انفجار مین به جا مانده از جنگ تحمیلی در قصرشیرین

نعمت الله نازپرورده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یک دستگاه کمباین هنگام برداشت گندم با مین به جا مانده از جنگ تحمیلی برخورد کرد که در اثر انفجار دچار خسارت شد.
وی اظهار کرد: انفجار مین هیچ گونه خسارت جانی در بر نداشت.
وی بیان کرد: همچنین از ابتدای امسال هشت مورد انفجار مین به جا مانده از جنگ در این شهرستان به وقوع پیوست که در سه مورد آن 11 راس گوسفند که در منطقه درحال تعلیف بودند، تلف شدند و در پنج انفجار دیگر نیز به سه دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی و 2 دستگاه کمباین خسارت وارد شد و چهار تن نیز دچار موج گرفتگی شدند.
این مسوول اضافه کرد که پارسال نیز در مجموع بر اثر 35 مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در شهرستان قصرشیرین 6 تن کشته و 31 نفر نیز مجروح شدند.
نیروهای نظامی ، کشاورزان ، روستاییان ، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین حادثه دیدگان را شامل می شوند.
همچنین پارسال به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند خسارت مادی وارد شد و چند راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.
جشن پاکسازی 700 هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال 91 با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.
اکنون 2 شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب 12 گروه به استعداد 100 تن در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.
با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی اراضی آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش 27 هزار تن جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق است که در زمان جنگ تحمیلی 2 سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله تحمیلی از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز در این منطقه بود.
7079/3012/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-حوادث می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انفجار مین به جا مانده از جنگ تحمیلی در قصرشیرین» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات