مظلومیت حوزه فرهنگ در میدان عمل

خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: بارقه زیبای رمضان و کرامت آن بار دیگر روحهای مومن را نوازش داد. سپاس و کرنش در برابر خداوندی که دوباره توفیق روزه‌داری را نصیب‌مان کرد. این توفیق چند باره می شود چنانچه همراه با تلاوت آیات و تفکر عمیق در این عبادت باشد. بدیهی است توجه به مفاهیم و اداب دینی بخشی از فرهنگ تلقی می‌شود.

تنها چند روزی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص ولنگاری فرهنگی در کشور نکاتی را بیان فرمودند. همچنین در خصوص اختلافات و تعارضات فکری، برای اولین بار تعبیر گسل فرهنگی را بیان داشتند.

در کنار توضیحات در خصوص جایگاه و اهمیت مجلس تأکید کردند مراقب باشید که این گسل‌ها فعال نشود. به عنوان مثال اشاره داشتند گاهی مجادله‌ها به یقه‌گیری منجر می‌شود که برای مجلس زیبنده نیست.

متأسفانه در چند روز اخیر یعنی پس از بیانات ارزشمند رهبر معظم شاهد دو حادثه در خور توجه برخلاف توصیه‌های اکیدشان بودیم.

موضوع اول استقبال تنها چهار نماینده مجلس برای عضویت در کمیسیون فرهنگی مجلس است. این امر حکایت از آن دارد اولویتی که رهبری فرزانه برای فرهنگ قائل هستند در منظر اکثریت مطلق نمایندگان مورد توجه نمی باشد. لذا بیشتر به سمت کمیسیون‌هایی گرایش دارند که جذابیت مادی بیشتری دارد. مثل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که بالاترین ترافیک را دارد.

دومین موضوع هم درگیری لفظی یک نماینده با معاون پارلمانی یکی از وزارتخانه‌ها بود که نهایتاً منتهی به عصبی شدن مسئول دولتی شد. یعنی همان گسلی که حضرت آقا هشدار داده بود فعال شد.

بنظر می‌رسد در همین ابتدای کار مجلس محترم شورای اسلامی باید نسبت به رفتار و عکس العمل‌های نمایندگان مراقبت بیشتری داشته باشد. دولت محترم تدبیر و امید هم در حوزه مسئولیت مرتبط با مجلس از افرادی استفاده کنند که حد اکثر سعه صدر و آرامش را داشته باشند.

بدین ترتیب اتفاقات نامیمونی که در عرصه بین‌المللی زیبنده نظام نیست، به وقوع نمی‌پیوندد. باشد که نصایح بزرگان در ما اثر کرده و از ورود در مباحث مجادله‌آمیز و تعارض برانگیز جلوگیری کنیم. انشاالله

منصور اعتصامی، استادیار تربیت مدرس

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مظلومیت حوزه فرهنگ در میدان عمل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات