معرفی غذاهای سنتی اردبیل در جشنواره منطقه ای سفره ایرانی ، فرهنگ گردشگری

قادر تقی زاده روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی برگزاری این جشنواره با اشاره به تنوع غذایی اقلیم های مختلف با فرهنگ های مختلف
کشور و تبدیل آن به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مناطق مختلف کشور در صورت احصا و معرفی شایسته افزود: جشنواره
'سفره ایرانی ، فرهنگ گردشگری' از 23 تیر تا 10 دی برگزار خواهد شد.
او با بیان اینکه استان ها به هشت منطقه فرهنگی و اقلیمی برای برگزاری جشنواره منطقه ای غذا تقسیم بندی شده اند اظهار کرد: در این تقسیم بندی استان های زنجان ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و اردبیل به عنوان استان های منطقه دو در نظر گرفته شده اند.
وی با اشاره به اینکه زمان و مکان برگزاری جشنواره منطقه دو از 13 تا 15 مرداد در شهر تبریز تعیین شده گفت: مدت زمان اجرای هر جشنواره منطقه ای سه روز خواهد بود.
وی افزود: در این جشنواره بر همکاری بخش خصوصی در فضایی مناسب و گردشگرپذیر و تشکیل کمیته علمی و اجرایی جشنواره ها با استفاده از متخصصان نخبه و برجسته تاکید شده و تمام موضوعات و محورهای مربوط به غذا از جمله کتاب های چاپ شده در مورد غذاهای بومی و محلی استان ، نحوه پخت غذا ، آداب و رسوم سنتی ، برنامه های آیینی غذا ، سفره آرایی ، انواع غذاهای سنتی و صنایع دستی مربوط به پذیرایی و حتی لباس های بومی و محلی معرفی خواهد شد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی اردبیل ، تقی زاده همچنین با اشاره به برگزاری کارگاه های علمی با موضوع گردشگری و خوراک ایرانی و ظرفیت های موجود در کنار این جشنواره بیان کرد: استان و منطقه برتر از نظر سفره آرایی ، غذاهای سنتی و محلی ، آداب و رسوم سنتی و آیین های اجرایی غذا و همچنین بهترین غذا ، آشپز و محل غرفه غذا در این جشنواره های منطقه ای انتخاب شده و پس از آن برای رقابتی دیگر به جشنواره ملی راه می یابند.
آبگوشت ، چیغیرتما ، آش دوغ ، آش شیر ، ترشی قورمه ، دمی ‌یارما ، تاس‌ کباب ، گیلدیک آشی (نسترن وحشی) ، یرکوکی خورشی (خورشت هویج) ، دلمه ، کوفته ، کوکو و خشیل از جمله غذاهای سنتی استان اردبیل است.
6018/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معرفی غذاهای سنتی اردبیل در جشنواره منطقه ای سفره ایرانی ، فرهنگ گردشگری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات