16درصدازتولیدات صنایع دستی کشورتوسط مددجویان کمیته امداد تامین می شود

منوچهر رزمجو روزچهارشنبه درگفت‌ وگو با ایرنا با بیان اینکه این معاونت با هدف خودکفایی و توانمندسازی نیازمندان درحوزه های مختلفی از جمله خدماتی، صنعتی و صنایع دستی طرح‌های اشتغالزایی دارد، افزود: استان های کرمان،‌ خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، فارس، ‌قم و همدان بیشترین تولید صنایع دستی مددجویان امداد را در اختیار دارند و فرش و گیلیم بافی را بیشترین تولید مددجویان کمیته امداد اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌های اشتغالزایی کمیته امداد بیشترطرح‌های کوچک و خانگی است، افزود: طی پنج سال گذشته حدود 80 هزار طرح در گروه فرش و گلیم اجرا شده که بیشتر آنان در زمینه فرش ،تابلو فرش، سوماک ، ورنی و گبه بوده است.
این مسئول کمیته امداد گفت: مددجویان کمیته امداد 130 هزار متربع درسال گذشته فرش بافتند و 105 میلیارد تومان درآمد داشته است.
رزمجو درادامه از بازارخوب بین المللی برای صنایع دستی مددجویان کمیته امداد بخصوص فرش خبرداد وگفت: شرکت توسعه تجارت کمیته امداد که دراستان های تهران، آذربایجان شرقی، فارس واصفهان نمایندگی دارد به امر فروش داخلی و بین المللی مددجویان اهتمام دارد.
وی در ادامه با اشاره وجود بازارهای بین المللی و داخلی برای تولیدات صنایع دستی افزود: یکی از برنامه امداد ارایه طرح ها مورد علاقه بازار برای تولید به مددجویان است.
قائم مقام معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کمک به آموزش مددجویان برای فراگیری مهارت تولید صنایع دستی، ‌ارایه مواد اولیه تولید، نظارت بر روند تولید و کمک به فروش تولیدات از جمله برنامه کمیته امداد برای توانمند سازی و اشتغالزایی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد است.
وی با بیان اینکه سال گذشته از تولیدکنندگان صنایع دستی کشور به ویژه مجریان طرح خودکفایی بیش از 240 میلیارد تومان صنایع دستی خریداری شده است تصریح کرد: صنایع دستی خریداری شده شامل فرش و گلیم، تابلو فرش، گبه، زیورآلات، حصیربافی، دستبافت های سنتی ، تولید فرآورده های چرمی و پوست ، انواع خاتم، مینا، معرق و محصولات قلم زنی بوده است.
وی به نقش و اهمیت صنایع دستی در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته کشور اشاره کرد و افزود: در مناطق روستایی و محروم کشور نقش صنایع دستی در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی آن منطقه بسیار پررنگ جلوه می کند.
وی ادامه داد: با حمایت جدی از صنایع دستی می توان از مهاجرت بی رویه از روستاها به شهرها جلوگیری و به توسعه و رشد گردشگری روستاها، رونق بخش کشاورزی ، تقویت روحیه ابتکار و خلاقیت افراد کمک کنیم.
رزمجو صنایع دستی در روستاها را مکمل فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامپروری عنوان واظهارکرد: فعالیت دراین حرفه می تواند همراه با دیگر مشاغل موجب اقتصاد و پیشرفت روستاها شود.
وی درباره میزان مشارکت زنان درتولید صنایع دستی گفت: میزان مشارکت زنان درتولید صنایع دستی درصد بالایی (حدود 80 درصد) را نشان می دهد بطوری که تولید صنایع دستی به ویژه فرش وگلیم بافی تاثیر معنی داری بر درآمد خانوارها می گذارد.
وی با اشاره به اینکه این نهاد توانسته است سال گذشته با برنامه ریزی های دقیق و مدون برای 130هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کند افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری یکصد هزار خانواده توانمند و از چرخه حمایتی امداد خارج شوند.
این مسئول کمیته امداد گفت: سال گذشته از مجموع یکهزار و 250 میلیارد تومان تسهیلات که بانک ها ابلاغ کردند، امداد توانست بیش از 89درصد آنها را جذب کند و حدود 130هزا فرصت شغلی از طریق پرداخت تسهیلات ایجاد کند.
اجتمام**3377**1724

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «16درصدازتولیدات صنایع دستی کشورتوسط مددجویان کمیته امداد تامین می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات