پورمحمدی: مردم بایستی از حقوق شهروندی مطلع و آن را مطالبه کنند

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار قضایی ایرنا،حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی درحاشیه امضا تفاهم نامه همکاری وزراتخانه های دادگستری وعلوم،‌ تحقیقات و فناوری، با تشریح مباحث مختلف حقوق بشر، حقوق شهروندی ، حقوق بشر اسلامی و راهکارهای ترویج و گسترش آن درجامعه افزود: باید درافکارعمومی و رسانه ها حقوق شهروندی را مطرح کنیم تا آحاد شهروندان از حقوق خود مطلع شوند و این حقوق را مطالبه کنند.
وی اظهارکرد:‌ برای رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی نیازمند یک عزم عمومی در جامعه و دولت هستیم و رئیس جمهوری نیز بر این مساله تاکید دارد.
وزیردادگستری با بیان اینکه در این وزارتخانه با تاکید دولت و برای احقاق حقوق شهروندی معاونتی به نام حقوق بشر ایجاد شده است، افزود: در قانون برنامه ششم توسعه نیز ماده قانونی را در مورد حقوق شهروندی آورده ایم که رئیس قوه قضاییه نیز نظرات اصلاحی داشتند و در مجلس هم به تصویب رسید.
پورمحمدی با بیان اینکه اجرای حقوق شهروندی درنهادهای دولتی و نهادهای عمومی مانند شوراها و شهرداری ها میسر است، اظهارکرد: در این مورد اولین تفاهم نامه را با شوراهای اسلامی به امضا رساندیم و در ادامه با کانون وکلا به عنوان اصلی ترین پایگاه حقوقی کشور در فضای عمومی توافق نامه امضا کردیم.
وی درادامه به همکاری با کانون های فرهنگی درمساجد اشاره کرد و گفت: وجود 22 هزار کانون فرهنگی در کشور که بیش از 2 میلیون نفر عضو دارند، بستر مناسبی برای اجرای حقوق شهروندی است.

** باید کلینیک حقوق شهروندی را در کشور ایجاد کنیم
پورمحمدی با اشاره به وجود کلینیک های حقوق شهروندی در برخی کشورها، گفت: در صدد هستیم چنین مکانهایی را که متشکل از یک حقوقدان، روانشناس و مددکار اجتماعی است را در کشور ایجاد کنیم.
وزیر دادگستری در ادامه به انجمن مددکاران اجتماعی با 400 کلینیک و تشکل های مردم نهاد با بیش از 4 هزار تشکل که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند، اشاره کرد و گفت: تشکل های مردم نهاد طبق ماده 66 آئین دادرسی کیفری حق شکایت در محاکم را دارند و این امر پتانسیل مهمی برای اجرای حقوق شهروندی در جامعه است.
وی در ادامه به همکاری وزارت دادگستری با دفاتر نظارت و پاسخگویی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی اشاره کرد و اظهارکرد: موضوع این همکاری ها در رابطه با سلامت اداری، مبارزه با فساد و حقوق شهروندی که همان تکریم ارباب رجوع است، می باشد.
وزیردادگستری گفت: همچنین با سازمان حفاظت از محیط زیست که مرکزی مهم برای رعایت حقوق شهروندی است، جداگانه تفاهم نامه امضا کردیم.
پورمحمدی با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات وفناوری از ظرفیت علمی، پژوهشی و تحقیقاتی برخوردار است، افزود: در این تفاهم نامه همکاری می خواهیم از این ظرفیت در زمینه نظریه پردازی، ترویج و آموزش حقوق شهروندی استفاده کنیم.


** با هدف احقاق حقوق شهروندی برنامه های آموزشی تدوین می شود
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در راستای احقاق حقوق شهروندی در صدد هستیم برنامه های آموزشی را در مقاطع تحصیلی تدوین کنیم، گفت:‌ برای اشاعه حقوق شهروندی و تکالیف مردم و شهروندان برنامه های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی معین شود.
محمد فرهادی افزود: با توجه به دانشگاهها و ابعاد گسترده از نظر تعداد دانشجویان و همچنین وجود هیات های علمی و مراکز تحقیقاتی در وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری ضروری است در ابعاد آموزشی حقوق شهروندی تفاهم نامه همکاری با وزارت دادگستری داشته باشیم.
وی با اشاره به جامعه هدف دانشجویی که از 5 میلیون نفر دانشجو و اساتید تشکیل شده است، اظهارکرد: وجود چنین جمعیتی می تواند در اجرای حقوق شهروندی بسیار موثر واقع شود.
فرهادی با تشریح فضاهای فیزیکی و تحقیقاتی و وجود تشکل های دانشجویی، گفت: امیدواریم درکنار وزارت دادگستری همکاری مناسبی در ترویج و آموزش حقوق شهروندی داشته باشیم.
وزیرعلوم افزود: این تفاهم نامه در زمینه حقوق شهروندی است که وزارت دادگستری مسوولیت دارد در این زمینه اقداماتی داشته باشد و با ارگانها و سازمان های مختلف تفاهم نامه هایی داشته باشد.
فرهادی با بیان این که کمیته ای در زمینه حقوق شهروندی در این وزارتخانه تاسیس شده، افزود: دراین کمیته با حضور همکاران وزارت دادگستری و وزارت علوم در ابعاد حقوق شهروندی و در حوزه آموزش و پژوهشی همکاری می شود تا برنامه هایی را برای ترویج حقوق شهروندی با نگرش و بینش آکادمیک تدوین شود.
وی با بیان اینکه دبیرخانه این کمیته در وزارت دادگستری تشکیل شده، اظهارامیدواری کرد تا در آینده بحث حقوق شهروندی که مورد تاکید رهبرمعظم انقلاب و رئیس جمهوری است، محقق شود.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و محمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری درمحل ساختمان وزارت دادگستری به منظور بسط و گسترش همکاریهای علمی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی و بهره مندی از ظرفیت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درجهت آموزش و ترویج حقوق شهروندی و افزایش آگاهی عمومی در زمینه مباحث حقوق بشر تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
اجتمام /1193/1996/1724

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پورمحمدی: مردم بایستی از حقوق شهروندی مطلع و آن را مطالبه کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات