تشدید اقدامات مسئولان شهرضا برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد/ افزایش آمار گزیدگی حیوانات

مرکز نگه داری از حیوانات خانگی - رشت کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در حالی به موضوع اصلی جلسه امروز مسئولان شهرستان تبدیل شده که جمع آوری این حیوانات، ضرورت اهتمام جدی مسئولان شهرستان شهرضا را طلب می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، پدیده حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهر در حالی این روزها در شهرضا بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته که در زمینه مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد می‌توان به شیوع بیماری‌های مشترک و قابل انتقال بین حیوان و انسان اشاره کرد.

سگ‌‌های ولگرد عامل اصلی حمله و گازگرفتگی به انسان است و بیماری هاری منتقل شده از این سگ‌ها از جمله بیماری‌‌های نادری است که سبب مرگ افراد دچار حادثه می‌شود و این موضوع اهمیت پیشگیری از این بیماری به ویژه واکسیناسیون و اتلاف سگ‌های ولگرد را چند برابر می‌کند.

زهره رحیمی صبح امروز در کمیته بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان، با اشاره به افزایش سگ گزیدگی در سه ماهه نخست سال 95 در شهرضا، اظهار داشت: هاری یک بیماری حاد و کشنده ویروسی سیستم مرکزی است که انسان و برخی دیگر از حیوانات به صورت تصادفی و اغلب از طریق حیوان گزیدگی به آن مبتلا می‌شوند.

وی با بیان اینکه درصد و احتمال کشندگی هاری بسیار بالا است، تصریح کرد: افزایش روند موارد حیوان گزیدگی در انسان و در نتیجه افزایش هزینه‌های جانی و اقتصادی ناشی از آن، موضوع مهمی است که متأسفانه کمتر به آن توجه می‌شود.

مسئول واحد مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: موضوع واکسیناسیون هاری از جمله مباحث مهمی است که باید برای افرادی که حیواناتی نظیر، گربه و یا سگ دارند و یا افرادی که برای نگهداری گله از سگ استفاده می کنند، بسیار مورد توجه بوده و آن را جدی بگیرند.

وی بیان کرد: میزان کشندگی صد درصد، صرف مبالغ بسیار برای خرید سرم و واکسن ضد هاری، تلفات دام و خسارت‌های اقتصادی ناشی از این بیماری از مهمترین دلایل لزوم پیشگیری از بیماری هاری است.

رحیمی تصریح کرد: از ابتدای سال 95 تاکنون، 94 مورد سگ گزیدگی در سطح شهرستان شهرضا گزارش شده که در مدت زمان مشابه سال گذشته این تعداد 63 مورد بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 7 مورد مرگ ناشی از سگ گزیدگی در کشور گزارش شد که در استان اصفهان موردی وجود نداشت، اظهار داشت: هر دوره هزینه واکسیناسیون سگ گزیدگی بیش از 250 هزار تومان است.

معاون خدمات شهری شهرداری شهرضا در ادامه جلسه، گفت: در سال گذشته 600 قلاده سگ در سطح شهرستان شهرضا معدوم شد و امسال بحث زنده گیری سگ های ولگرد مطرح است.

حسنعلی انصاری با بیان اینکه طرح زنده‌گیری سگ‌های ولگرد در شهرضا توسط شهرداری از اردیبهشت ماه امسال اجرا می‌شود، گفت: به دنبال درخواست مکرر شهروندان از مسئولان شهری مبنی بر جمع‌آوری سگ‌های ولگرد از معابر طرح ضربتی زنده‌گیری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد با رعایت اصول زیست محیطی و بهداشتی با هدف مقابله با معضل افزایش جمعیت این حیوانات از اردیبهشت ماه در شهرضا اجرایی شد.

وی با تشریح نحوه اجرای این طرح بیان کرد: طرح ضربتی زنده‌گیری سگ‌ها‌ی ولگرد در محدوده شهر شهرضا با جمع آوری، انتقال و تفکیک سگ‌ها‌ی سالم از سگ‌ها‌ی ناقل بیماری زیرنظر دامپز‌شک، انتقال سگ‌ها‌ی سالم به قرنطینه، گذراندن مدت زمان تعیین شده، قلا‌ده‌دار کردن و شناسنامه‌دار کردن سگ‌های اصیل، اجرا می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری شهرضا بیان کرد: مواردی همچون کنترل بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان و جلوگیری از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد، کاهش میزان حیوان گزیدگی و کاهش هزینه‌های برنامه‌های کنترلی، تامین آسایش عمومی در شهر و ممانعت از آلودگی پارک‌ها و تفرجگاه‌ها از جمله مواردی است که از دلایل ضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشدید اقدامات مسئولان شهرضا برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد/ افزایش آمار گزیدگی حیوانات» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات