ییلدریم در مسیری برای حذف خویش

احمد داود اوغلو نخست وزیر پیشین ترکیه در پی تنش های علنی فزاینده ای با اردوغان رئیس جمهوری این کشور کناره گیری از سمت خود را اعلام و بلافاصله بینالی ییلدیرم تنها نامزد تصدی رهبری حزب عدالت و توسعه، جانشین وی شد.
در پی کناره گیری داود اوغلو از مسند قدرت، ییلدریم وزیر حمل و نقل ترکیه و دوست و همراه رجب طیب اردوغان روز یکشنبه دوم خرداد (22 مه) با کسب بالاترین آرای کنگره ویژه حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری این حزب انتخاب و در نتیجه نخست وزیر ترکیه شد.
نزدیک به 20 روزی است که از انتخاب وی به رهبری حزب و در نتیجه تصدی پست نخست وزیری ترکیه می گذرد، اما ییلدریم همچنان آرام و آهسته در سکوت سکانداری کابینه اش را عهده دار است. ‌
به نظر می رسید که با توجه به تحولات اخیر حاکم در خاورمیانه ناشی از عوامل بسیاری چون ظهور گروه تروریستی داعش و بحران در سوریه به عنوان مهم ترین مسائل مطرح کنونی در منطقه، تکاپویی در کابینه جدید ترکیه به ریاست بینالی ییلدریم دیده شود ولی تا کنون شاهد هیچ اقدام چشمگیری از سوی دولت وی نبوده ایم.
تحولات متعددی در سطوح مختلف کشورداری به ویژه در زمینه های تجاری ، اقتصادی، سیاسی و امنیتی، همچنین اصلاح و یا تغییر در روابط سیاسی با جهان و به خصوص کشورهای همسایه ترکیه از موارد قابل انتظار و تعمق به شمار می رفت.
رسانه های بین المللی در بازتاب این انتخاب که تحولی در دنیای سیاسی ترکیه به شمار می رود از وی به عنوان یکی از همراهان و بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه یاد می کنند که بنا به قوانین جاری در ترکیه پس از انتخاب به رهبری حزب به صورت خودکار بر مسند نخست وزیری نیز تکیه می زند.
از آنجایی که بنابراعلام رسانه های ترکیه ، ییلدریم از افراد نزدیک به اردوغان و مورد تایید وی است ، بنابراین در نگاهی واقع گرایانه به احتمال قوی در راستای اهداف و هماهنگ با وی گام خواهد برداشت؛ به همین دلیل وی در دوره نخست وزیری که در صورت تغییر نظام پارلمانی به ریاستی طولی نخواهد کشید، نقش اردوغان در سیاست های داخلی و خارجی ترکیه را پر رنگ تر خواهد کرد.
سیستم ریاستی از سال 2012 میلادی در ترکیه به اجرا درآمده و ییلدریم دومین نخست وزیر این سیستم ریاست جمهوری به شمار می رود و یکی از شروط اردوغان برای انتخاب وی به این مقام، تغییر قانون اساسی بوده است.
از سوی دیگر ییلدریم همراه قدیمی اردوغان از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه و نیروی محرک پروژه‌های اصلی اقتصادی در ترکیه، از چهره‌های شاخصی است که عامل پیروزی این حزب در دهه اول به قدرت رسیدن به شمار می رود.
وی در اولین سخنرانی خود علاوه بر اینکه بر تغییر قانون اساسی ترکیه تاکید کرد ، از افزایش مناسبات با برخی کشورهای همسایه نیز سخن گفت، اما پس از گذشت روزها ، هنوز هیچ خبری مبنی بر تغییر سیاست خارجی ترکیه مشاهده نشده است.
به باور برخی از کارشناسان پرونده های مهمی چون تغییر قانون اساسی، برقراری امنیت داخلی و تنظیم روابط با کشورهای همسایه و اتحادیه اروپا پیش روی ییلدریم قرار دارد، اما وی تاکنون بدون هیچ واکنشی به تحولات اخیر حتی افزایش بمب گذاری ها و تلفات انسانی، همچنان به مدیریت ادامه می دهد.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که تغییرات جدید در دولت ترکیه امری درون‌ نهادی است و این مساله نمی‌تواند تاثیر عمیق و زیادی بر سیاست خارجی ترکیه بگذارد.
به باور این تحلیلگران ، ییلدریم پیش از آن که نگاه خود را معطوف به تغییرات بنیادین در عرصه سیاست خارجی کشور کند، باید طبق شروط پیش از انتخابش، بستر تغییر نظام سیاسی را در صحنه داخلی کشور آماده سازد.
در هر صورت ییلدریم بنا به توافق های پشت پرده با دوست و یار قدیمی خود، بر روی طناب بند بازی گام برمی دارد که ابتدا و انتهای آن سلب اختیارات از وی است؛ چرا که در صورت موفقیت برای تغییر نظام سیاسی در کشور به صورت قانونی پست نخست وزیری از ساختار سیاسی کشور حذف و در نتیجه وی از مقام خود عزل می شود و در صورتی که قانون اساسی به همین روال ادامه یابد، همراه دیرینش به دلیل خلف وعده شرایط را برای کناره گیری او مهیا خواهد ساخت.
ییلدریم از دوران فعالیت اردوغان در شهرداری استانبول، وی را همراهی کرده و در مناصب مختلف همانند نماینده ازمیر در پارلمان ترکیه و وزیر سابق حمل ‌و نقل، ارتباطات و دریانوردی ترکیه به عنوان مجری پروژه‌های عظیم عمرانی شناخته می‌شود.
گزارش از مینا غفرانی آذر
خاورم**7074** 1583 **

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ییلدریم در مسیری برای حذف خویش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات