چمروک و رمضو الله نماد عشق به رمضان

به گزارش ایرنا عظمت ماه میهمانی خداوند را می توان در خانه های کپری، گلی و کوچک روستاهای سیستان و بلوچستان به خوبی نظاره کرد، سادگی و لطافت خاص حاکم بر این خانه ها و عبادات خالصانه مردم عاشق نشان از عشق و علاقه وصف ناشدنی به معبود دارد.
زیبایی ماه رمضان و گشوده بودن درهای رحمت الهی در این ماه عزیر را مردان و زنان و جوانان و کودکان بلوچ و سیستانی بهتر حس می کنند زمانی که شاهد برگزاری آئین چمروک در بلوچستان و رمضو الله (رمضان خوانی) در شمال استان هستند، آئین هایی چند صد ساله که پدران و پدرپیشه گان در این خطه بنا بر اعتقاد راسخ خود آن را انجام داده و به نسل های بعدی سپرده اند اینک نسل جدید با عشق به رب العالمین ادامه دهنده راه پیشینیان خود هستند.
چمروک در بلوچستان نشانی است از استقبال و اشتیاق مردم به ماه مبارک رمضان، چمروک روایتی از باورهای دینی مردم بلوچستان است، روایتی رمضانی و یک آیین کهن که بویی خدایی می دهد.
هر شهر و منطقه ای در بلوچستان با آیینی خاص جوانان تیز بین را انتخاب کرده و برای رویت هلال ماه رمضان به آنان ماموریت می دهند، به چشم این جوانان سرمه ای رمضانی و تبرک کشیده می شود و در اواخر ماه شعبان به بلندی های هر روستا و آبادی می روند و با چشم طبیعی ماه خجل و فرو رفته در نقاب شب را دنبال می کنند.
رمضان خوانی نیز یکی از سنت های زیبای منطقه سیستان است بر اساس این سنت تعدادی از مردم به ویژه جوانان و نوجوانان گرد هم آمده و در هنگام سحرگاه یا بعد از افطار به طور دسته جمعی (گروه های 5 یا 6 نفره) با مراجعه به درب خانه ها نواهای محلی همچون: رمضو الله الله رمضو. رمضو اومده مهمونش کُنهِ، گوو گوساله ره قربونش کُنهِ یا خروس یکساله ره قربونش کنه (رمضان خدا آمده، مهمانش کنید و گاو و گوساله و یا خروس یک ساله را قربانش کنید) را می خوانند.
این سنت در حقیقت نشاندهنده اهمیت ماه مبارک رمضان در سیستان و کمک به هم نوعان است، نوای رمضان خوانان نیز به نوعی هشداری برای فراموش نکردن آن و بیداری مردم در هنگام سحر است.
مردم نیز به پاس این نواها مقداری نان یا مواد خوراکی در حد توان خود به این افراد هدیه می کنند و نواهای محلی آنان را با ابیاتی مشخص جواب می دهند، افرادی که توان مالی کافی نیز ندارند با دادن کاسه ای آب از این افراد پذیرایی می کنند.
اعضای گروه رمضان خوان معمولا مواد غذایی و اقلامی که از مردم دریافت می کنند در صورت نیاز بین خودشان و یا مستمندان محله تقسیم می کنند.
آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به برکات و خیرات ماه مبارک شعبان و رمضان گفت: شعبان ماه پیامبر (ص) و ماه استقبال از رمضان المبارک است که باید از این ماه بهترین استفاده را ببریم.
امام جمعه زاهدان اظهار داشت: حضرت محمد (ص) در آخرین جمعه ماه شعبان برای مسلمانان درباره فضیلت ماه مبارک رمضان به کرات سخن گفتند و این نشان دهنده اهمیت ماه مبارک رمضان و شعبان است.
عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: همانگونه که پیامبر گرامی (ص) آخرین جمعه ماه شعبان را روز یادآوری ماه مبارک رمضان قرار دادند امام خمینی (ره) نیز جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلام کردند.
امام جمعه زاهدان اضافه کرد: عظمت ماه مبارک رمضان در نزول قرآن کریم در شب قدر است و در واقع رمضان ظرف نزول قرآن است.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه قلب رمضان 'شب قدر' به عنوان شب نزول قرآن است، افزود: شب قدر شب تجلی دو عنصر از هم جدا نشدنی 'قرآن صامت و قرآن ناطق' است.
آیت الله سلیمانی گفت: استفاده نکردن از فرصت ماه مبارک رمضان برای پاک کردن دل و روح موجب حسرت در دنیا و آخرت خواهد شد به همین سبب باید برای ماه مبارک رمضان برنامه ریزی مدون داشته باشیم.
سیستان و بلوچستان را باید با سنت های آن به ویژه سنت های مذهبی شناخت زیرا این سنت ها در طول زمان تازه و دست نخورده مانده اند و اینک نیز به بهترین شکل در منطقه اجرا می شوند.
7311 / 6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چمروک و رمضو الله نماد عشق به رمضان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات