سنگ انداختن دربرکه صاف ماهی ها ** سرتیپ دوم پاسدار تقی مهری

اما اگر من به عنوان رییس پلیس راهور این کشور به شما بگویم که مال و جان هر دو بر نمی گردند چه می گویید؟ اگر بگویم به خاطر همان یک تصادف که ظاهرا آسیب جانی نداشته چقدر جان ها به سختی افتاده اند چه می گویید؟ هر تصادف علاوه بر ضررهای احتمالی جانی، مضرات مالی بسیاری دارد که کمترین قسمتش متوجه صاحبان خودرو است و بخش بزرگتر و عمده اش متحمل اجتماع می شود. آن کسی که تصادف کرده دو باره اگر چه شاید با مشقت اما خودرو می خرد و کم کم فراموش می کند که مالش را در تصادف رانندگی از دست داده اما ضررهای بزرگتری که به اقتصاد کشور و سرمایه های عمومی وارد شده تا سال ها باقی می ماند. در حقیقت پژواک عمل ما بیش از آن که به خودمان برسد نصیب جامعه می شود.
کسی که تصادف می کند اگر خدای نکرده جان خودش یا اطرافیانش از دست برود نقص عضو بشوند، ما اینها را می بینیم و برایشان سوگواری می کنیم و غصه می خوریم. چیزی که کاملا پیداست را می بینیم اما بخش ناپیدای آن که از بین رفتن یک نیروی کشور است را فراموش می کنیم.
باید به یاد بیاوریم آن همه نوابغ و دانشجویان برگزیده که در تصادفات رانندگی رفتند و جای خالیشان تا همیشه در سرنوشت علمی کشور می ماند تک تک افراد یک اجتماع سرمایه های آن جامعه هستند. برای تحصیلات و توانمندسازی هر یک از افراد جامعه هزینه هنگفتی شده تا آن شخص به عرصه برسد و بشود معلم و کارمند و تکنسین و چه و چه. و وقتی این فرد یکباره با تصادف رانندگی از بین می رود یا از کار افتاده می شود گویی تمام آن هزینه ها باد هوا شده است و کاش مسئله به همین جا ختم می شد.
در یک کلام، یک تصادف مانند سنگ انداختن در برکه ماهی هاست. موج های بسیاری بر روی آب می افتد و ماهی ها سراسیمه می گریزند. تا مدت ها امنیتشان گویی به خطر افتاده. حالا آن سنگ هر چقدر هم کوچک باشد، برکه را پریشان می کند. در سال گذشته هزاران سنگ در جامعه ما به برکه ها افتاده. بیش از 16 هزار کشته و چیزی قریب به 313 هزار مجروح و معلول در تصادفات رانندگی بخش پیدای تصادفات رانندگی در سال گذشته است. بخش ناپیدایش را هم خودتان می توانید تصور کنید.
اصلا آنقدر تلخ نگاه نکنیم. از تصادف و مرگ و نقص عضو بگذریم. یک خیابان پر رفت و آمد را تصور کنید. تصور کنید که همه بین خطوط رانندگی می کنند. طبعا سرعتشان بیشتر است و کمتر لازم است گاز بدهند و ترمز بگیرند. چرا که با نظم حرکت می کنند. حالا همان خیابان را در حال حرکت زیگزاگی و بی نظم ماشین ها تصور کنید. چقدر سوخت بیشتر مصرف می شود؟ چقدر زمان تلف شده اضافه می شود؟
زمان هایی که می تواند صرف کار و دانش اندوزی و استراحت و درآمدزایی و هر چیز مفید دیگری بشود. به دلیل بی نظمی در حرکت خودروها، دود می شود و به هوا می رود.
راننده هایی که هی پشت سرهم گاز و ترمز می کنند و هر سیگار دود می کنند و ریه هایشان را فرسوده می کنند و با اگزوز خودرویشان ریه شهر را آلوده تر می کنند. دود این ترافیک به چشم تمام جامعه می رود. گاهی محاسبه همه این ضررها ناممکن به نظر می رسد.
ما بعنوان شهروند می توانیم با رعایت قانون و برنامه ریزی در رفت و آمد جلوی بسیاری از این آسیب ها را برای خودمان و برای اطرافیانمان و برای جامعه مان بگیریم.
استفاده از وسائط نقلیه عمومی در ساعات اوج ترافیک و همچین رعایت قوانین و حرکت منظم و با سرعت مطمئنه و تنظیم موتور خودرو همه و همه می تواند علاوه بر جلوگیری از تلفات جانی جلوی حجم عظیم آسیب های اقتصادی را هم بگیرد.
پلیس راهنمایی و رانندگی همواره برای صیانت از جان تمام شهروندان و همچنین تقلیل هر چه بیشتر تلفات انسانی و اقتصادی کوشیده است و خوشبختانه توانسته با کمک شهروندان سیر نزولی به این آسیب ها بدهد.
امسال به فرموده مقام معظم رهبری و فرمانده معزز کل قوا سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در این راه است، ضرورت دارد این تلاش ها هر بیشتر شده. پلیس راهور تمام تلاشش را برای تسهیل در عبور و مرور و ایمن کردن ترافیک انجام می دهد و امید دارد که با همیاری شهروندان امسال کمترین آسیب های رانندگی متحمل جامعه ایران بشود. سرمایه هایی که در خیابان ها و جاده ها دود می شود با تلاش ما و کمک شما مسیرش عوض خواهد شد و به سازندگی جامعه کمک خواهد کرد.
به امید آن روز.....
.....................................................................................................................................
** رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-حوادث می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سنگ انداختن دربرکه صاف ماهی ها ** سرتیپ دوم پاسدار تقی مهری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات