از سرگیری تولید پلوتونیوم در کره شمالی

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با رویترز مدعی شد که کره شمالی تولید پلوتونیوم را از سرگرفته است. ایسنا: یک مقام وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با رویترز مدعی شد که کره شمالی تولید پلوتونیوم را از سرگرفته است.

این اقدام کره شمالی بدان معنی است که رژیم پیونگ یانگ در تقابل با تحریم‌های اعمال شد، علیه کشورش به دنبال توسعه برنامه هسته‌ای خود است.

ارزیابی این مقام آمریکایی به دنبال آن مطرح شد که روز دوشنبه نیز یوکیو ‌آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) اعلام کرد که نشانه‌هایی مبنی بر آن که پیونگ‌یانگ نیروگاه هسته‌ای یونگ بیون خود را برای استخراج پلوتونیوم از سوخت هسته‌ای مصرف شده فعال کرده است وجود دارد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که خواست تا نامش فاش نشود از نگرانی واشنگتن در مورد بازفرآوری پلوتونیوم توسط کره شمالی خبر داد اما هیچ توضیحی در مورد واکنش آمریکا ارائه نکرد.

او افزود: هر موضوعی که مربوط به کره شمالی باشد عامل ایجاد نگرانی برای ماست.

وی ادامه داد:  آن‌ها (کره شمالی) پس از جمع‌آوری سوخت هسته‌ای مصرف شده از راکتور 5 مگاواتی یونگ بیون و سرد کردن آن این سوخت را به تاسیسات بازفرآوری می‌برند و پلوتونیوم لازم برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای خود را تولید می‌کنند.

آژانس که هیچ‌گونه دسترسی به تاسیسات هسته‌ای کره شمالی ندارد و تنها می‌تواند از طریق عکس های ماهواره‌یی فعالیت‌های مشکوک پیونگ یانگ را رصد کند، سال گذشته اعلام کرد که نشانه های مبنی بر از سرگیری فعالیت راکتور یونگ بیون دیده شده است.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از سرگیری تولید پلوتونیوم در کره شمالی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات