عشق چیست؟ علم وارد می شود! -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

آکاایران: بیگ بنگ: همگی در مقطعی از زندگی،آن را تجربه کرده ایم. شاعران درباره ی آن شعر گفته اند، خوانندگان درباره ی آن خوانده اند ویک تجارت کامل برای پیدا کردن آن به وجود آمده است. ولی عشق چیست؟ در کجا مستقر است؟ چه چیزی باعث آن می شود؟ و واقعا وقتی عاشق می شویم، چه اتفاقی در ذهن و بدن ما می افتد؟به گزارش آکاایران: ,تاثیر هورمونی عشق,تعریف عشق,تعریف علمی عشق,[categoriy]

عشق چیست؟ علم وارد می شود

عشق چیست؟ علم وارد می شود! -آکاتاثیر هورمونی عشق,تعریف عشق,تعریف علمی عشق,جاذبه عشق,عاشق شدن,عاشق شدن علمی,عشق,عشق از نظر علم,عشق چیست,عشق در بدن,عشق مادر,عشق مادر و فرزند,عشق مادرانه,عشق مادرانه چیست,عشق و فرگشت,علم و عشق,فرگشت عشق,هورمون عشق,هورمون های بدن

آکاایران: عشق چیست؟ علم وارد می شود!

به گزارش بیگ بنگ، گرچه تعریف عشق سخت است ولی شامل توسعه ی یک پیوند عاطفی قوی است که با دلبستگی، جاذبه ی جنسی و اهمیت دادن به فرد مقابل شناخته می شود. کسانی که عاشق شده اند، بازه ای از احساسات شدید را تجربه می کنند مثل افکار بی اراده، وابستگی احساساتی و انرژی زیاد؛ اگرچه این احساسات احتمال دارد محدود به حالت های اولیه ی یک رابطه باشد.


به هر حال، عشق مسئله ای جهانی است ولی مرز اینکه عشق بطور روشن تعریف شده و یا قسمت مهمی از رابطه ی جنسی را تشکیل می دهد، نوسان زیادی دارد. برای مثال، کمتر از ۵ درصد آمریکایی ها گزارش داده اند که بدون عشق ازدواج می کنند ولی این آمار در پاکستان به بیش از ۵۰ درصد هم می رسد.


فعالیت مغزی


ناحیه های زیادی در مغز، بخصوص آن نواحی ای که با پاداش و انگیزه در ارتباطند، با حضور و یا فکر معشوق فعال می شوند. این نواحی شامل آسبک مغز (هیپو کمپوس)، زیرنهنج (هیپو تالاموس) و قشر کمربندی جلوی مغز می شود. فعالیت این نواحی احتمالا به بروز رفتار تدافعی می انجامد، اضطراب را کاهش می دهد و در طرف مقابل ایجاد اعتماد می کند. به علاوه، نواحی ای مثل آمیگدال و لوب پیشانی در واکنش به عشق، غیر فعال می شوند: فرآیندی که وظیفه ی آن کاهش کلی احساسات منفی یا قضاوت شریک و یارتان است.


از این رو فعالیت مغز در واکنش به شریک عشقیتان هم پاداش کنش متقابل اجتماعی دارد و هم مانع از واکنش های منفی می شود. مرزی که مشخص می کند آیا مغز در دوران اولیه ی عاشقی فعال شده است به نظر می رسد هم رفاه ما را تحت تاثیر قرار می دهد و هم مرز بین اینکه یک رابطه موفق بوده است یا نه را مشخص می کند. برای مثال، خوشحالی و تعهد به شریکتان و رضایتمندی از رابطه تان، هر کدام به شدت فعالیت مغزی وابسته اند.


,تاثیر هورمونی عشق,تعریف عشق,تعریف علمی عشق,[categoriy]

عشق چیست؟ علم وارد می شود

تاثیر هورمونی


اکسی توسین و وازوپرسین هورمونهایی هستند که بیشترین ارتباط را با عشق دارند. آنها توسط زیرنهنج تولید می شوند و توسط غده ی هیپوفیز آزاد می شوند. با این حال که هم مردان و هم زنان تحت تاثیر اکسی توسین و وازوپرسین قرار دارند ولی زنها بیشتر به اکسی توسین و مردها بیشتر به وازوپرسین حساس هستند. اشباع دو هورمون اکسی توسین و وازوپرسین در مرحله های شدید دوران عاشقی افزایش پیدا می کنند.


این هورمون ها بر روی سیستم های زیادی در مغز تاثیر می گذارند و گیرنده های حاضر در تعدادی از نواحی مغز با عشق مرتبط هستند. بخصوص، اکسی توسین و وازوپرسین با سیستم پاداش دوپامینرژیک برهم کنش دارند و می توانند دوپامین آزاد شده توسط زیرنهنج را تحریک کنند. فعال شدن مسیر های دوپامینرژیک در طی یک دوره ی عاشقی، احساسی لذت بخش از پاداش، درست می کند. همچنین این مسیرها با رفتارهای اعتیادآور و با رفتار های وسواسی پایدار و وابستگی احساسی که اغلب در مراحل اولیه ی عشق دیده می شود، در ارتباط است.


اغلب محققان تاثیر اکسی توسین و وازوپرسین را در حیوان هایی مثل موش های کوهی و چمنزار را جستجو کرده اند. مدارک موثقی وجود دارد که نشان می دهد موش های چمنزار (که رابطه های تک همسری دارند) در مقایسه با با موش های کوهی که قاعده ای در امور جنسی ندارند، بخصوص در سیستم پاداش دوپامین، تراکم بیشتری از گیرنده های اکسی توسین و وازوپرسین دارند. به علاوه در موش های چمنزار، هنگامی که از آزادسازی اکسی توسین و وازوپرسین جلوگیری بعمل آمده بود، در امور جنسی خود بی قاعده شده بودند. در کل، این یافته ها تایید می کند فعالیت کدام هورمون تشکیل یک رابطه ی نزدیک را آسان یا سخت می کند.


عشق و از دست دادن


عشق کارآیی فرگشتی بسیار مهمی را نشان می دهد. برای مثال با افزایش سطح پشتیبانی در دسترس برای کودکان در آینده. معمولا ما وارد یک سری روابط رومانتیک می شویم و در جستجوی ما برای نیمه ی گمشده مان از دست دادن عشق امری شایع است. چه در طی به هم زدن یک رابطه باشد و یا از دست دادن کسی از طریق مرگ. در حالیکه این امر بسیار افسرده کننده است، اما اکثر آدم ها بر آن فائق می ایند و به زندگی خود ادامه می دهند.


اکثریت آدم ها مرگ عزیزان را تجربه کرده اند. این امر اندوه پیچیده ای را ایجاد می کند که توسط بازگشت احساسات دردناک و علاقه به شریک از دست رفته توصیف می شود. تمامی آدمهای داغدیده درد را در واکنش به تحریکات مربوط به فرد از دست رفته (مثل یک عکس) تجربه می کنند. اینطور استدلال می شود که برای کسانی که این غم های پیچیده را تجربه کرده اند، این تحریکات مراکز پاداش مغز را هم فعال می کند و نوعی از اشتیاق یا اعتیاد را تولید می کند که این امر قابلیت آنها را در بهبود غم از دست رفته کاهش می دهد.


عشق مادرانه


مطابقت هایی بین واکنش های روانی به عشق های رومانتیک (بین یک مرد و یک زن) و عشق مادرانه وجود دارد. برای مثال نواحی ای از مغز که توسط عشق مادرانه فعال می شود با نواحی ای که با عشق رومانتیک فعال می شود تطابق هایی دارد؛ به ویژه نواحی پاداش مغز که حاوی تراکم بالایی از اکسی توسین و وازوپرسین فعال شده است. در حالیکه نواحی غیر فعال شده در طی عشق رومانتیک (که شامل آنهایی می شود که با احساسات منفی و قضاوتی مربوط است) در طی عشق مادرانه هم غیر فعال هستند.


,تاثیر هورمونی عشق,تعریف عشق,تعریف علمی عشق,[categoriy]

عشق چیست؟ علم وارد می شود

بعلاوه تراکم افزوده و کم شده ی اکسی توسین، نسبت عشق مادرانه را بالا و پایین می برد اما تفاوت هایی هم بین واکنش های عشق مادرانه و رومانتیک رخ می دهد. به عنوان مثال عشق مادرانه نواحی ای از مغز را فعال می کند (مثل ماده ی خاکستری اطراف مجرا) که در طی عشق رومانتیک فعال نمی شود که این مسئله طبیعت منحصر به فرد پیوند مادرانه را نشان می دهد.


چیزهای بسیار کمی مثل مراحل اولیه ی عشق واقعی یا عشقی که یک مادر نسبت به فرزند خود احساس می کند بدون تلاش است ولی واقعیت بسیار پیچیده تر است. پانتومیمی از هورمون ها و برهم کنش پیچیده ی روانی که باعث می شود عشق، یکی از شگفتی های جهان نام بگیرد.


ترجمه: امیرحسین سلیمانی/  آکا ایران
VN:F [1.9.22_1171]

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عشق چیست؟ علم وارد می شود! -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات