کلاف سردرگم افزایش سهم سرمایه در گردش از کل تسهیلات پرداختی و نارضایتی فعالان اقتصادی از بانک ها

کلاف سردرگم افزایش سهم سرمایه در گردش از کل تسهیلات پرداختی و نارضایتی فعالان اقتصادی از بانک ها اقتصاد > اقتصاد کلان - سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی فروردین‌ماه سال جاری در مقایسه با ماه مشابه سال قبل مبلغ 56.2 هزار میلیارد ریال معادل 62.3 درصد افزایش داشته است اما همچنان فعالان اقتصادی از کمبود منابع مالی رنج می برند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طبق آمار بانک مرکزی "سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی فروردین‌ماه سال جاری مبلغ 146.4 هزار میلیارد ریال و معادل 68.9 درصد کل تسهیلات پرداختی بوده است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در فروردین‌ماه سال جاری معادل 46 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 31.4 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی  یعنی مبلغ 146.4 هزار میلیارد ریال است.

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین‌ماه سال 1395 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 212.6 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل مبلغ 85.8 هزار میلیارد ریال (معادل 67.7 درصد) افزایش داشته است.

از 53 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی دربخش صنعت و معدن معادل 86.6 درصد آن  یعنی مبلغ 46 هزار میلیارد ریال در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است".

 

اگر چه در گزارش بانک مرکزی " این موضوع بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری" دانسته شده است اما با این حال فعالان اقتصادی به ویژه در حوزه صنعت و معدن از نحوه تأمین مالی شبکه بانکی کشور ناراضی اند.

از سوی دیگر برخی ناظران و تحلیلگران نیز معتقدند بخش قابل توجهی از تسهیلات پرداختی در واقع تزریق منابع جدید نیست و بانک ها مطالبات غیرجاری خود را از بنگاه ها در قالب عقود جدیدی دوباره به همان بنگاه ها تخصیص می دهند و در آمار تسهیلات جدید محاسبه می کنند!

بانک مرکزی در گزارشی که درباره سهم سرمایه در گردش از کل تسهیلات پرداختی منتشر کرده، تأکید کرده است" ضروری است به افزایش توان خلق پول بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد".

22339

 

کلید واژه ها: مشکلات دریافت تسهیلات بانکی - کاهش اختلاف سود تسهیلات و سپرده بانکی - تسهیلات بانکی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کلاف سردرگم افزایش سهم سرمایه در گردش از کل تسهیلات پرداختی و نارضایتی فعالان اقتصادی از بانک ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات