کارشناس روس: ثبات بخشی ایران در آسیای مرکزی و خاورمیانه قابل انکار نیست

زاخاروف در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: ایران در برقراری آرامش در کشورهای منطقه آسیای مرکزی در گذشته نقش مهمی ایفا کرده و با تلاش این کشور و مشارکت با روسیه جنگ داخلی در تاجیکستان متوقف و صلح و آرامش برقرار شد.
وی ادامه داد: در افغانستان نیز ایران تلاش های گسترده ای برای برقراری صلح و آرامش انجام داد تا این کشور از گرداب جنگ داخلی و برادرکشی خلاص شود.
کارشناس روس خاطرنشان کرد: ایران در عراق، یمن و سوریه نیز برای برقراری ثبات و تامین امنیت عمومی تلاش کرده و می کند و اقدام های یپلماتیک تهران نقش مهمی در کاهش تنش ها در کشورهای منطقه داشته که ارزشمند است.
رئیس انستیتو پژوهش های سیاسی و راهبردی روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز مانع بزرگی در مسیر گسترش تروریسم در منطقه خاورمیانه است و با کشورهای منطقه در مبارزه با این پدیده شرور همراهی می کند.
زاخاروف افزود: اگر این تلاش ها نبود، تروریست ها برخی کشورهای منطقه از جمله عراق را اشغال می کردند و در واقع ایران امنیت خود را با ثبات و امنیت همسایگان و همچنین در خاورمیانه گره خورده می بیند و از این رو با کشورهای منطقه همکاری امنیتی و نظامی دارد.
این کارشناس روس همچنین تاکید کرد که آمریکا و متحدانش در ایجاد و شکل گیری تروریسم و گروه های بسیار خطرناکی همچون داعش نقش مستقیم داشته و به همین دلیل شریک جنایات گروه های تروریستی محسوب می شوند.
وی هشدار داد: این اقدامات آمریکا و متحدان غربی و عربی واشنگتن که در زمان حاضر در سوریه گسترده است، تبعات بسیار ناگواری برای امنیت منطقه و ثبات بین المللی دارد و نادیده گرفتن پیامدهای این کوته بینی ها خطرناک است.
رئیس انستیتو پژوهش های سیاسی و راهبردی روسیه گفت: متاسفانه آمریکا و متحدانش رویکردی دوگانه در مساله مبارزه با تروریسم دارند و از این پدیده شرور در مواردی به نفع خود برای حل مسائل ژئوپلیتیک منطقه و به عنوان برگ برنده استفاده می کنند که بی شرمانه و سودجویانه است و باید منسوخ شود.
وی ادامه داد: سازمان های بین المللی بویژه سازمان ملل هم در قبال این رفتار غربی ها ناتوان هستند و در برابر این همه اقدامات غیراخلاقی و مغایر اصول مناسبات بین المللی سکوت کرده و مسائلی را که در این رابطه بروز می کند، نادیده می گیرند.
زاخاروف گفت: این گونه رفتار آمریکا و متحدانش و چشم پوشی سازمان های بین المللی نسبت به اعمال مغایر اصول بین المللی پیامدهای خطرناکی برای جهان دارد و تا کنون نیز قربانیان بسیار زیادی داشته و در کشورهای منطقه خرابی های گسترده ای به بار آورده است.
کارشناس روس در پایان بر ضرورت اتحاد کشورهای منطقه و قدرت های مستقل همچون ایران و روسیه برای مقابله با زیاده خواهی های غرب و مهار پدیده هایی همچون تروریسم و افراط گرایی بین المللی تاکید کرد و افزود: فقط از این راه می توان بر چنین پدیده های شوم زاییده تلاش های قدرت های غربی غلبه یافت و صلح و امنیت را دوباره در منطقه خاورمیانه برقرار کرد.
اروپام*391** 1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارشناس روس: ثبات بخشی ایران در آسیای مرکزی و خاورمیانه قابل انکار نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات