خسارت 60 میلیارد ریالی آتش سوزی در مراتع استان مرکزی قابل پذیرش نیست

یوسف یوسفی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته یک هزار و 264 هکتار از مراتع استان مرکزی در 75 فقره طعمه حریق شد.
وی ادامه داد: شهرستان های خنداب با 394 هکتار، شازند با 375 هکتار، خمین با 195 هکتار و اراک با 113 هکتار بیشترین میزان آتش سوزی اراضی دولتی در سال گذشته را داشته اند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه این استان در سال گذشته رتبه ششم در آتش سوزی مراتع دولتی را داشت، اظهار کرد: آتش سوزی ها به دو روش طبیعی و غیر طبیعی در مراتع و جنگل های استان به وجود می آید و احیاء هر هکتار زمینی که دچار حریق شده باشد بین پنج تا 30 سال زمان می برد.
یوسفیگفت: برای احیای خسارت به جا مانده از اتش سوزی هادر مراتع استان پنج برابر خسارت باید اعتبار صرف شود.
وی، ایجاد آتش سوزی در گیاهان خشک به وسیله صاعقه، خود سوزی جنگل ها و مراتع در اثر وزش بادهای گرم، خودسوزی گیاهان در اثر شدت گرما و خشکی شدید گیاهان و علوفه مراتع و آتش سوزی به علت وجود اجسامی مانند ته لیوان، استکان و یا بطری ها و ذره بینی عمل کردن آنها در طبیعت را مهمترین عوامل آتش سوزی های طبیعی دانست.
وی ادامه داد: آتش سوزی های غیر طبیعی که منشاء انسانی دارد به سه دسته عمدی، غیر عمدی و زمان و فصل بحران آتش سوزی در جنگل ها و مراتع تقسیم می شود.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: آتش سوزی های عمدی برای از بین بردن شرایط طبیعی عرصه و تصاحب زمین های منابع طبیعی، تبدیل جنگل و مرتع به عرصه های زراعت به منظور تامین علوفه بیشتر برای چرای دام، اختلافات قومی و عشایری و یا از بین بردن ضایعات کشاورزی و خاشاک ایجاد می شود.
یوسفی گفت: آتش سوزی های غیر عمدی بر اثر بی توجهی و سهل انگاری افراد به عناوین مختلف از جمله سهل انگاری چوپانان، شکارچیان، رهگذران و بهره برداران مرتعی، انداختن ته استکان و لیوان شیشه ای شکسته شده در مراتع و ذره بینی عمل کردن انها در مواقع گرم شدن هوا و تابش نور خورشید، پرتاب سیگار یا کبریت روشن در مسیر جاده ها و بی مبالاتی در خاموش کردن آن و غفلت در حین تفریح و تفرج به طبیعت رخ می دهد.
وی، میزان آتش سوزی در 10 ساله گذشته مراتع و اراضی دولتی استان مرکزی را بیش از 13 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: بر اساس قانون، نیروی انتظامی و شهرداری ها نیز در حفاظت از مراتع ملی مسئول هستند و باید در اقدامات پیشگیرانه با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همکاری کنند.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در ادامه سخنان خود در خصوص 17 ژوئن(28 خرداد) روز جهانی مقابله با بیابان زایی نیز گفت: همه فعالیت های این اداه کل در استان در راستای مقابله با بیابان زایی برنامه ریزی شده و در این خصوص اقدامات چشمگیری نیز انجام شده است.
وی توضیح داد: حفظ پوشش گیاهی، حفاظت از مالکیت دولت در مراتع، تثبیت گیاهان موثر و سازگار با مناطق خشک استان، انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های مختلف در راستای حفظ منابع طبیعی و اقدامات فرهنگی از قبیل جذب هفت هزار همراه طبیعت از مهمترین اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در راستای مقاله با بیابان زایی است.
یوسفی بیان کرد: هم اکنون 490 هزار از ارضی ملی استان مرکزی کویری هستند که با تمام توان در راستای احیاء و جلوگیری از تخریب بیشتر این مراتع گام بر می داریم.
وی، بهره برداری بی رویه از مراتع اطرف اردوگاه شهید ناصری ساوه که مورد استفاده مهاجران افاغنه است را یکی از مشکلات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عنوان کرد و گفت: 34 هزار هکتار از اراضی دولتی اطراف این پادگان تخریب شده است که برای احیاء این اراضی بیش از 950 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در خصوص طرح ترسیب کربن نیز گفت: در سال 1392 تفاهم نامه سه طرفه بین این اداره کل، استانداری مرکزی و نماینده سازمان ملل منعقد شد که قرار بود سالانه 20 هزار دلار از سوی سازمان ملل و سه میلیارد ریال از سوی استانداری مرکزی برای احیاء این اراضی پرداخت شود اما تا کنون این مهم محقق نشده است.
وی اضافه کرد: برای جلوگیری از ورود ریز گردهای کویر میقان بادشکن هایی از جنس حصیر در مقابل شن زارها نصب شده است که این اقدام برای هر هکتار حدود 18 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
3017/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خسارت 60 میلیارد ریالی آتش سوزی در مراتع استان مرکزی قابل پذیرش نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات