رمزگشایی از اسرار میدان مغناطیسی زمین -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکامقالات زمین شناسی

آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان آمریکایی با شبیه سازی شرایط هسته زمین در آزمایشگاه توانسته اند اسرار میدان مغناطیسی زمین را رمزگشایی کنند. بدون میدان معناطیسی زمین که از سیاره در برابر تابش های مرگبار کیهانی محافظت می کند، حیات نمی توانست به شکل امروزی وجود داشته باشد.



به گزارش آکاایران: ,آهن مذاب زمین,اسرار میدان مغناطیسی,اسرار میدان مغناطیسی زمین,[categoriy]

رمزگشایی از اسرار میدان مغناطیسی زمین

رمزگشایی از اسرار میدان مغناطیسی زمین -آکاآهن مذاب زمین,اسرار میدان مغناطیسی,اسرار میدان مغناطیسی زمین,زمین,زمین شناسی,ژئودینامو,شبیه سازی میدان مغناطیسی زمین,شبیه سازی هسته زمین,میدان مغناطیسی زمین,هسته داخلی,هسته داخلی زمین,هسته زمین,هسته زمین و میدان مغناطیسی

آکاایران: رمزگشایی از اسرار میدان مغناطیسی زمین

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، اگرچه اکنون مشخص شده که حرکت آهن مایع در هسته بیرونی زمین، این میدان را تولید می کند، چگونگی ایجاد آن در ابتدا از مدت ها پیش به شکل رازآلود باقی مانده است. به گفته کارشناسان، این سپر حفاظتی به دلیل شکلی که فلز مایع در هسته زمین گرما را هدایت می کند، شکل گرفته است. تیمی از محققان موسسه علوم کارنگی در واشنگتن توانسته اند سنجش های مواد هسته ای را تحت شرایط مرتبط با هسته بدست بیاورند.


تصور می شود که سن زمین کمی بیشتر از ۴٫۵ میلیارد سال بوده و از انباشت تدریجی مواد سنگی که خورشید را در زمان جوانی اش احاطه کرده بودند، شکل گرفته است. با گذشت زمان، متراکم ترین ماده عنی آهن به سمت داخل فرو رفته و لایه های هسته، جبه و پوسته زمین را تشکیل داده است. در هسته داخلی که حدود دو سوم اندازه ماه است، آهن جامد به همراه مقادیر کمی از سایر مواد قرار دارد که طی فرآیند لایه بندی به اینجا کشیده شده اند.


در هسته خارجی اما آلیاژ آهن مایع وجود دارد که حرکت آن میدان مغناطیسی زمین را افزایش می دهد. این میدان توسط جریان های الکتریکی در ماده رسانای هسته آن تولید می شود که توسط جریان های انتقالی ناشی از گرمای منتشر شده از هسته ایجاد شده اند. فشار زیاد گرانش از مایع شدن هسته جلوگیری می کند، به این معنی که رفتار این بخش از زمین با سایر لایه ها متفاوت است.


,آهن مذاب زمین,اسرار میدان مغناطیسی,اسرار میدان مغناطیسی زمین,[categoriy]

رمزگشایی از اسرار میدان مغناطیسی زمین

محققان در این تحقیق از ابزاری موسوم به “LHDAC” برای تقلید از شرایط هسته زمین و بررسی چگونگی هدایت گرما توسط هسته در زیر آنها استفاده کردند. این دستگاه نمونه های کوچک ماده را بین دو الماس فشار می دهد و فشار شدید اعماق زمین را در آزمایشگاه شبیه سازی می کند. از یک لیزر نیز برای گرم کردن ماده و رساندن آن به دمای هسته استفاده شد. دانشمندان با استفاده از این نوع شبیه سازی آزمایشگاهی توانستند به بررسی نمونه های آهن در دماها و فشارهای گوناگون بپردازند.


نتایج نشان داد که نمونه های آهن می توانند حرارت مشابه هسته زمین که طبق برآوردهای پیشین، بین ۱۸ تا ۴۴ وات در متر در کلوین است، منتقل کنند. محققان بر این باورند که انرژی لازم برای حفظ ژئودینامو از اوایل تاریخ زمین وجود داشته است. اما پیش از آن اطلاعاتی در دست نیست و باید تحقیقات بیشتری در مورد آن انجام شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی nature منتشر شده است.


آکا ایران /



VN:F [1.9.22_1171]

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رمزگشایی از اسرار میدان مغناطیسی زمین -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات