امضای تفاهم‌نامه همکاری حقوق شهروندی میان وزرای دادگستری و علوم

وزیر دادگستری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به اینکه جامعه هدف در وزارت علوم ۵ میلیون نفر است می تواند مسئله حقوق شهروندی را در ابعاد آموزش، پژوهش و تولید علم دنبال کند. به گزارش نامه نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، پیش از ظهر امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در خصوص اهمیت حقوق مقوله شهروندی گفت: این موضوع از مباحث بسیار مهمی است که در خلال آن مردم باید آگاهی های لازم را کسب کنند. در همین راستا از ابتدای کار دولت، رئیس جمهور در مورد جایگاه حقوق شهروندی در جامعه تاکیدات ویژه ای داشت.

پورمحمدی افزود: از سال گذشته به دلیل تناسب کاری وزارت دادگستری با مسئله حقوق شهروندی، این وزارتخانه تحقق مبادی و روش های حقوق شهروندی را پیگیری کرد. به همین منظور با سازمان مدیریت صحبت هایی را داشتیم که در نهایت معاونت حقوق بشر در وزارت دادگستری راه اندازی شد.

وزیر دادگستری در خصوص جایگاه قانونی حقوق شهروندی گفت: در راستای تحقق حقوق شهروندی، نهادهای اجرایی ایجاد شد. با این حال احساس کردیم در فضای قانونی هم باید این مسئله دنبال شود به همین منظور در اقسام مرتبط با قانون برنامه توسعه، پیگیری حقوق شهروندی مطرح شد که در موادی از آن به جایگاه قوه قضائیه اشاره شده است.

وی با بیان اینکه برای پیگیری موضوع حقوق شهروندی دولت سازوکار مناسبی را در دستور کار دارد، گفت: در بعد عمومی با شوراها و شهرداری ها تفاهم نامه هایی را منعقد کردیم. علاوه بر این با کانون وکلا در بعد مدنی نیز تفاهم نامه ای به امضاء رسید.

پورمحمدی در رابطه با جایگاه و اهمیت نقش مساجد در تحقق حقوق شهروندی اظهارداشت: با مساجد نیز در این راستا همکاری هایی خواهیم داشت که مقدمات آن نیز اجرا شده است چرا ظرفیت بالایی در این بخش وجود دارد و بیش از ۲۲ هزار مسجد و حدود ۲ میلیون نفر نیز عضو کانون های آنها قرار دارند.

وزیر دادگستری از راه اندازی دفاتر و کلینیک های حقوق شهروندی در سرای محله ها خبر داد و افزود: دفاتر و کلینیک های حقوق شهروندی که متشکل از حقوقدان، روانشناس اجتماعی و مددکار اجتماعی هستند، با توجه به تفاهم نامه منعقد شده قرار است در سرای محله ها فعالیت داشته باشند.

پورمحمدی همچنین در رابطه با جایگاه و نقش سمن ها گفت: ۴ هزار سمن و تشکل مردم نهاد شناسایی شده اند که در این عرصه ها فعالیت دارند و در قانون نیز امتیازات فوق العاده ای برای سمن ها در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: از مجاری دولت ما شاهد فعالیت دفاتر نظارت و پاسخگویی به شکایت وزارتخانه ها هستیم و دفاتر فعال در هر وزارتخانه می توانند مسائل مرتبط با حقوق شهروندی از جمله بحث تکریم ارباب رجوع و شکایت ها را دنبال کنند.

پورمحمدی در ادامه سخنان خود به تفاهم نامه فیمابین وزارت دادگستری و وزارت علوم اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه جامعه هدف در وزارت علوم ۵ میلیون نفر است می تواند مسئله حقوق شهروندی را در ابعاد آموزش، پژوهش و تولید علم دنبال کند.

بر اساس این گزارش این تفاهم نامه به منظور بسط و توسعه همکاری های علمی و آموزشی، پژوهشی و اجرایی برای استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های ظرفین، بین وزارت دادگستری و وزارت علوم به امضا حجت الاسلام پورمحمدی و دکتر محمد فرهادی رسید.

همگام شدن با سیاست های کلی نقشه جامع علمی کشور و برنامه های کلان این حوزه، از طریق پیگیری برای مبارزه با فساد، رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی به عنوان ماده اول این تفاهم نامه قید می شود.

این تفاهم نامه با اعتبار سه سال در چهار ماده به امضا طرفین رسید.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امضای تفاهم‌نامه همکاری حقوق شهروندی میان وزرای دادگستری و علوم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات