رسانه‌های چین برای مقابله با جریان رسانه‌ای یکسویه غرب تلاش کنند

«سیدرضا صالحی امیری» روز چهارشنبه در دیدار با «جیانگ جیان گوئو» رئیس دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین در شهر پکن اظهار داشت: به دلیل جریان یکسویه خبری رسانه های غربی بخصوص آمریکا، انتظار می رود رسانه های کشور چین نیز نقش پررنگ تری در مقابله با این جریان داشته و به جایگاه واقعی خود در عرصه بین المللی دست یابند.
وی در همین رابطه پیشنهاد فعال شدن حوزه رسانه‌ای جاده ابریشم را مطرح کرد و گفت: چین می تواند رسانه مستقلی برای جاده ابریشم داشته باشد.
صالحی امیری ادامه داد: انتظار ما این است که در برابر توسعه طلبی جریان رسانه ای غرب، چین به عنوان یک کشور تاثیرگذار نقش بیشتری ایفا کرده و فعال تر عمل کند.
وی خطاب به طرف چینی گفت: متاسفانه پدیده اسلام هراسی از سوی رسانه های غربی به شدت ترویج می شود و رسانه های کشور شما می توانند برای تفکیک «اسلام رحمانی و عقلانی» با «اسلام خشونت طلب» نقش مهمی ایفا کنند.
او گفت که اسلام رحمانی هیچ نسبتی با اسلام خشن، تکفیری و بی منطق ندارد و روشنگری برای این مسئله وظیفه همه رسانه های کشورهایی است که مستقل می اندیشند و هدف والایی را در اطلاع رسانی دنبال می کنند.
صالحی امیری با توجه به دیدگاههای مشترک و نزدیک ایران و چین در حوزه های مختلف و روابط خوب حاکم در این حوزه ها گفت که زمان آن فرا رسیده تا روابط فرهنگی دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد.
مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشورمان همچنین با اعلام آمادگی ایران برای میزبانی «اکسپو جاده ابریشم» در سال 2017؛ پیشنهاد تولید فیلم مستندی در خصوص جاده ابریشم توسط فیلمسازان و هنرمندان دو کشور را مطرح کرد.
وی تصریح کرد: در شرایط کنونی افکار عمومی دو کشور می بایست با ویژگی ها و خصوصیات یکدیگر بیشتر آشنا شوند و این وظیفه رسانه های دو طرف است که بتوانند با استفاده از ظرفیت های یکدیگر این مهم را به منصه ظهور برسانند.
«جیانگ جیان گوئو» رئیس دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین نیز در سخنان خود بر توسعه و تعمیق روابط رسانه ای دو کشور در پیشبرد اهداف فرهنگی اشاره کرد و گفت که ایران و چین از اشتراکات فراوان و روابط دیرینه برخوردارند.
وی تاکید کرد که جاده ابریشم می تواند نماد پیوند دوباره دو کشور و دو تمدن بزرگ در دو نقطه قاره بزرگ آسیا باشد.
او همچنین بر ایفای نقش رسانه های دو طرف برای توسعه روابط تاکید کرد و یادآور شد: دوستی ایران و چین دیرینه و رو به رشد است و این دوستی ها در آینده نیز با غلبه بر مشکلات و چالش ها استمرار خواهد یافت.
«چالش های امنیتی پیش روی قاره آسیا»، محور دیگری سخنان «جیانگ جیان گوئو» در این نشست بود که اتحاد و همکاری کشورهای قاره آسیا در مبارزه با این پدیده را رمز پیروزی و غلبه بر آن دانست.
او با بیان اینکه ایران و چین در بسیاری از موارد با یکدیگر دیدگاههای مشترک دارند، ابراز امیدواری کرد که رسانه های دو کشور نیز همچنان با داشتن رویکرد همکاری، ارتباط با یکدیگر را بیشتر کنند.
رئیس دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین با بیان اینکه کشورش می خواهد همواره یک بازیگر فعال در نظم جهانی باشد، گفت که پکن مایل است این نقش را در قاره آسیا با همکاری ایران ایفا کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از ایران به عنوان کشوری متمدن و در حال توسعه نام برد که به رغم تحریم ها توانست ایستادگی مناسبی از خود نشان دهد و در کنار آن به پیشرفت های قابل ملاحظه ای نیز در حوزه های مختلف دست یابد.
«سید رضا صالحی» امیری روز دوشنبه (17 خرداد) در راس هیاتی به چین سفر کرد و در مدت حضور خود در شهر پکن علاوه بر حضور در آیین گشایش نمایشگاه «ایران زیبا» در محل کتابخانه ملی چین، با «لو شو گانگ» وزیر فرهنگ و «هان یونگ جین» رئیس کتابخانه ملی این کشور ملاقات و گفت وگو کرد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشورمان همچنین روز گذشته یک یادداشت تفاهم همکاری با «لی مین گوآ» رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین به امضا رساند.
آساق**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رسانه‌های چین برای مقابله با جریان رسانه‌ای یکسویه غرب تلاش کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات