فرهنگ استفاده بهینه از منابع آب و خاک در بخشهای مختلف در بین عامه مردم اقدام شود.
وی اظهار کرد: مردم در شرایط کنونی نسبت به مسایل زیست محیطی حساس شده اند و تشکیل تشکلهای مختلف زیست محیطی از اقشار مختلف مردم از هنرمندان و ورزشکاران گرفته تا خبرنگاران نشانگر اتحاد و همدلی تمام اقشار مردم برای کمک به حفاظت از محیط زیست است.
آراسته بیان کرد: با بارندگی های مطلوب سال زراعی جاری و نیز اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه گامهای مثبتی در راستای نجات بخشی این زیست بوم ارزشمند برداشته شده و وضعیت مطلوبی بر دریاچه و پارک ملی حاکم است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: توسعه بدون در نظر گرفتن محیط زیست امکان پذیر نخواهد بود چرا که هر فعالیت انسانی می تواند در بر دارنده برخی اثرات منفی باشد.
وی درباره احداث نیروگاه در سوله دوکل ارومیه نیز اظهار کرد: برای احداث این نیروگاه مجوز زیست محیطی صادر شده است و چون تولید انرژی پاک صورت می گیرد، آلودگی در آینده نمی تواند در پی داشته باشد.
آراسته بیان کرد: محیط زیست بر تمام مراحل انجام کار نظارت خواهد داشت و در صورت ایجاد مشکل با آن برخورد و عملیات متوقف خواهد شد.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان در 20 سال گذشته دچار بحران کم آبی شده است.
هم اکنون با اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه وضعیت دریاچه به حالت تثبیت رسیده است.
میزان آب موجود در دریاچه سه میلیارد متر مکعب و سطح آن نیز سه هزار کیلومتر مربع برآورد می شود.
7125/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میزان تبخیر در دریاچه ارومیه بیشتر از میزان آب ورودی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات