نظرسنجی مرکزی تحقیقاتی در آمریکا: اروپاستیزی در قاره سبز افزایش یافته است

به گزارش شبکه تلویزیونی «سی ان بی سی» آمریکا، بر اساس نتایج نظرسنجی روز سه شنبه مرکز تحقیقاتی «پیو»ی آمریکا، اروپاستیزی در سراسر اروپا افزایش یافته است و دو سوم انگلیسی ها و یونانی ها به همراه شمار چشمگیری از اقلیت ها در سایر کشورهای اصلی اروپا خواستار بازگرداندن برخی از اختیارات اتحادیه اروپا به پارلمان های ملی هستند.
نظرسنجی برنامه «بررسی نگرش جهانی» مرکز پیو در بهار 2016 از 10 کشور اتحادیه اروپا نشان می دهد که فقط 51 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی علاقه مند به اتحادیه اروپا بودند و اتحادیه اروپا محبوبیت چندانی نزد 47 درصد بقیه نداشت.
این نظرسنجی همچنین حکایت از آن داشت که به طور متوسط 42 درصد از شرکت کنندگان از این 10 کشور، خواستار بازگرداندن قدرت بیشتری به پایتخت های ملی هستند و فقط 19 درصد موافق اعطای اختیارات بیشتر به بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) بودند و 27 درصد علاقه مند به حفظ وضعیت موجود بودند.
این نظرسنجی از بین 10 هزار و 491 نفر در تاریخ 4 آوریل تا 12 می (16 فروردین تا 23 اردیبهشت) انجام شد. 10 کشور شرکت کننده در این نظرسنجی 80 درصد از جمعیت اتحادیه 28 عضوی و 82 درصد از تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند.
این نتایج به علاوه گویای آن بود که لهستان با 72 درصد آرا و مجارستان با 61 درصد آرا از حامیان پر و پا قرص اتحادیه اروپا هستند. اما در بسیاری دیگر از کشورها اشتیاق کمتری نسبت به حمایت از اتحادیه اروپا وجود داشت به گونه ای که فقط 27 درصد از یونانی ها، 38 درصد از فرانسوی ها و 47 درصد از اسپانیایی نظر مطلوبی نسبت به این اتحادیه داشتند.
نکته قابل توجه این نظرسنجی این بود که حمایت از اتحادیه اروپا در انگلیس که در آستانه همه پرسی ماندن یا ترک اتحادیه اروپا قرار دارد، بالاتر بود و 44 درصد از شهروندان این کشور نظر مطلوبی به اتحادیه داشتند که این آمار همچنین شامل 53 درصد از اسکاتلندی ها می شد.
نظرسنجی های دیگر حکایت از آن دارند که دیدگاه ها درباره حمایت از ماندن یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا فاصله نزدیکی با یکدیگر دارد.
به طور متوسط 70 درصد از شهروندان 9 کشور اتحادیه اروپا به جز انگلیس، بر این باورند که خروج انگلیس به ضرر اتحادیه اروپا خواهد بود و فقط 16 درصد آن را به نفع این اتحادیه دانستند.
نظرسنجی موسسه پیو همچنین نشان داد که دیدگاه های مثبت در قبال اتحادیه اروپا به ویژه در اوج بحران مالی سالهای 2012 تا 2013 میلادی به شکل چشمگیری کاهش یافته است.
بر اساس این نتایج، سهم جمعیت علاقه مند به اتحادیه اروپا در سال های 2014 و 2015 میلادی بار دیگر افزایش یافت اما حمایت عمومی از این اتحادیه در تعدادی از بزرگترین کشورهای عضو آن بار دیگر بشدت کاهش یافته است.
این نتایج گویای آن بود که محبوبیت اتحادیه اروپا در پنج یا 6 کشور عضو که در سال های 2015 تا 2016 در آنها نظرسنجی انجام شده، کاهش یافته است. میزان کاهش محبوبیت اتحادیه اروپا در این سالها در فرانسه 17 درصد، اسپانیا 16 درصد، آلمان 8 درصد، انگلیس 7 درصد و ایتالیا 6 درصد کاهش یافته است.
بر اساس گزارش پیو، این ارقام ناشی از کاهش محبوبیت اتحادیه اروپا در بین بزرگسالان بوده است. افراد جوان تر در رده سنی 18 تا 34 سال بیش از افرادی با سن 50 سال یا بیشتر در6 کشور از 10 کشور مورد تحقیق، علاقه مند به اتحادیه اروپا بودند.
در فرانسه 56 درصد از جوانان و 31 درصد از افراد مسن دیدگاهی مثبت به اتحادیه اروپا داشتند. اختلاف دیدگاه در نسل جوان و مسن در فرانسه 25 درصد، در انگلیس 19 درصد، هلند 16 درصد، لهستان و آلمان 14 درصد و یونان 13 درصد بود.
انگلیس قرار است طبق وعده «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس 23 ژوئن (سوم تیر) درباره ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار کند. این رویداد برخی دیگر از کشورهای اتحادیه را به تصمیم گیری درباره آینده کشورشان در اتحادیه تشویق کرده است.
اروپام**9158**1572

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نظرسنجی مرکزی تحقیقاتی در آمریکا: اروپاستیزی در قاره سبز افزایش یافته است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات