مستندسازی تصویری صنعت بومی ابریشم در ایران

بررسی مردم شناختی و مستندسازی تصویری صنعت بومی ابریشم در ایران از طرح های پژوهشی پژوهشکده مردم شناسی آغاز شده در سال گذشته، در مراحل پایانی خود قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این طرح پژوهشی توسط بابک صدیقی عکاس مردم شناس در حوزه های فرهنگی گیلان، کاشان، خراسان، قم و آذربایجان شرقی در حال انجام است.

صدیقی هدف از انجام این پژوهش را ثبت تصویری و مردم نگاری صنعت بومی ابریشم از مرحله پرورش کرم ابریشم تا تبدیل ابریشم به پارچه و فرش اعلام کرد. وی گفت: مرحله اول که پرورش کرم ابریشم است در استان های مختلف انجام می گیرد، اما در استان گیلان مرکزیت دارد.

صدیقی با بیان اینکه پیله کرم به استان خراسان منتقل شده و در آنجا ابریشم کشی صورت می گیرد افزود: ابریشم در کاشان به شیوه سنتی شسته می شود و در قم کار رنگرزی آن انجام می گیرد و از آنجا به مناطقی مانند آذربایجان برده شده تا محصولات مختلفی همچون فرش از آن تهیه شود. وی ادامه داد: این پژوهش اتفاقات فصلی را پوشش می دهد و از نظر بصری کل ماجرا بسیار زیباست.

این پژوهشگر با بیان اینکه حتی در سخت ترین بخش این پژوهش که شستشوی سنتی ابریشم است، این زیبایی را می توان مشاهده کرد، افزود: این حرفه در حال از بین رفتن و فراموشی است، چرا که نسل جدید تمایلی به انجام آن ندارند.

علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی نیز درباره اهمیت این پژوهش که چند استان کشور را در بر دارد، بر توجه جامعه به سنت ها و دانشی که پدیدآورنده صنایع بومی است تاکید کرد و گفت: یکی از وظایف این پژوهشکده مستندسازی تولیدات، صنایع بومی و فرهنگ کهن آن در ایران است.

ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی و ناظر علمی پروژه هم از اهمیت تداوم مردم نگاری و مستندسازی در کشور که در نمونه کارهایی چون صنعت ابریشم ظهور می یابد سخن گفت.

وی یادآورشد: پروژه یاد شده در بر گیرنده دو ساختار عکس مردم شناسی و مردم نگاری است که مراحل پایانی خود را طی می کند.

بابک صدیقی ، علیرضا حسن زاده ، صنایع بومی ، ژیلا مشیری ، مردم نگاری ، صنعت ابریشم هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 1 + 0 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ دعوت فائو از کودکان ایرانی برای طراحی پوستر و ویدئوی روز جهانی غذا دعوت فائو از کودکان ایرانی برای طراحی پوستر و ویدئوی روز جهانی غذا فائو به منظور الهام بخشی بهتر به افکار نوجوانان، تیمی را به رهبری لورنزو ترانرا، تصویرگر و طراح برجسته ایتالیایی ترتیب داده است که به خلق کتاب تصویر می پردازد... ^ ناجا با مراکز پذیرایی بدون مجوز در ماه رمضان برخورد می کند ناجا با مراکز پذیرایی بدون مجوز در ماه رمضان برخورد می کند مراکز پذیرایی بدون مجوز از اذان صبح تا اذان مغرب اجازه فعالیت ندارند و در صورت مشاهده، برابر ضوابط و مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد... ^ صدور مجوزهای سرمایه گذاری در منطقه بیرجند در 72 ساعت صدور مجوزهای سرمایه گذاری در منطقه بیرجند در 72 ساعت تمام مجوزهای سرمایه گذاری مورد نیاز در منطقه ویژه بیرجند در مدت 72 ساعت صادر می شود... خبرهای جدید ادامه ... ثبت خانه عبدالرزاق در فهرست آثار ملی درآمد 20 میلیارد یورویی یونان از گردشگری مکان استراحت خدمه پرواز در هواپیمای بوئینگ رونق گردشگری یزد با افزایش پروازهای فرودگاه یزد ضرورت رفع موانع برای تسهیل خرید هواپیما مستندسازی تصویری صنعت بومی ابریشم در ایران هوای پاک تهران در گروی کم شدن تعداد خودروها است بایسته های قانونی برای راهنمایان گردشگری جلوه ناخوشایند دیوارهای بازار کهن نایین بر اثر یادگارنویسی خبرهای پربازدید مشاور دبیرکل سازمان ملل از کاخ نیاوران دیدن کرد اسپهبد خورشید فقط یک غار نیست موافقت شورای اقتصاد با خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس درآمد 20 میلیارد یورویی یونان از گردشگری ناجا با مراکز پذیرایی بدون مجوز در ماه رمضان برخورد می کند اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تورگردانی میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مستندسازی تصویری صنعت بومی ابریشم در ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات